ŁAŹNIA 1 2010 - Międzynarodowy Warsztat Studencki EUROPEAN URBAN ENERGY BOX 
09 -14.05.2010 
 
Studencki Międzynarodowy Workshop
„European Urban Energy Box - Europejska Skrzynka Energii Miasta”.

Gdańsk,    9-14.05.2010

Organizatorzy:
Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej,
Referat Rewitalizacji WAiU Urzędu Miejskiego w Gdańsku,
Centrum Sztuki Współczesnej CSW Łaźnia

Współorganizatorzy:
TUP Młodzi o/Gdańsk,
Szkoła Podstawowa nr 65 w Gdańsku

Patronat Honorowy:
IFHP  International Federation for Housing and Planning
ISOCARP International Society of City and Regional Planners
ESN Erasmus Student Network


Tutorzy grup:
1.    Urban Energy Box – People: Joanna Szczepańska & Michał Krenz
2.    Urban Energy Box –  Art: Natalia Soliwoda & Michał Jońca
3.    Urban Energy Box – Mobility: Tomek Stanisławczyk & Maciej Kaufman
4.    Urban Energy Box – Living: Przemek Olszewski
5.    Urban Energy Box – Technics: Łukasz Pancewicz& Gaweł Tyrała
6.    Urban Energy Box – Nature: Magdalena Stefanowicz&Gall Podlaszewski
7.    Urban Energy Box – Ressoursen: Joanna Zarucka&Konrad Lewacki

Uczestnicy: studenci z uczelni architektonicznych z Unii Europejskiej i Turcji

Główny koordynator i opieka naukowa: Gabriela Rembarz    WAPG           grem@pg.gda.pl


Cel:
Od 5 lat, co roku odbywają się warsztaty projektowo-seminaryjne wydziałów architektury uczelni współpracujących w ramach europejskiego programu Erasmus. Każdy warsztat, niczym sztafeta, organizowany jest w innej uczelni. Kilkudniowe spotkanie jest możliwością zapoznania się z miastem i uczelnią goszczącą. Warsztat to platforma dyskusji, najcenniejszy tygodniowy „brain storming” nad nurtującym, aktualnym tematem architektoniczno-urbanistycznym i studiowaniem architektury. Formuła warsztatowa pozwala na praktyczną i osobistą prezentację charakteru różnych szkół architektury, przez co tym silniej zachęca do wymiany międzynarodowej zarówno studentów, jak i kadry dydaktycznej. Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej w 2005 był gospodarzem warsztatów pt. „e- Pavillon. Pawilon Europejski” – spotkania przedstawicieli 9 uczelni z 8 krajów. 

Temat:
Ideą tegorocznego spotkania jest Energia Miasta postrzegana z różnych perspektyw. Szeroki temat „zamieszkiwania i budowania” dyskutowany jest w ostatnich latach coraz częściej poprzez kwestie energetyczną. Czym jest, zatem energia rozwojowa miast? Czy można postrzegać ją jedynie poprzez kwestie techniczne i organizacyjne? Jaką rolę pełni w tym zagadnieniu kultura i społeczeństwo? Czy jedyną odpowiedzią jest podniesiona efektywność i zdwojona wydajność technologii? Czym jest w szerokim bilansie energetycznym jeden obiekt architektoniczny?  Co można zdziałać projektując „skrzynkę energii miasta”, a co ich całą kolekcję? Czy kolekcja „Urban Energy Box” ustawiona w realnej przestrzeni Gdańska zachęci do głębszej refleksji nad współczesnymi problemami polityki przestrzennej miasta?

To pytania do uczestników warsztatu.

Miejsce:
Spotkanie odbywać się będzie w Gdańsku ubiegającym się o tytuł „Europejskiej Stolicy Kultury 2016” znanym ze swojej zmiennej 1000 letniej historii i dynamicznego społeczeństwa. Gościć nas będzie jedna z najbardziej znanych w Polsce instytucji kultury Centrum Sztuki Współczesnej CSW „Łaźnia” położona na Dolnym Mieście, ocalonej ze zniszczeń II wojny światowej, od lat rewitalizowanej, a dziś niemal mitycznej dzielnicy Gdańska.

Informacje praktyczne:

Prezentacja końcowa wyników warsztatu zaprezentowana zostanie w CSW Łaźnia
o godz. 10.00 w piątek 14 maja 2010

Warsztatowi towarzyszyć będzie seminarium naukowe pt: „Urban Energy” prezentujące wypowiedzi słuchaczy studium doktoranckiego z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej

godz. 10.00-17.00 środa 12 maja 2010 Gmach Główny Politechniki Gdańskiej sala 403.

Tutorzy:Michał Jońca
ur. 1978. Projektant i ilustrator.
Studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, w tym semestr 10-ty na Wydziale Architektury Technishe Universiteit Eindhoven (Holandia). Dyplom 2008.
Obecnie współprowadzący biuro projektowe 590architekci.
Wybrane warsztaty:
Udział w warsztatach projektowych Akcja-Kreacja 2010
Czterokrotnie udział w międzynarodowych warsztatach twórczych dla studentów architektury organizowanych przez EASA, w tym raz jako prowadzący warsztaty, (1998, 1999, 2000, 2001).
Kilkuletni udział w warsztatach Laboratorium Edukacji Twórczej – CSW Zamek Ujazdowski pod koniec lat 90.Maciej Kaufman(1983), architekt, absolwent Politechniki Gdańskiej. Autor najlepszego dyplomu roku 2008 TUP w kategorii projektowanie urbanistyczne. Mieszka w Warszawie, pracuje dla Bulanda, Mucha Architekci.Michał Krenz, ur. w 1980 roku w Gdańsku, architekt, urbanista, pisarz, malarz. Debiutował w Berlinie, w polsko-niemieckim magazynie literackim WIR („Innenstadt/Śródmieście”, 1999), w 2010 r. wydał zbiór opowiadań i fotografii „entropie” ; swoje obrazy wystawiał w Gdańsku, Berlinie, Faro i Lizbonie, instalację Post-Altana zbudował (we współpracy z Mariką Morawiec) na Festiwalu „Zdarzenia 2009” w Tczewie. Zajmował się filmem krótkometrażowym, pisze scenariusze, grał w filmie paradokumentalnym, nakręconym dla TVP, pt. „Pejzaż z Singerem”. Pracował w obsłudze naziemnej i lotniczej straży pożarnej w White Waltham Airfield West London Aero Club.Konrad Lewacki, Doktorant na Wydziale Architektury Politechniki
Wrocławskiej, obecnie współpracuje z biurem architektonicznym BAPS
Piotra Szarejko, a wcześniej pracował w biurach Odile Decq (Paryż) i
Zvi Hecker (Berlin).Przemysław Olszewski, ur. 14 czerwca 1983 roku w Bydgoszczy, architekt, absolwent Wydziału Architektury Delft University of Technology w Holandii (dyplom 2008) oraz Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej (dyplom z wyróżnieniem 2009). Od 2008 roku członek Holenderskiej Izby Architektów (Stichting Bureau Architectenregister - SBA). W latach 2006-07 stypendysta holenderskiego funduszu STIR. Uczestnik licznych warsztatów architektonicznych w Polsce i za granicą (m.in. OSSA, IFHP). W latach 2002-2008 aktywny członek Erasmus Student Network Gdańsk oraz Brygady Urbanistyczno-Architektonicznej. Zdobywał doświadczenie w biurach w Gdańsku, Gdyni i Stuttgarcie (Niemcy). Obecnie doktorant na Politechnice Gdańskiej oraz architekt praktykujący w Warszawie.Łukasz Pancewicz, Architekt-urbanista, niezależny ekspert oraz doktorant na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z urbanistyką operacyjną, wdrażaniem strategii zrównoważonego rozwoju miast oraz projektowaniem urbanistycznym. W latach 2006-2009 pracował w RPS Planning & Environment w Dublinie, gdzie odpowiadał za realizację koncepcji programowo-przestrzennych, studiów urbanistycznych i analiz. Członek Izby Urbanistów, regularnie współpracuje z miesięcznikiem Architektura-Murator.Gall Tadeusz Podlaszewski , Koszalinianin (ur. 1984), dyplom magisterski Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (Przestrzeń Demokracji: Zagospodarowanie Rynku w Koszalinie. Esej:
Demokracja, Architektura, Przestrzeń miejska, promotor: prof. nzw. dr hab. arch. Ewa Kuryłowicz). Stypendia: DAAD, Institut für Regional- und Stadtplanung, Technische Universität Berlin (2009), Erasmus, Università degli Studi di Roma, Facoltà d‘Architettura a Vallegiulia (2005 – 2006). Koordynator 11. Kongresu PlaNet Warszawa 2007 – TOP DOWN / BOTTOM UP – Partycypacja społeczna w kształtowaniu przestrzeni miejskiej w ramach rewitalizacji Pragi Północ i Żoliborza. Obecnie wykładowca gościnny Instytutu Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej.Natalia Soliwoda - ukończyła Studia na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej.  Obecnie współpracuje z pracownią architektoniczną fo-architekci. Współprowadziła m.in. Warsztaty Architektoniczne Miasteczko Głusk w Lublinie oraz Ogólnopolskie Wakacyjne Warsztaty Architektoniczne OSSA 2008 w Lublinie.


   
Tomasz Stanisławczyk, dyplom na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej (2008) nagrodzony przez Północną Okręgową Izbę Urbanistów i Towarzystwo Urbanistów Polskich; stypendium na Technische Universiteit w Delft;  praktyka zawodowa w Atelier Kempe Thill w Rotterdamie (2007), obecnie asystent architekta/urbanisty w BPBK SA w Gdańsku (od 2009).Magdalena Stefanowicz, – absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Gdańskiej. W latach 2007-2008 studiowała urbanistykę na specjalności Miasta i Krajobrazu w Królewskiej Szkole Sztuk Pięknych W Kopenhadze oraz odbyła roczny staż architektoniczny w biurze VELUX w Kopenhadze. Obecnie studiuje Zarządzanie i Ekonomię na Politechnice Gdańskiej oraz pracuje jako architekt/urbanista w biurze BPBK w Gdańsku.Gaweł Tyrała, Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej [2007] oraz Instytutu Architektury Zaawansowanej IAAC w Barcelonie [2009]. Współpracownik Instytutu. Praktykował m.in. w biurze Vicente Guallarta w Barcelonie i RR-a we Wrocławiu. Koordynator i współorganizator Ogólnopolskich Spotkań Studentów Architektury OSSA we Wrocławiu, Gdyni i Gliwicach. Przewodniczący Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Studentów Architektury w latach 2005-2007. Inicjator i współorganizator warsztatów Plenart, artystyczno-architektonicznych spotkań studentów architektury, ASP i historii sztuki. Autor serii wystaw fotograficznych o współczesnej architekturze prezentowanych w Fundacji Twórców Architektury FTA. Korespondent miesięcznika Architektura&Bizness. Nominowany do nagrody Dyplom Roku 2007 Sarp Wrocław. Członek grupy MEA – Młodej Emigracji Architektonicznej. Lubi sport, fotografię, jazdę na rowerze, podróże i cyfrową fabrykacją. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie.Joanna Zarucka (1984) architekt, absolwentka Politechniki Gdańskiej (2008)
Uczestnik licznych warsztatów architektonicznych w Polsce i za granicą (m.in. OSSA, EASA, PAO) a także inicjatorka i współorganizator warsztatów architektonicznych „Małe interwencje” w Gdańsku przy współudziale architekta Arvid Wölfel. Doświadczenie zawodowe zdobywane w kraju i zagranicą min. Lehmann Architekten Niemcy. Obecnie mieszka i pracuje w Trójmieście.


 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska