ŁAŹNIA 1 2013 - KONRAD SMOLEŃSKI, S.T.R.H.
21 czerwca – 18 sierpnia 2013
 
ul. Jaskółcza 1, GDAŃSK - DOLNE MIASTO
 
Wernisaż: 21.06, godz. 18:00
Demontaż / finisaż: 19.08, godz. 18:00
Kuratorka: Kamila Wielebska
 
S.T.R.H. (Stones That Rest Heavily) to wystawa indywidualna Konrada Smoleńskiego, jednego z najciekawszych artystów polskich młodego pokolenia, który w tym roku reprezentuje Polskę podczas 55. weneckiego Biennale Sztuki pokazując wystawę indywidualną w Pawilonie Polskim.
Instalacja dźwiękowa prezentowana w największej przestrzeni wystawienniczej Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia czyni kontakt z dziełem sztuki totalnym doznaniem zmysłowym angażującym nie tylko wzrok i słuch, ale i całe ciało odbiorcy, jest wręcz fizycznym doświadczeniem. Instalacja składa się z wykonanych w dużej skali obiektów generujących w odstępach czasu dźwięk w bardzo niskich zakresach rozwijający się od niemal niesłyszalnych ciśnień akustycznych po silne wibracje przestrzeni (ciała widza, ścian). Następnie dźwięk gwałtownie opada aż do całkowitego zaniku.
 
S.T.R.H. to próba stworzenia odczuć narastania napięcia, zagrożenia, przeczucia istnienia w pobliżu potężnej siły mogącej się za chwilę ujawnić. Jest to spotkanie z tym, co nieznane, niepokojące, pozostające w nieodgadnionej sferze domysłów i przeczuć. Czy rzeczywiście coś nam zagraża? Żyjemy przecież spokojnie w poukładanym, nieco nudnym świecie. Ledwo uchwytne skojarzenia przywołują dawno zapomniany sen z dzieciństwa, w którym niedające się pojąć zagrożenie stawało się siłą przywracającą nas rzeczywistości. Wówczas budziliśmy się z krzykiem. Teraz opanowujący ciało dźwięk wywołuje narastające napięcie oczekiwania. Podążamy za nim niczym w transie, zawieszeni poza czasem codziennych zdarzeń.
Tytuł Stones That Rest Heavily został zaczerpnięty z albumu Colina Stetsona i Matsa Gustafssona Stones (2012).
 
Konrad Smoleński (1977) wykorzystuje w swej praktyce artystycznej różnorodne media, fotografię, wideo, instalację, performans. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, członkiem artystycznej grupy Penerstwo, w 2011 roku został laureatem prestiżowej nagrody Spojrzenia, konkursu współorganizowanego przez Zachętę Narodową Galerię Sztuki i Fundację Deutsche Bank.
 
 
UWAGA! 19 sierpnia 2013, dzień po zamknięciu wystawy zapraszamy na demontaż, spotkanie z artystą i promocję książki S.T.R.H.
 
BNNT soundbombing 20 – 21 sierpnia 2013, start: Dolne Miasto, Gdańsk.
Zamknięciu wystawy towarzyszyć będzie również dwudniowy uliczny soundbombing zespołu BNNT łączącego w swych działaniach muzykę i sztuki wizualne.
 
Akcja przeprowadzona zostanie w ramach Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska. Więcej w informacji o GZMG http://outdoorgallerygdansk.eu/en
 
Projekt dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska