ŁAŹNIA 1 2011 - GALERIA ZEWNĘTRZNA MIASTA GDAŃSKA - SPOTKANIE UCZESTNIKÓW IV EDYCJI MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU
25.02.2011 CSW Łaźnia w Gdańsku
 
25 lutego w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” odbyło się spotkanie artystów i architektów biorących udział w IV edycji Międzynarodowego Konkursu „Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska”. Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję zapoznać się z przestrzenią przeznaczoną do rewitalizacji w ramach konkursu, tj. skrzyżowaniem ulic Kamienna Grobla, Dobra i Toruńska (włączając obszar mostu i betonowe bulwary nadrzeczne). Artyści tworząc swoje projekty będą brać pod uwagę historyczny charakter ulic oraz usytuowanie przestrzeni w punkcie przecięcia tras pieszych prowadzących z miejsc realizacji zwycięskich obiektów I, II i III edycji Konkursu oraz z Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” na średniowieczne fortyfikacje położone na granicy Dolnego Miasta. Ważnym jest, aby działanie artystyczne było „drogowskazem” do „Łaźni” oraz  harmonizowało z otoczeniem.Spotkanie służyło także konsultacjom technicznym i rozmowom m.in. z przedstawicielami Wydziału Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta w Gdańsku, Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku i zespołu biura Gdańsk 2016 - Europejska Stolica Kultury- Kandydat.
Wszyscy artyści i architekci otrzymali zestaw materiałów, które ułatwią im przygotowanie projektu dzieła sztuki wpisanego w przestrzeń Dolnego Miasta, m.in.: zestaw map, dokumentację terenu, fotografie oraz publikacje i materiały promocyjne, w których szczegółowo opisano projekt „Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska” oraz przedstawiono historię dzielnicy, a także jej problemy urbanistyczne i społeczne.Ponadto, 26 lutego artyści wzięli udział w dyskusji panelowej „SZTUKA I PRZESTRZEŃ PUBLICZNA” - pierwszym sympozjum Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska.


Lista artystów zaproszonych do udziału w IV edycji konkursu GZMG.:


1. Bert Theis/ Luxemburg /www.isolartcenter.org
2. Tea Makipaa/ Finlandia /www.tea-makipaa.eu
3. Weronika Kiersztejn & Michał Kozik/ Polska
4. Alexandre Arrechea/ Kuba /www.alexandrearrechea.com
5. Olaf Nicolai/ Niemcy /www.eigen-art.com/
6. Marcus Miessen/ Niemcy /www.studiomiessen.com/about/
7. Sabina Lang & Daniel Baumann/ Szwajcaria /http://langbaumann.com/
8. Thorsten Goldberg/ Niemcy /www.goldberg-berlin.de/Do dnia 30 czerwca 2011 artyści przygotują projekty na zagospodarowanie przestrzeni objętej IV edycją konkursu. Wyboru trzech zwycięskich projektów dokona 10 lipca 2011 międzynarodowe Jury konkursu w składzie:


1. Enrico Lunghi, dyrektor Mudam Luxembourg, Musée d’Art Moderne Grand-Duc Jean, Luxemburg
2. Jacek Dominiczak, Akademia Sztuk Pięknych, Gdańsk, Polska
3. Bettina Steinbrügge, kurator Forum Expanded Berlinale, Berlin, Niemcy
4. Adam Budak, kurator Museum-Joanneum w Grazu, Austria
5. Norbert Weber, członek międzynarodowej rady ekspertów Muzeum Sztuki Współczesnej Łotwy w Rydze, Łotwa
6. Julia Draganovic, historyk sztuki, kurator, Modena, Włochy
7. Jadwiga Charzyńska, dyrektor CSW „Łaźnia” w Gdańsku, Polska


Podsumowaniem IV edycji „Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska” będzie wystawa projektów zgłoszonych do konkursu. Wernisaż połączony z wręczeniem nagród laureatom odbędzie się we wrześniu w CSW Łaźnia.
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska