ŁAŹNIA 1 2005 - ŚWIATŁA W NOCY - NOC MUZEÓW w Gdańsku
14.05.2005
 
  

Pięciu partnerów Centralne Muzeum Morskie, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Historyczne i Muzeum Narodowe w Gdańsku przy koordynacji ze strony Urzędu Miasta Gdańska proponują mieszkańcom Trójmiasta oraz turystom odwiedzenie swoich placówek i ekspozycji nocą 14maja br.

Włączając się w The European Night of Museums międzynarodową akcję związaną z promocją miejsc sztuki i kultury pragniemy zaprosić wszystkich do uczestnictwa w naszych programach i wydarzeniach, popołudniem i nocą 14 maja bieżącego roku. Noc Muzeów była już organizowana w wielu miastach europejskich i zawsze cieszyła się dużym zainteresowaniem. W tym roku nocą 14 maja otwierają swoje drzwi muzea i galerie z 29 państw Europy, a jest ich ponad 1000. W Polsce do akcji przystąpiło 19 placówek m.in. z Gdańska, Szczecina, Wrocławia, Białegostoku, Bydgoszczy, Łodzi i Torunia. W Gdańsku program każdego z partnerów przedsięwzięcia jest inny, oryginalny i nawiązujący do charakteru działalności. Poza aktualnymi wystawami, koncertami, pokazami tańców i sensami filmowymi, zaplanowano niepowtarzalne atrakcje zachęcające do interakcji widzów, takie jak zwiedzanie zabytkowych wnętrz w skąpym oświetleniu i pejzażu zagadkowych dźwięków, ‘rozmowy’ alfabetem Morsa przeciwległych brzegów Motławy za pomocą reflektorów, nocne spektakle typu „światło i dźwięk” w historycznych wnętrzach muzealnych, kiermasze ludowe i spotkania z artystami etc.

ementem sprzyjającym nocnemu zwiedzaniu jest możliwość bezpłatnego przejazdu autobusami oznaczonymi „NM", kursującymi na trasie autobusu 121, tj. od Dworca Gdańsk Główny do ul. Jaskółczej, na Dolnym Mieście. Autobusy kursowały będą co 20min. W ich wnętrzu znajdą się plakaty ulotki z mapką i programem wydarzeń każdej z biorących udział w akcji instytucji. Ostatni przystanek to Dworzec Gdańsk Główny dogodne miejsce przesiadek do autobusów nocnych.

Imprezy specjalne związane z nocą muzeów odbywają się zasadniczo
w godzinach 19.30- 1.00 w nocy.

PROGRAM wydarzeń w poszczególnych placówkach

CENTRALNE MUZEUM MORSKIE
Żuraw, Gdańsk, Szeroka 68-69 80-751 Gdańsk
tel. +48 58 301 86 11 www.cmm.pl
wstęp z biletem ulgowym, w nocy bezpłatny

Centralne Muzeum Morskie proponuje dwudniowe święto.
W sobotę - 14 maja - od godz.10 do 19.00 odbędą się:
• spotkania z latarnikami, którzy opowiedzą o swojej pracy,
• będzie można zobaczyć jak powstają obrazy Jakuba Maliszewskiego i rysunki satyryczne Zbigniewa Jujki,
• przez cały dzień prezentować się będą członkowie bractw rycerskich, pokazujący dawne rzemiosła (szewc, garncarz, tkacz, płatnerz), goście będą je mogli porównać z efektami prac konserwatorskich na przedmiotach użytkowych wydobytych z wraków,
• towarzyszyć im będą zespoły muzyczne i taneczne (Bianco Fiore, Chastelana, zespoły taneczne Pałacu Młodzieży), prezentujące muzykę dawną i współczesną,
• dla najmłodszych gości przygotowane zostały gry i zabawy o tematyce morskiej (nawigacja, latarnictwo) i pokazy filmu rysunkowego.

• godz. 19.30 Noc w Muzeum, która trwać będzie do godz. 01.00. Co 30 min. odbywać się będzie zwiedzanie Żurawia z przewodnikiem. Trasa zostanie oświetlona w sposób specjalny. Dodatkową atrakcją będą stroje z epoki noszone przez przewodników. Całej wizycie towarzyszyć będzie muzyka Zespółu Muzyki Dawnej – Bianco Fiore oraz członkowie Zespołu Tańca Dawnego – Chastelana. Przez cały czas trwania imprezy między Żurawiem a Ołowianką przy użyciu świateł będą przesyłane komunikaty alfabetem Morse’a. Wstęp bezpłatny.
W niedzielę - 15 maja - od godz. 10.00 do 17.00 kontynuowane będą imprezy dnia poprzedniego.

CENTRUM SZTUKI WSPOŁCZESNEJ ŁAŹNIA
ul. Jaskółcza 1, Gdańsk Dolne Miasto tel.: 305 40 50 www.laznia.pl
wstęp bezpłatny

14 maja 2005 od 17.00 – 1.00
• co godzinę od 17.00 oprowadzanie po wystawach
‘Niechciane Dziedzictwo. Różne Oblicza architektury w Gdańsku i Sopocie’
oraz Maciej Szupica „ Autochtons: Fotografia syntetyczna”

• godz. 17.00 w cyklu: Muzyka Współczesna dla Gospodyń Domowych „Czy każda muzyka jest spektralna ? Czyli o podstawowym tworzywie muzyki, jakim są dźwięki.”Michał Mendyk oraz Jacek Skolimowski – wykład, prezentacja

• godz. 19.30 – 21.00 w Parakinie: „ Figures of Body” Belgijski videoart ze zbiorów Argos Centre for Contemporary Art w Brukseli, o centrum i wybranych do pokazu reprezentatywnych dla zbiorów realizacjach video opowie jego dyrektor artystyczny Paul Willemssen. Argos stymuluje rozwój, promocję oraz archiwizuje belgijską i międzynarodową sztukę zaangażowaną i zorientowaną krytycznie.

• godz. 21.00 -24.00 akcja Julity Wójcik ‘Пусть всегда будеть солнце’[ Zawsze niech będzie słońce], projekcja filmu na ekranie umieszczonym na zewnątrz budynku

• non stop Arszyn _ "Akustyczna Łaźnia", performens nagraniowy.(live recording performance), Artur Gogołkiewicz hypnos, baner

• Ponadto zapraszamy do kawiarni Łaźnia z wyborną obsługą, zlokalizowanej przed budynkiem, przy ul. Jaskółczej 1/ róg Śluzy/

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE W GDAŃSKU
80-958 Gdańsk, ul. Mariacka 25/26
tel. +48 58 301 50 31, tel/fax +48 58 301 52 28
www.archeologia.pl
wstęp bezpłatny

• wystawa czasowa "Wyspa władców- Ostrów Lednicki", której organizatorem jest Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

• wystawy stałe: Pradzieje Pomorza, "Z bursztynem przez tysiąclecia", "Sudan- tajemnice Doliny Nilu", " 1000 lat Gdańska w świetle wykopalisk"

MUZEUM HISTORYCZNE MIASTA GDANSKA
ul. Długa 46/47 80-831 Gdańsk, tel. +48 (058) 76 79 100
www.mhmg.gda.pl
wstęp ulgowy – 3 zł

• Dwór Artusa : wystawa poświęcona Andrzejowi Wajdzie

•co godzinę od godz. 19.00 w Ratuszu Głównego Miasta profesjonalne oprowadzanie przez pracowników merytorycznych po wnętrzu.

• nieformalny debiut nowej Panienki z okienka oraz jej zastępczynie (casting tego samego dnia czyli 14 maja w godz. 11-15.00).

• spotkania z członkami Gdańskiej Szkoły Fechtunku Bractwa św. Jerzego fechmistrza Pagińskiego, Dwór Artusa

• spotkania z członkami Zespołu Tańca Dawnego przy Gdańskiej Szkole Fechtunku Bractwa św. Jerzego i pokaz tańców dawnych w Wielkiej Sali Wety.

MUZEUM NARODOWE W GDAŃSKU
ul. Toruńska 1 80-822 Gdańsk
tel. +48 58 301 70 61/65
www.muzeum.narodowe.gda.pl
wstęp bezpłatny

• Gmach Główny – Dział Sztuki Dawnej
Muzeum czynne w godz. 19,00 -1,00. W programie dwa spektakle typu „światło i dźwięk” Dzieje Muzeum Narodowego w Gdańsku o godz. 23,00 i 24,00.

• Oddział Sztuki Współczesnej – Pałac Opatów w Oliwie
Muzeum czynne w godz. 13,00 – 21,00. O godz. 18,00 koncert orkiestry perkusyjnej Vita Activa.

• Oddział Etnografii – Spichlerz Opacki w Oliwie
Muzeum czynne w godz. 11,00 – 21,00. W programie kiermasz sztuki ludowej, pokazy rzeźbienia, haftowania, malowania na szkle twórców z regionu pomorskiego oraz degustacja wypieków kaszubskich. Wystawy stałe i czasowe będzie prezentował pracownik merytoryczny Oddziału.

• Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie
Muzeum czynne w godz. 9,00 – 20,00. W programie: godz. 14,00 – pokaz sztuki ludowej (warsztaty rzeźby, plecionkarstwa i malowania na szkle), godz. 15,30 – prezentacja nagrań różnych interpretacji „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” w wykonaniu znanych polskich artystów m.in. Urszuli Dudziak, Kazika Staszewskiego, Stanisława Sojki, Trebunich Tutek. Niektóre z tych interpretacji są bardzo ciekawe a inne… szokujące. Godz. 16,30 – pokaz musztry paradnej w wykonaniu żołnierzy Pułku 2. Piechoty Armii Księstwa Warszawskiego, godz. 18,00 – wernisaż wystawy „Gdańsk w czasach Józefa Wybickiego”, godz. 19,00 – ognisko i piosenki wojskowe z okresu Księstwa Warszawskiego i zaborów.

• Gdańska Galeria Fotografii
Czynna w godz. 11,00 – 22,00. W programie: możliwość zdobycia wiedzy o starych fotografiach – próba ich identyfikacji, określenia techniki wykonania, datowania; okazja poznania artystów różnych pokoleń, ich kuchni artystycznej oraz opinii o pracach przyniesionych do oceny; możliwość nabycia fotografii wykonywanych przez słuchaczy działającego przy Galerii 2-letniego Studium Fotografii Artystycznej. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na pomoc Hospicjum Dziecięcemu im. Księdza Eugeniusza Dutkiewicza we Wrzeszczu (ul. Kopernika 6). Kiermasz zostanie powtórzony w niedzielę 15 maja w godzinach otwarcia Galerii. Sprzedażą zajmować się będą sami autorzy fotografii.

Zapraszamy serdecznie nocnych marków i tych którym zawsze było nie po drodze.

Impreza pod patronatem:
Coordination de LA NUIT DES MUSEES
Direction des musées de France
6 rue des Pyramides
75041 Paris cedex 01 - France
tel +33 (0)1 40 15 36 09 / 36 63 / 36 04 / 36 00
fax +33 (0)1 40 15 36 25
www.nuitdesmusees.culture.fr
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska