ŁAŹNIA 1 2013 - DOLNE MIASTO NA ŻYWO
 
DOLNE MIASTO NA ŻYWO
cykl koncertów: Jaskółcza 1, Gdańsk - Dolne Miasto

12 lipca - 21 sierpnia 2013
 
W ramach Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska, w sezonie letnim, proponujemy serię wydarzeń muzycznych zrealizowanych w przestrzeni Dolnego Miasta, w nietypowych lokalizacjach, na podwórkach, poza murami galerii. Zapraszamy artystów sceny alternatywnej, elektronicznej, awangardowej, których występy wzbudzą zainteresowanie zarówno lokalnych mieszkańców, jak i gości z innych części miasta lub osób odwiedzających Gdańsk w sezonie letnim.
 
Chcemy stworzyć miejsca sprzyjające spotkaniom społeczności lokalnej oraz „oswoić” osoby z zewnątrz z tą niezwykłą przestrzenią, zachęcić do częstszego jej odwiedzania i przełamać panujące stereotypy na temat Dolnego Miasta jako miejsca niebezpiecznego, niedostępnego, nieatrakcyjnego kulturalnie. Celem projektu jest ożywić tę dzielnicę muzyką na żywo.
 
Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska to projekt artystyczny dla gdańskiej dzielnicy Dolne Miasto, gdzie zlokalizowane jest Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Współdziałając w zakresie wieloletniego planu rewitalizacyjnego, wspieramy proces transformacji społecznej i architektonicznej zaniedbanej dzielnicy. Na projekt składają się: międzynarodowy konkurs mający na celu stworzenie kolekcji trwałych dzieł sztuki na terenie Dolnego Miasta, szeroko pojęte działania edukacyjne oraz akcje artystyczne w przestrzeni miejskiej. Więcej informacji na stronie: www.outdoorgallerygdansk.eu
 
 
EBOLA APE + HERTZSHMERTZ - 12 lipca, godz. 20:00
THE SHIPYARD (akustycznie) - 19 lipca, godz. 20:00
THE SUNLIT EARTH (akustycznie) - 26 lipca, godz. 20:00
ENCHANTED HUNTERS - 9 sierpnia, godz. 20:00
BNNT Sound Bombing - 20-21 sierpnia
 
EBOLA APE + HERTZSHMERTZ
12 lipca, godz. 20:00,
Gdańsk Dolne Miasto podwórko CSW Łaźnia ul.Jaskółcza 1 
 
∑BOL▲ ▲P∑ to audio-wizualny projekt stworzony przez goryla o imieniu Ebo. Jego muzyka oparta jest w dużej mierze na delikatnych samplach, silnie przetworzonych partiach wokalnych i płynących niczym we mgle syntezatorach. Stylistycznie to kolaż gatunków. Ebola czerpie inspiracje z tak wielu stron, że ciężko jego muzykę zaszufladkować. Porównywany bywa do takich artystów jak Burial, oOoOO czy Holy Other. Podczas występu w CSW Łaźnia ∑BOL▲ ▲P∑ zaprezentuje swoje najnowsze kompozycje używając samplera i kontrolera midi.

HERTZSHMERTZ - powstały w 2010 roku, projekt Agaty Królak, absolwentki grafiki na gdańskiej ASP. W swoich wizualizacjach bazuje na miksowaniu krótkich animacji poklatkowych, w których główną rolę odgrywają surowe, naiwne formy oraz prosty, intensywny kolor.
 
 
THE SHIPYARD
19 lipca, godz. 20:00
Gdańsk Dolne Miasto podwórko CSW Łaźnia ul.Jaskółcza 1 
 
Zespół składający się z ważnych na polskiej scenie alternatywnej artystycznych osobowości. Swą nazwę zawdzięcza wspólnej wszystkim jego muzykom fascynacji Stocznią Gdańską. Debiutancka płyta "We Will Sea" dowodzi nie tylko dojrzałości muzycznej i świeżości w podejściu do czerpania z inspiracji (m.in. nowa i zimna fala, punk, shoegaze), ale pokazuje również, że muzyka The Shipyard nie posiada żadnego odpowiednika na polskim rynku muzycznym. Od czasu debiutu scenicznego wystąpili m.in. na OFF Festiwalu w Katowicach, zagrali na Offensywnej scenie radiowej Trójki i w Radiu Gdańsk. W ramach DOLNEGO MIASTA NA ŻYWO zagrają akustycznie.
 
 
THE SUNLIT EARTH
26 lipca, godz. 20:00
Gdańsk Dolne Miasto podwórko CSW Łaźnia ul.Jaskółcza 1 
 
The Sunlit Earth pochodzą z najzimniejszego miasta w Polsce - Giżycka. Kwartet składa się z ambitnych studentów, inspirujących się muzyką lat 70., 80. oraz współczesną sceną niezależną. Mimo, że działa od niedawna, zespół może pochwalić się wyróżnieniem na Festiwalu Fama, pierwszym miejscem w przeglądzie festiwalu Metropolia Jest Okey 2012 i zwycięstwem w drugiej edycji Muzycznego Ugięcia. W 2012 zagrali w Kassel w Niemczech z ramach projektu Temporary Home. W 2013 wydali pierwszą EPkę „There's Something in the Air” nakładem Nasiono Records. Podczas koncertu na Dolnym Mieście zagrają akustycznie.
 
 
ENCHANTED HUNTERS
9 sierpnia, godz. 20:00
Gdańsk Dolne Miasto podwórko CSW Łaźnia ul.Jaskółcza 1 
 
Enchanted Hunters to trójmiejski zespół założony przez Małgorzatę Penkallę, w którego skład wchodzą również Magdalena Gajdzica i Patryk Zieliniewicz. W ich dokonaniach można dosłuchać się elementów dream-popu, dream-folku, americany. Na pierwszy rzut oka dominuje w nich kobiecy pierwiastek: dziewczęcy głos liderki, delikatne tony fletu i cymbałków, rozmarzone jazzujące akordy. Nostalgiczną atmosferę utworów przełamują jednak akcenty psychodeliczne, czy nawiązania do amerykańskiego indie rocka z lat '90. Ważnym aspektem muzyki Enchanted Hunters są występy na żywo, ciepło przyjmowane przez publiczność zapraszaną do słuchania muzyki w nietypowych miejscach. 
 
BNNT Sound Bombing 
 
20 - 21 sierpnia, start: Dolne Miasto, Gdańsk
BNNT łączy w swych działaniach muzykę i sztuki wizualne. Wywodząca się z poznańskiej alternatywnej sceny muzycznej Pink Punk grupa uznawana jest za jej najciekawsze wcielenie. W jej skład obok Konrada Smoleńskiego grającego na instrumencie zwanym „barytonowym pociskiem”, który w rzeczywistości wygląda jak zaopatrzony w struny pocisk w pomniejszonej skali, wchodzi grający na perkusji Daniel Szwed. Zamaskowani artyści grają nie tylko w miejscach związanych ze sztuką, czasem „atakują” na ulicy, występując wprost z samochodu. Koncerty BNNT, podczas których muzyce towarzyszy specjalna scenograficzna/wizualna oprawa, przypominają wciągający rytuał tajemniczego kultu, którego głównymi wyznacznikami są czysta energia i niczym nieskrępowana siła dźwięku.
Dwudniowy uliczny sound bombing zespołu BNNT będzie towarzyszył zamknięciu wystawy Konrada Smoleńskiego S.T.R.H. w CSW Łaźnia. Akcja przeprowadzona zostanie w ramach Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska.
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska