ŁAŹNIA 1 2011 - Karolina Breguła PERFORMANCE
MIŁOŚNIK SZTUKI
10.06.2011, godz. 18:00
 
Siedziba Biura Europejskiej Stolicy Kultury Gdańsk 2016 kandydatul. Długi Targ 39/40 
 
BIURO TŁUMACZEŃ SZTUKI,
10.06.2011, godz. 19:00
Zapraszamy na spotkanie z tłumaczem i performance artystki 
Siedziba CSW Łaźnia, ul. Jaskółcza 1

 
Kurator: Agnieszka Kulazińska

Praca Miłośnik sztuki  powstała na zamówienie Festiwalu Sztuki w Przestrzeni Publicznej Open City / Otwarte Miasto Lublin 2010

Karolina Breguła w ramach indywidualnego projektu  w CSW Łaźnia zaprezentuje dwie prace Biuro tłumaczeń sztuki oraz Miłośnik sztuki. Ich wspólnym mianownikiem jest pytanie o odbiór sztuki współczesnej. Twórczość współczesna zyskała etykietkę trudnej i niezrozumiałej dla przeciętnego odbiorcy. Paradoksalnie coraz większa otwartość artystycznych komunikatów, zaowocowało ich niejasnością.
Karolina Breguła swoimi projektami stara się zniwelować granicę między dziełem a odbiorcą, postuluje swobodę interpretacji. Biuro tłumaczeń sztuki ma formę internetowej agencji, w której grono krytyków interpretuje dzieła na zamówienia.

 „Biuro daje propozycje interpretacji odbiegających od tych oficjalnych, znanych z fachowej literatury, z prasy artystycznej znaczeń. – opisuje projekt artystka - My proponujemy znaczenie, których nie usłyszymy od artysty, kuratora. Zaproponujemy zupełnie nowe rozumienie, które ma troszeczkę narobić szumu w świecie sztuki, odhermetyzować język sztuki. Dać trochę luzu w myśleniu o niej. Oswoić ludzi ze sztuką.  (...) Prawdopodobnie często to będą tłumaczenia, z którymi artysta by się nie zgodził.”

Prace Karoliny Breguły prezentowane w CSW Łaźnia zachęcają do kontaktu ze sztuką współczesną, postulują wprowadzenie luzu w kontaktach z nią. Przecież jak pisał Umberto Eco w posłowiu do „Imienia Róży” „Nic tak nie podnosi autora na duchu jak odkrycie sposobów odczytania, o których sam nie pomyślał, a które podsuwają mu czytelnicy.” (1)

Umberto Eco, Imię Róży, Warszawa 1991, s. 594


 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska