ŁAŹNIA 1 2006 - ILIOS (Dimitris Kariofilis / laptop )UNCOMMON SOUNDS
28.04.2006, godz. 18:00

Dimitris Kariofilis to grecki muzyk aktualnie pracujący w Barcelonie, związany z grupą ILIOS, autor jedynej w swoim rodzaju ekspresji w obszarze eksperymentów dźwiękowych i multimedialnych. Zaczynając od 1992 roku, jest stale zapraszany na międzynarodowe wydarzenia muzyczne, uczestniczy w dużych festiwalach. Zagrał ponad 80 koncertów w Europie, Japonii i USA. Równolegle nagrał blisko 30 płyt z najbardziej znaczącymi przedstawicielami sceny muzyki eksperymentalnej oraz 11 płyt solowych. Zbierał także doświadczenia muzyczne współpracując z teatrami tańca i ruchu, tworząc muzykę do produkcji radiowych, telewizyjnych i filmowych.

Operuje niezwykle szeroką paletą dźwięków, których charakter zmienia się wraz z każdym kolejnym projektem. Unika wykorzystywania jednorazowo pełnego spektrum możliwości pomiędzy zupełną cisza a totalnym hałasem. Kieruje się ku sprzecznościom usytuowanym pomiędzy naturalnymi dźwiękami otoczenia i elektronicznym noisem. Po kilkumiesięcznym obcowaniu z japońskim i greckim folkiem oraz piosenkami pop, odchodzi od swych dotychczasowych działań i koncentruje się na jednym temacie- ‘piosenka’(Freeze Dead). Jednak po tej próbie zbliżenia się do popu i kontakcie z japońskim rynkiem muzycznym, ILIOS powraca do bardziej śmiałych elektronicznych dźwięków, kontynuując wcześniejsze eksperymenty (Dance Classics). W the Small Music Theatre w Atenach opierając się na pracy z mikrofonem, uzyskuje głęboki i monotonnie buczący zapis. Z kolei Vento Elektra kreuje electric wind i stymuluje bezpośredni organiczny odbiór.

Dimitris Kariofilis jest nie tylko muzykiem, lecz także m.in. organizatorem corocznego Electrograph – Athens Sound Media Festival i współtwórcą projektu [Un]common sounds. Właśnie ukończony film dokumentalny, pod tym samym tytułem, będzie towarzyszył koncertowi. Dotyczy on teoretycznych i praktycznych wymiarów obecnej sceny muzyki eksperymentalnej i improwizowanej. Naświetla nie tylko główne nurty artystyczne i ich przedstawicieli z całego świata, lecz także zagadnienia spoleczne i ekonomiczne. [Un]common sounds jest próbą analizy powodów, dla których muzycy decydują się na pracę z muzyką eksperymentalną i pokazuje różnice w pracy poszczególnych muzyków. Zawiera wywiady z artystami.

Dodatkowe informacje:
www.siteilios.gr
www.antifrost.gr
www.electrograph.gr
www.uncommonsounds.org

Koncert zorganizowany we współpracy z audiotong.net
 
  
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska