ŁAŹNIA 1 2005 - ANNA ZIELIŃSKA ELEKTROMANIA SOLO
11.03.2005, godz. 18:00
 
Anna Zielińska (skrzypce):
„Głównym celem projektu ElectromAnia jest zaznajamianie publiczności z brzmieniem skrzypiec w zestawieniu z dźwiękami elektronicznymi. Jego realizację rozpoczęłam w oparciu o twórczość z ostatnich lat tych kompozytorów, którzy przeznaczyli swe utwory na skrzypce z towarzyszeniem brzmień elektronicznych lub na skrzypce solo. Repertuar ElectromAni obejmuje zarówno utwory najmłodszej generacji polskich kompozytorów, jak również dzieła dostojnych i znanych już publiczności kompozytorów polskich i zagranicznych. Obecnie repertuar projektu ElectromAnia zawiera kilkanaście utworów. Kilka z nich zostało skomponowanych specjalnie dla mnie i w ramach projektu prawykonanych, inne z kolei – dzięki mojemu projektowi – zabrzmiały po raz pierwszy w Polsce. Utwory wykonuję w różnych konfiguracjach, stosownie do potrzeb danego koncertu. Projekt jest z założenia wciąż otwarty na nowe propozycje od kompozytorów”.
Projekt ElectromAnia rozwija się dzięki pomocy finansowej Ministerstwa Kultury RP.

Program:

Jarosław Kordaczuk / Anna Zielińska – dg00-b1c3 na skrzypce i taśmę
Monica O'Reilly Viamontes (Kuba) – Mentiras na skrzypce i taśmę
Chin-Chin Chen (Tajwan/USA) – Points of Arrival na skrzypce i taśmę
Daria Jabłońska / Anna Zielińska – Incarnations of Dream II na skrzypce i taśmę
Lidia Zielińska – Rapsodia na skrzypce i taśmę
Katarzyna Taborowska – elektroberek na skrzypce i taśmę
 

Anna Zielińska (ur. 1977 w Poznaniu) jest absolwentką Akademii Muzycznej w Poznaniu. Koncertuje jako solistka, kameralistka i członek orkiestr. W 2000 grała w Bayerische Rundfunk Orchesterakademie pod dyrekcją Mścisława Rostropowicza. W kwietniu 2002 grała w orkiestrze Festiwalu Wielkanocnego w Bayreuth, a latem jako jedyna Polka zakwalifikowała się do Jeunesses Musicales World Orchestra na tournee azjatyckie (2002) i niemieckie (2002/03). W ostatnich dwóch latach występowała także jako członek RIAS (Deutsche   Radio)   Jugendorchester    oraz   Nationaal   Jeugd Orkest. Od 2000 współpracuje z orkiestrą Dresdner Sinfoniker. W 2001 została współlaureatką Grand Prix Festiwalu "Fama" w Świnoujściu za spektakl "Otwieranie pieczęci". Gra także muzykę improwizowaną. W roku 2001 była stypendystką niemieckiego zespołu musikFabrik i uczestniczyła w warsztatach improwizacji Earle Browna w Heek.
        
fot. Renata Pilawska


Wielokrotnie współpracowała z Izabellą Gustowską, m.in. podczas prezentacji sztuki polskiej w Barcelonie (w ramach Roku Polskiego w Hiszpanii). Tworząc improwizowaną muzykę na różne źródła dźwięku, współpracuje m.in. z aktorem Januszem Stolarskim oraz z Tadeuszem Wierzbickim i jego Laboratorium Zjawisk. W bieżącym sezonie rozpoczęła serię koncertów "ElectromAnia" propagujących muzykę skrzypcowo-elektroakustyczną, w tym prawykonania utworów polskich i zagranicznych. W czerwcu 2004 uzyskała stypendium twórcze Ministra Kultury RP.

wstęp wolny

Kurator: Joanna Charchan
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska