ŁAŹNIA 2 2013 - JURIJ WASILIEW – RUSSIAN RED

20 września – 25 października 2013
Wernisaż: 20 września, godz. 18:00
Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk NOWY PORT
Kurator: Ewgenij Umanskij

 

Jurij Wasiliew – rosyjski artysta, urodzony w 1950 r. w obwodzie leningradzkim, obecnie mieszkający w Kaliningradzie. Realizowany przez niego od 2000 r. cykl Russian Red przybiera formę wideo, fotografii, performansu czy instalacji. Prezentowany był dotychczas na wielu rosyjskich i międzynarodowych przeglądach sztuki.

Tytułowa czerwień jest dla Rosjan nie tylko kolorem rewolucyjnej flagi sowieckiej, lecz również kolorem hipnotyzującej ekscytacji. Artysta pragnie ukazać rosyjską duszę odbywającą drogę od stanu bezkształtu i bezbarwności, do zamierzonego najwyższego poziomu energetycznego. Przewrotnie, to kolor biały będzie dominować w wideo-instalacji Wasiliewa. Ma on symbolizować życie na Ziemi i powszednią egzystencję rosyjskiego społeczeństwa, na którą składa się niewiara w sens własnego działania, bezcelowość podejmowanego trudu i doświadczenie okrucieństwa losu. Czerwień, występująca jako kontrapunkt dla bieli, ma być odbiciem boskiej światłości.

 

Wideo-instalację Zimą zeszłego przyszłego roku, dominującą na prezentowanej w Łaźni 2 wystawie, petersburski historyk sztuki Iwan Czeczot nazwał „krajobrazem bezczasu”, twierdząc, że „bezczas, albo inaczej – specyficzny stan, pozbawiony cech czasu i wieczności – stanowi doskonałą metaforę życia w Rosji”. Ów stan zawieszenia obecny jest również w innych prezentacjach, jak choćby w wideo Poczekalnia, ukazującym człowieka na dworcu kolejowym, który próbuje dokądś wyjechać, podejmuje wielokrotne próby, lecz w końcu na nim pozostaje. Inne prezentowane prace – Śnieżki, Fitness, Kroczący, Toczenie śnieżnych kul – odwołują się do mitu Syzyfa i wykonywanej przez niego morderczej, absurdalnej pracy.
 

Wystawa realizowana jest w ramach projektu Bliski nieznajomy: promocja wzajemnego zrozumienia pomiędzy mieszkańcami Gdańska, Kaliningradu i Kłajpedy poprzez umożliwienie wymiany w dziedzinie współczesnej sztuki i kultury. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa Litwa – Polska – Rosja 2007 – 2013.


tekst krytyczny do pobrania
 

 
 
 
 
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska