ŁAŹNIA 2 2013 - Rezydencje artystyczne w ramach projektu Bliski Nieznajomy 2013 – 2014
Rezydencje artystyczne w ramach projektu Bliski Nieznajomy 2013 – 2014
 
18.05 – 02.06.2013
 
„Bliski nieznajomy: promocja wzajemnego zrozumienia pomiędzy mieszkańcami Gdańska, Kaliningradu i Kłajpedy poprzez umożliwienie wymiany w dziedzinie współczesnej sztuki i nauki”
 
Rezydencje artystyczne w ramach projektu Bliski Nieznajomy mają na celu pogłębienie i zinterpretowanie uprzedzeń, stereotypów i sprzeczności funkcjonujących pomiędzy społecznościami trzech krajów partnerskich projektu: Rosji, Litwy oraz Polski. Artyści Marta Vosyliute, Laura Zalagaityte, Nerijus Janskauskas, Aleksander Liubin, Egor Luchshev, i Grigorij Selskij zostali zaproszeni do przedstawienia swoich refleksji na temat tego co łączy  i dzieli trzy sąsiadujące ze sobą kraje, ściśle powiązane więzami historycznymi i kulturowymi. Efekt ich pracy zostanie zaprezentowany na wystawie w 2014 roku.
 
Marta Vosyliute
Ukończyła scenografię na Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie. Jej rysunki i obrazy wystawiane były na wielu wystawach indywidualnych oraz grupowych. Wykonała scenografię do ponad 30 przedstawień dramatycznych, musicali oraz teatru tańca na Litwie.
Jej głównym polem zainteresowań są nietypowe przestrzenie dla sztuk performatywnych.  Autorka licznych tekstów krytycznych. Uczestniczka wielu konferencji tematycznych.
 
Laura Zalagaityte
Studentka wydziału Fotografii oraz Nowym Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie. Uczestniczyła w licznych wystawach grupowych na terenie Litwy.
 
Nerijus Janskauskas
Absolwent Etyki i Psychologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Wilnie oraz wileńskiej Szkoły Fotografii. Pedagog oraz koordynator projektów artystycznych. Współpracuje z wieloma dziennikami i tygodnikami litewskimi.
 
Aleksander Liubin
Absolwent filozofii Bałtyckiego Uniwersytetu Federalny im. Immanuela Kanta w Kaliningradzie. Członek grupy artystycznej Common Wince, Moment, Stowarzyszenia na rzecz Budynku Chruszczowa oraz Związku Artystów Fotografów obwodu kaliningradzkiego.
Polem zainteresowań Alexandra jest fotografia krajobrazu oraz dokument. Aktualnie pracuje nad kilkoma projektami podejmującymi min. zagadnienie iluzji ruchu czy przestrzeni kulturowo – społecznej.
Jego prace znajdują się w kolekcji Muzeum Rosyjskiego w Sankt Petersuburgu, Galerii Chelsea w Nowym Jorku, Galerii Sztuki w Kalinigradzie oraz wielu kolekcji prywatnych. Laureat biennale fotografii  ‘Photomania 2011’ oraz wystawy „Territory of victory.”
Jego prace publikowane były min. w Russian Reporter, F5 i OpenSpace.
 
Egor Luchshev 
Artysta – fotograf. Ukończył kurs fotografii analogowej w szkole fotografii  klasycznej  w Kaliningradzie działającej przy tamtejszym Związku Artystów Fotografów.  Uczestnik polsko – rosyjskiego programu  »[OR] EDU».
II miejsce w  konkursie fotograficznym Epson “My best picture.”
Prace Egora wystawiane były na licznych wystawach grupowych w tym: The term-Young Art Competition, w Domu Fotografii w Moskwie, w Galerii Outlet na wystawie Habitat grupy artystycznej Moment.
 
Grigorij Selskij
Student Szkoły Fotografii i Mediów im. Rodczenki w Moskwie. Autor filmów, fotografii, muzyki eksperymentalnej, instalacji video, oraz działań w przestrzeni miejskiej. Przedmiotem jego zainteresowań są media społeczne i ich wpływ na kreowanie współczesnej rzeczywistości.
 
 
Projekt „Bliski nieznajomy” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa Litwa-Polska-Rosja 2007-2013.
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska