ŁAŹNIA 1 2009 - KONCERT TOWARÓW ZASTĘPCZYCH - DOLNE MIASTO OST
21.08.2009, godz. 19:00
 
„Dolne Miasto OST” to drugi album trójmiejskiej formacji Towary Zastępcze.

W ciągu niemal trzech lat, jakie minęły od wydania debiutanckich „Cichych Dni” (korporacja ha!art, 2006) znacznie poszerzony został skład zespołu, a co za tym idzie - wykorzystywane instrumentarium. Towary Zastępcze tworzą obecnie: Piotr Czerski (teksty, głos), Sławomir Draczyński (gitara basowa), Borys Kossakowski (instrumenty klawiszowe, saksofon, teksty, głos), Szymon Machnik (wizualizacje), Jarosław Marciszewski (gitara), Michał Piotrowski (teksty, głos) i Jakub Świątek (perkusja).

„Ciche Dni” intensywnie eksploatowały specyficzną, melancholijną, poetycką konwencję; „Dolne Miasto OST” (soundtrack do nieistniejącego filmu, w którym rolę Philipa Marlowe'a gra Bronisław Cieślak) to kolejny krok w zabawie konwencjami: konceptalbum osadzony jest w atmosferze klasycznego, filmowego kryminału noir. Już w pierwszym ujęciu pojawia się piękna, ale martwa kobieta, odnaleziona na brzegu portowego kanału - pomiędzy lądem i wodą, pomiędzy życiem i śmiercią. Historia opowiadana na płycie trzema głosami jest historią poszukiwania - tożsamości ofiary, motywów zabójstwa, wreszcie - samego mordercy...

...ale także: granic opowieści - dostępny na stronie towary.art.pl krótki film paradokumentalny (będący pierwszą w Polsce realizacją tzw. hipervideo - filmu, w którym kolejność scen wybierana jest przez widza) ujawnia (?), że ową wymyśloną historię zabójstwa ktoś niespodziewanie wprowadził w życie (czy może raczej: w śmierć). Film także przekracza sam siebie - tropy, jakie odnajdzie w nim uważny widz, okazują się istnieć w świecie rzeczywistym, a podążanie za nimi doprowadzi go do kilku ukrytych, specjalnych serwisów internetowych, rozwiązujących niektóre zagadki (niekiedy kosztem wprowadzenia kolejnych).

Muzyka „Cichych Dni” klasyfikowana była – przewrotnie – jako depresyjne elektroreggae. Zawartość nowego albumu jest ściśle podporządkowana opowiadanej historii i wymyka się klasyfikacji: ostre, gitarowe riffy przeplatają się z sennymi ambientami, psychodelią, piosenkami z dancingów, klasycznym bluesem i pozytywkowymi melodiami rodem z wesołego miasteczka.

W kończącym album utworze „Dolne Miasto” gościnnie wystąpił jazzowy saksofonista Irek Wojtczak. W materiałach filmowych pojawiają się zaś m.in. Mirosław Baka, Antoni Pawlak, Wojciech Tremiszewski.

Materiał po raz pierwszy zaprezentowany został na koncercie w ramach Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (2008).

Album został wydany nakładem własnym zespołu ze względu na nietypową formę i w celu zachowania wszelkich praw do materiału – w tym: do udostępniania go za darmo.


Michał Piotrowski jest autorem książek poetyckich "Luna", "Biegnij, poeto, biegnij" i "Dirty Danzig" (ostatnia wydana nakładem "Korporacji Ha!art" w roku 2005), stypendystą Marszałka Województwa Pomorskiego, laureatem Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury (2003) i laureatem nagrody fundacji "Johny Walker - Keep Walking Award" (2005). Współtwórca gadugadu.blog.pl


Piotr Czerski - poeta i prozaik, a także współzałożyciel zespołu muzycznego Towary Zastępcze, dla którego pisze teksty. Jest autorem wydanej w 2002 nakładem "Korporacji Ha!art" książki poetyckiej „pospieszne, osobowe” (nagroda Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki), stypendystą Marszałka Województwa Pomorskiego (2003) i programu Homines Urbani (2005), a także laureatem Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury (2005). W 2007 nominowany do nagrody Grand Press w kategorii "Reportaż prasowy". Czerski związany jest z kwartalnikiem Ha!art, wiersze, teksty prozatorskie i eseje publikował także w innych czasopismach literackich i kulturalnych (m.in. "FA-arcie", "Toposie", "Studium", "Lampie", "Tygodniku Powszechnym"). Jest także autorem dwóch popularnych blogów (jednego tworzonego wspólnie z Michałem Piotrowskim). Autor minipowieści „Ojciec odchodzi” portretującej krytycznie tzw. pokolenie JP2.


Borys Kossakowski - songwriter, muzyk. Jako chłopiec śpiewał w chórze Pueri Cantores Olivenses. W ramach solowego projektu ‘Wszyscy’ nagrał płytę demo "Nikt" (2002). Brał udział w nagraniu albumu "100 filmów" zespołu Karol Schwarz All Stars, który ukazał się nagładem Salut Records. Autor tomu wierszy "Ballady manekinów", współredaktor "7×7 - Antologii poezji studentów i absolwentów UG" (ACK UG) oraz powieści „Katia Balejaż” (Gdańsk, 2006). Obecnie odpowiedzialny za program sceny muzycznej Klubu Żak w Gdańsku.

www.towary.art.pl
www.czerski.art.pl
www.piotrowski.art.pl
www.kossakowski.art.plSkład:

Michał Piotrowski – wokal, wiersze
Piotr Czerski – wokal, wiersze
Borys Kossakowski – wokal, klawisze, laptop
Jarek Marciszewski – gitara,
Sławek Draczyński – bas,
Kuba Świątek – perkusja
Szymon Machnik – VJ Kinetofon - wizualizacjeKoncert w CSW Łaźnia będzie niepowtarzalną okazją do usłyszenia na żywo całego materiału z płyty „Dolne Miasto OST”. Uwaga: nie przewiduje się utworów pochodzących z „Cichych dni”.

Koncert zorganizowany w ramach projektu „Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska”
 
Wstęp wolny!
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska