ŁAŹNIA 1 2010 - NARRACJE LOST & FOUND / Instalacje i interwencje w Przestrzeni Publicznej
 Wernisaż 18.11.2010, godz. 20:0018-21.11.2010
 
Zapoczątkowane w 2009 roku przez Biuro Europejskiej Stolicy Kultury Gdańsk 2016 – Kandydat, Miasto Gdańsk, Gdańską Galerię Miejską i Nadbałtyckie Centrum Kultury NARRACJE to prezentacja sztuki wizualnej realizowana w przestrzeni publicznej Gdańska. Celem projektu jest tworzenie przestrzeni dla poszukiwania i odczytywania narracji zapisanych w tkance miejskiej oraz dla tworzenia nowych miejskich opowieści. Ważnym wymiarem NARRACJI jest zaakcentowanie potencjału miasta jako wspólnej, publicznej przestrzeni, kształtowanej przez sztukę. Tegoroczna edycja NARRACJI zatytułowana jest “Lost and Found”. Od tego roku partnerem NARRACJI jest także CSW ŁAŹNIA.W Gdańsku znajduje się wiele nie do końca wykorzystanych przestrzeni. Stanowią one część wewnętrzną Głównego Miasta, a jednak pozostają na jego peryferiach pod względem codziennego funkcjonowania czy publicznej użyteczności. Są częścią tej sfery publicznej, która zawieszona jest gdzieś między rzeczywistością fasadowej struktury Głównego Miasta a rzeczywistością znajdujących się tuż obok miejsc mocno zaniedbanych. Druga edycja NARRACJI nadaje znaczenie i koncepcyjnie zagospodarowuje owe terrains vague – podwórka, miejsca budowy, wykopaliska archeologiczne, puste przestrzenie i ruiny. Miejsca nie uwzględnione jeszcze w miejskich planach rewitalizacji, w których życie miejskie toczy się w rytm społecznej rutyny.

Artyści zagraniczni i lokalni prezentują przygotowane przez siebie czasoprzestrzenne interwencje wykorzystujące technologię światła w tych miejscach Głównego Miasta, których status na codzień jest nie do końca określony. Część pokazywanych podczas NARRACJI 2010 interwencji to prace site-specific, a wszystkie zostały zaadaptowane specjalnie dla tych miejsc gdańskich, w których są pokazywane.

Barbara Buchholz i Pedda Borowski (Niemcy), Ghiju Diaz de Leon (Meksyk), Marek Frankowski (Polska), Detlef Hartung i Georg Trenz (Niemcy), Hermelinie Hergenhahn (Holandia), Danuta Kiewłen (Polska), Olga Kisseleva (Francja), Francesco Mariotti (Szwajcaria), Ryszard Niedzielski (Polska), Pojektil (Szwajcaria), Marek Radke (Polska), Robert Sochacki (Polska), Grażyna Tomaszewska (Polska) oraz Agnieszka Wołodźko (Polska) zostali zaproszeni przez niemiecką kuratorkę Bettinę Pelz do wzięcia udziału w tegorocznej edycji NARRACJI.

Poprzez NARRACJE Biuro Europejskiej Stolicy Kultury Gdańsk 2016 – Kandydat oraz jego partnerzy proponują nowy format kulturalnych działań w przestrzeni miejskiej Gdańska. NARRACJE to wspólne działanie i wspólny wysiłek w przekształcaniu przestrzeni publicznej miasta w galerię składającą się z wielu ‘sal’. To również próba stworzenia platformy prezentacji i dyskusji nad współczesnym rozwojem miasta, która wniosłaby kolejny ciekawy element w stale zachodzący proces zmian przestrzeni Gdańska.

NARRACJE otworzy 18 listopada 2010 roku w Centrum św. Jana performance audio-wizualny Barbary Buchholz i Peddy Borowskiego.


Zapraszamy do dwóch klubów festiwalowych NARRACJI:
W sieni biura Gdańsk 2016 mieścić się będzie przytulna kawiarnia z idealną atmosferą do rozmów, słuchania muzyki, czytania książek oraz oglądania projekcji video.
W Dolce Vita natomiast pojawią się ważne akcenty muzyczne tegorocznej edycji: zagra Out of Tune, Touchy Mob i Coldair w kolaboracji z VJ-em Tu Sto oraz Wojtek Grabek z wizualizacjami Pani Pawlosky. Codziennie zapraszamy na tańczone after party.

Wszystkie instalacje podczas tegorocznej edycji NARRACJI otwarte będą od czwartku do niedzieli (18 – 21 listopada) od godziny 17.00 do północy. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.


NARRACJE 2010 – PROGRAM
- Ryszard Niedzielski (Polska), Ruiny, Latarniana 1/róg Szerokiej
- Projektil (Szwajcaria), mlove, Kozia (w bok od Szerokiej) – ściana przy żłobku nr 8
- Robert Sochacki (Polska), Red Corner, Szeroka 108 – ściana budynku
- Hermelinde Hergenhahn (Holandia), Day in Day out/Dzień w dzień, Świętojańska 69/róg Lawendowej i Szklary
- Detlef Hartung + Georg Trenz (Niemcy), ACH, Gdańska Galeria Güntera Grassa
(4g), Szeroka 34/35
- Fred Hatt + Daniel Schlepfer, Amber Drops/Krople Bursztynu, Galeria to-be, Grobla I 1/2 >> projekt towarzyszący
- Marek Frankowski (Polska), Inside Out/Na wylot, Szeroka 97 – ściana budynku
- Danuta Kiewłen (Polska), Liquid Architecture, Kościół św. Jana, Świętojańska 50
- Ghiju Díaz de León (Meksyk), Shifting, Wyspa Spichrzów – oglądane z Długiego Pobrzeża
- Grażyna Tomaszewska (Polska), Syrenka, Klesza, wykopaliska archeologiczne
- Francesco Mariotti (Szwajcaria), The Fireflies Fence/Ogrodzenie ze świetlików, Św. Ducha/Krowia, wykopaliska archeologiczne
- Marek Radke (Polska/Niemcy), Tu/Hier, Gdańska Galeria Miejska (ggm1), Piwna
27/29
- Ozmo + Mariusz Waras, Last Movie, Podwórko Sztuki ggm1, wejście od Kaletniczej >> projekt towarzyszący
- Olga Kisseleva (Francja), CrossWorlds (Solar), Długi Targ, na wprost Biura Gdańsk 2016
- Agnieszka Wołodźko, Wojna i Pokój, Galeria Spiż 7, ul. Chmielna 113, Wyspa
Spichrzów
- Dominik Lejman, Staging Anonymous, przejście podziemne, skrzyżowanie Łąkowej i Podwala Przedmiejskiego >> projekt towarzyszący


Wydarzenia specjalne:

UROCZYSTE OTWARCIE NARRACJI
18.11, czwartek
20.00 Barbara Buchholz + Pedda Borowski (Niemcy), Theremin: Russia with Love, performance audio-wizualny, Centrum św. Jana, Świętojańska
21.00 Oprowadzanie po instalacjach przez kuratorkę
22.00 Poczęstunek – Klub Festiwalowy 1: sień biura Gdańsk 2016, Długi Targ
23.00 After Party – Klub Festiwalowy 2: La Dolce Vita, Chlebnicka

Klub Festiwalowy 1: sień biura Gdańsk 2016, Długi Targ, 18.11 – 21.11
10.00 – 18.00 Warsztaty eco-kulturalne
10.00 – 17.00 Punkt informacji festiwalowej, ekologicznej oraz punkt wymiany
żarówek standardowych na energooszczędne
17.00 – 0.00 Kawiarnia/czytelnia/sala kinowa

Klub Festiwalowy 2: La Dolce Vita, Chlebnicka
18.11 czw, 23.00 – After Party na otwarcie
19.11 pt, 22.00 - Out of Tune + goście (feat. J.Frąś & M.Bunio.S), after party: Teen
Slut, Kime Collective, Jick Magger
20.11 sob, 21.00 – koncert Coldair/Asia i Koty/Mohna/Touchy Mob + VJ Tu Sto,
after party: Maciek Cz. + Twój Stary Projekt
21.11 nd, 21.00 – koncert Wojciech Grabek + VJ-ka Pani PawloskyProjekty Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska prezentowane w ramach NARRACJI:

Fred Hatt i Daniel Schlaepfer – Amber Drops (Krople bursztynu)
Lokalizacja: Galeria to-be, ul.Grobla I 1/2


Amber Drops autorstwa architekta Freda Hatta i artysty Daniela Schlaepfera (Szwajcaria) uzyskały I wyróżnienie w III edycji Międzynarodowego Konkursu „Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska” realizowanego przez CSW Łaźnia za subtelne odniesienie się do znaczenia bursztynu w budowaniu gdańskiej tożsamości oraz za minimalistyczne traktowanie estetyki przestrzeni publicznej.Amber Drops jest skonstruowane z przezroczystych kamyków wykonanych z masy żywicznej z wbudowanym systemem oświetlenia ledowego. Żywica jest wystarczająco mocna, by wytrzymać ciężar stojących na niej ludzi lub zaparkowanego samochodu. Światło bursztynów jarzy się z różnym natężeniem, jakby w rytmie oddychającego człowieka. W żywicy zatopione są artefakty naszych czasów różnego typu i rozmiaru – takie jak np. telefon komórkowy i inne relikty życia codziennego uwięzione w bursztynie niczym owady.W ramach festiwalu Narracje prezentujemy makietę pracy, która w 2011 zostanie zrealizowana jako permanentna instalacja site-specific w przestrzeni dzielnicy Dolne Miasto pod wiaduktem przy ul. Szopy. Pulsujące światło poszczególnych kamyków i refleksy na metaliczno-lustrzanej płaszczyźnie pracy Invisible Gate grupy Front Studio będą sprawiały wrażenie, że cała ta przestrzeń żyje i oddycha.


Dominik Lejman – Staging Anonymous
Lokalizacja: przejście podziemne na skrzyżowaniu ul. Łąkowej i Podwale Przedmiejskie, obok Akademii Muzycznej


Projekt Staging Anonymous autorstwa Dominika Lejmana (Polska) – instalacja świetlna wpisana w przestrzeń przejścia podziemnego na skrzyżowaniu ul. Łąkowej i Podwale Przedmiejskie – został nagrodzony w II edycji konkursu Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska w 2007 roku i zrealizowany na początku 2010 roku przez CSW Łaźnia.

Dominik Lejman stworzył iluminację świetlną, w którą wprowadza przechodniów tak, by mogli znaleźć się nieoczekiwanie w świetle reflektorów, zagrać w społecznym spektaklu szybkiego bezgłośnego mijania się w przestrzeni miejskiej z pełną świadomością tej gry. Dzięki operowaniu światłem szary tunel z szarymi ludźmi w czasoprzestrzeni marszu ożywa, nabiera malarskiego charakteru i łagodności, zmienia się i każe o sobie myśleć przez swą inność.Choć uczucie chłodu nie ustępuje jak zwykle, a konieczność spiesznego zdążania do miejsca przeznaczenia nie staje się mniej nagląca, to jednak statysta na krótką chwilę uzmysławia sobie, że jest częścią wyższego, masowego porządku, a zaistnienie w przestrzeni nagle ponownie odkrytej otwiera przed nim poznanie innych wymiarów, w jakich chcąc nie chcąc funkcjonuje.Anonimowy spektakl wyreżyserowany przez Lejmana dopełnia rzucony na jedną ze ścian iluzoryczny obraz schodów stopniowo zanikający w miarę zbliżania się przechodniów. Obraz usytuowany przy wyjściu z tunelu od strony Dolnego Miasta stanowi dokładne odbicie schodów prowadzących do wyjścia po przeciwnej stronie – a dokładnie prowadzących do Starego Miasta, miejsca atrakcyjnego dla turystów i mieszkańców i stanowiącego w ogólnym przekonaniu swoiste zaprzeczenie Dolnego Miasta.


Więcej informacji na: www.gdansk2016.eu/narracje
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska