ŁAŹNIA 1 2004 - ADAM WITKOWSKI 0404 ERROR INSTRUMENTS
08.10.2004, godz. 18:00
 
Artysta tworzy muzykę za pomocą wymyślonego przez siebie samplera internetowego (http://errorinst.prv.pl), którego zasada działania opiera się na błędach w symultanicznym odtwarzaniu filmów flashowych. W trakcie koncertu, mylący się komputer jest traktowany jako partner we wspólnej improwizacji. Koncertowi towarzyszy również projekcja video generowana przez komputer.

Każdy odwiedzający strony internetowe, na których znajduje się duża ilość banerów reklamowych, ma do czynienia ze "zjawiskiem", na którym opiera się pomysł Error Instruments. Flash Player zmuszony do jednoczesnego odtworzenia kilku filmów, nie jest w stanie ich synchronizować. Jeśli do każdego z filmów dodamy dźwięk, Player zaczyna "grać" w sposób, którego nie da się do końca przewidzieć.

Niektóre z filmów zostają wstrzymane, w innych odgrywany jest tylko dźwięk, etc. Dodatkowo, sposób odgrywania uzależniony jest od mocy procesora, wydajności karty graficznej, rozdzielczości ekranu, itd.
Kontrolując kolejność otwierania się okien przeglądarki, można tworzyć wirtualne partytury, które stanowią szkielet kompozycji. Sam jednak utwór odegrany zostanie za każdym razem inaczej. (A. Witkowski)

Adam Witkowski, (ur. 1978): Studia na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku 1998-2004, dyplom u Wojciecha Zamiary, inicjator efemerycznych pokazów Znajomi znad morza /dotąd odbyło się pięć edycji imprezy oraz współautor festiwalu muzyki noise Have a noise day.

Kurator: Joanna Charchan
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska