ŁAŹNIA 1 2009 - Iwona Zając IDEALNA - PORADNIK
06.03.2009, godz. 18:00
 
„Idealna” jest projektem, w którym gram z konwencją poradników, pism kobiecych zawierających szereg rad, jak stać się kobietą idelaną. Wykorzystuję ich stylistykę, opieram się na poradach i nadaję im nowe znaczenie. Poprosiłam dziewczyny, moje byłe uczennice z Młodej Załogi (nieformalna grupa młodzieży skupiona wokół mojej pracowni na terenie Stoczni), żeby nauczyły mnie swoich umiejętności, poświęciły mi swój czas, aby się mną zaopiekowały. Z pedagoga stałam się uczniem. Dziewczyny uczą mnie jak się robi makijaż, kupują ze mną kosmetyki, malują, ubierają. Oddają mi swoje zniżki w sklepach, robią dla mnie kolczyki, szyją kreacje. Z tygodnia na tydzień staję się ładniejsza, coraz lepiej ubrana. Magdalena Małyjasiak fotografuje moją „przemianę”, a zdjęcia te  poddaję rysunkowej obróbce. Efektem finalnym będzie animacja opowiadająca o stworzeniu nowej Iwony Zając. Zaś Dorota Arszyńska, która studiuje grafikę użytkową w Dublinie w ramach swojego dyplomu pracuje nad  książką – poradnikiem, jak stać się „Idealną.

Iwona Zając

Idealna- poradnik

Projekt jest próbą stworzenia niezwykłego poradnik dla kobiet, w którym umieszczone zostaną porady, jak stać się ,,Idealną''. Ironiczny, prześmiewczy, przewrotny, posiadający drugie dno. Kluczowe znaczenie, ma w nim aspekt emocjonalny. To historia o przyjaźni pomiędzy kobietami z dwóch różnych pokoleń, które bezinteresownie przekazują sobie swoje umiejętności. Dla każdej kobiety dążenie do ideału ma inny wymiar. Może on być czysto fizyczny lub ukierunkowany na rozwój wewnętrzny. Dla nas te płaszczyzny nie wykluczają sie wzajemnie. Poradnik ma mieć znaczenie uniwersalne, aby każdy znalazł w nim coś dla siebie.

6 marca, podczas trwania „Dnia Kobiet Awansem” w CSW Łaźnia dziewczyny biorące udział w projekcie „Idealna”, przebrane w pomarańczowe kombinezony, będą przeprowadzać ankietę wśród zwiedzających, z czym kojarzy im się słowo „idealna” i co chcieliby znaleźć w naszym poradniku. Akcji będą towarzyszyć zdjęcia dokumentujące powstawanie „Idealnej”.

 
Do grupy MŁODA ZAŁOGA należą: Dorota Arszyńska, Ola Fijałkowska, Emila Garska, Ania Haśkiewicz, Ania Leszkiewicz, Magdalena Małyjasiak, Karolina Piątkiewicz, Ola Polańska, Karolina Szambelan, Ewa Sobczak
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska