ŁAŹNIA 1 2010 - Festiwal Europejskich Stolic Kultury WILNO W GDAŃSKU


 
03-05.09.2010
 
3-5 września, Finissage wystawy

Kuratorzy: Aleksandra Księżopolska, Agnieszka Kulazińska

Pokaz filmów Jonasa Mekasa:

Piątek 3 września

19:00        Sceny z życia Andy Warhola 36 min
                     Wspomnienia z podróży na Litwę 82 min           

Sobota 4 września

18:00         Dzienniki, zapiski & szkice, czyli Walden 3h
           
Niedziela 5 września

17:00    Kiedy szedłem przed siebie, widziałem króciutkie mgnienia  piękna 285 min

Jonas Mekas, to jeden z najważniejszych artystów litewskich, działający w USA. Należy do nowojorskiej awangardy filmowej. Był współtwórcą pierwszej spółdzielni niezależnych filmowców w Stanach Zjednoczonych, która przekształciła się w jedno z największych i najważniejszych na świecie archiwów filmu awangardowego - Anthology Film Archives. Był także aktywnym krytykiem i założycielem periodyku o filmie awangardowym "Film Culture". W swoich filmach dokumentował codzienne życie bohemy nowojorskiej, min: Yoko Ono, Andy Warhola czy Johna Lennona.
Prezentowane filmy cechują się niepowtarzalnym językiem filmu eksperymentalnego, dzienników zwanych ‘personal cinema’ – kina intymnego, przeciwieństwa kina sensacji. Jego obrazy są szorstkie, poprzerywane, często nieostre, przeciwieństwo wymuskanych filmów z Hollywood.

Sceny z życia Andy Warhola
Film rozpoczyna się obrazami z pierwszych występów Nico z The Velvet Underground w 1966 roku, a kończy mszą żałobną Andy Warhola w katedrze Św. Patryka w 1987. Widzimy tu Warhola nie tylko w otoczeniu gwiazd ale także podczas zupełnie prywatnych chwil. „Obsada” zapisu wydarzeń w domu Georga Maciunasa, Warholowskiej The Faktory czy Montauk, Lou Reeda, Allena Ginsberga, Johna Lennona, Yoko Ono, Vincenta Friemonta, Henry Geldzahlera, John Kennedy Jr., Lee Radziwill, Tina Radziwill, Anthony Radziwill,  Caroline Kennedy, Mick Jagger, Jade Jagger i wielu innych.
Wspomnienia z podróży na Litwę

W 1971 roku Jonas i Adolfas Mekas zostali zaproszeni na Festiwal Filmowy w Moskwie przez radzieckie Ministerstwo Kultury. Wykorzystali tę sytuację aby odwiedzić rodzinę w Brisen, na Litwie.
Z pomocą NDR (niemiecka publiczna stacja telewizyjna) nakręcili film o swojej podróży i przeszłości.
Film zaczyna się w Nowym Jorku, w mieście gdzie nadal mieszkają i pokazuję miejsca gdzie spędzili pierwsze lata swojej migracji. Druga część została nakręcona na Litwie, gdzie spotykają się z rodziną i przyjaciółmi. Porównują wspomnienia swojego dzieciństwa do rzeczywistości zastanej.  Następnie zabiera nas do Elmshorn, na obrzeżach Hamburga, gdzie bracia trafili do obozu pracy. Odyseja kończy się w Stanach Zjednoczonych w 1949 roku.

Walden
 „Dzienniki, zapiski & szkice, czyli Walden”. To pierwszy filmowy dziennik Mekasa, którego tytuł odwołuje się do ksiązki XIX-wiecznego pisarza H.D. Thoreau, krytykującego współczesny świat zachodni i postulujący powrót do natury. Mekas obrazuje wspólnotę nowojorskiej bohemy w jej najlepszym okresie, żyjącej w opozycji do otaczającego ich społeczeństwa konsumpcyjnego. Widzimy tu m.in. Stana Brakhage, Allena Ginsberga, P. Adams Sitneya, Jacka Smitha, Gerarda Malanga, Hansa Richtera.
Wydające się być amatorskim kinem prześwietlenia czy niedoświetlenia, cięcia, drgania to świadome motywy użyte przez Mekasa odwołujące się do początków kina. Z ich pomocą skupia się na najprostszych chwilach życia codziennego wydobywając ich magię i piękno

Kiedy szedłem przed siebie, widziałem krótkie mgnienia piękna
To zbiór subtelnych uczuć, emocji, codziennych chwil radości widzianych na twarzach najbliższych osób z otoczenia artysty. Mekas tworzy w opozycji do spektakularnych, dramatycznych wydarzeń, dominujących we współczesnej kinematografii. ‘To co mnie interesuje to uwiecznianie tych prawie niewidocznych momentów i uczuć, w odróżnieniu do wszechogarniającej przemocy i polityki. … Dużo uwagi przywiązuję do koloru, ruchu, rytmu i materiału. Wiele lat spędziłem rozwijając i ulepszając sposób łapania chwili bez ingerowania w nią i burzenia jej.’
Te osobiste zapiski Jonasa Mekasa powstawały przez trzydzieści lat i stanowią esencję jego życia.

   CORO Collective, pokaz wideo Vocabulary lesson
Coro Collective tworzą trzy litewskie artystki  Egle Budvytyte, Goda Budvytyte, Ieva Miseviciute. Grupa działa w przestrzeni publicznej, przekształcając jej najzwyklejsze przejawy w teledysk, dzieląc publiczność na reżyserów sytuacji i jej uczestników.
W ramach Wilno w Gdańsku. Festiwal Europejskich Stolic Kultury zaprezentowane zostanie video Vocabulary lesson. Jest ono rodzajem słownika architektury, muzyki tańca. Forma odwołuje się do vogeuing. Ruchu, który narodził się w latach 30. w nowojorskich klubach gejowskich, choć dziś bardziej kojarzony jest z teledyskiem Madonny z początku lat 90 „Vogue. Vogeuing czerpał z image`u słynnych gwiazd kina, lub później świata mody  ruch, pozę, dynamikę i styl ubierania. Coro Collective charakterystyczne kanciaste ruchy rąk i dłoni, linearne figury i symetryczne kształty łączy z architekturą i modą inspirowaną modernizmem, odnajdując podobieństwo w tych dwóch, jakże odległych, stylistykach.

 Sauliusa Leonavičius, artystyczna interwencja w przestrzeni Gdańska
Saulius Leonavicius używając różnego rodzaju środków analizuje przestrzeń prywatną i publiczną. Interesują go pytania dotyczące społecznych norm, zachowań, polityki.  Artysta w swoich pracach wykorzystuje obrazy, społeczne kody, potoczną percepcję przestrzeni. Jego interwencje są pytaniem o rolę artysty w społeczeństwie. Rozdając cukier w galerii, czy organizując w niej punkt krwiodawstwa Leonavicius odpowiada na klasyczne pytania czy/jak twórca może przekształcać otaczający go świat.

Zapraszamy na inne wydarzenia w ramach Wilno w Gdańsku. Festiwal Europejskich Stolic Kultury
Pokaz Filmów Władysława Starewicza: Zemsta operatora filmowego, Żaby chcą króla, Zaczarowany zegar, Konik polny i mrówka, Mascotte – bal u szatana , Treser Żuków

Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku; ul. Długa 35
02.09 – 18:00
Kurator: Karina Makarewicz, Aleksandra Księżopolska

„Haft w metalu” Severija Incirauskaite-Kriauneviciene + performance Kuby Bielawskiego
Galeria PiTiPa; ul. Ogarna 122
O4.09 – 20:00
Kurator: Aleksandra Abakanowicz

Koncerty (scena Targ Węglowy, kościół św. Jakuba): Baltic Riddom, Dagadana, Alina Orlova, Rasa Bassom, Fusedmarc, Spięty, Bester Quartet 
Performance: Aukse Petruliene & DOBROVOLSKY Mr. Strangled & Mr.Shot
Miejsce: Zielona Brama
 
Organizator: Przemek Wojciechowski
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska