ŁAŹNIA 1 2007 - II FESTIWAL TRANSFOTOGRAFII: Léo Fabrizio, Manuel Litran, Michael Ackerman, Olivier Mirguet
17.08.2007-23.09.2007
 
Léo Fabrizio, Manuel Litran, Michael Ackerman,Olivier Mirguet BUNKERS,CZERWONA STREFA. 50 LAT PO BITWIE POD VERDUN, HALF LIFE, KOREA PÓŁNOCNA - INNA PODRÓŻ 
 
Kurator: Krzysztof Miękus
Koordynacja: Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka

Międzynarodowy Festiwal Transfotografia trwający w sierpniu i wrześniu w Gdańsku, Sopocie i Gdyni proponuje zgłębić ważny i aktualny temat - idee granic oraz przekraczania. Cztery wystawy prezentowane w CSW Łaźnia próbują odpowiedzieć na pytania: czym są współczesne granice, jak definiują się obecne podziały gdzie przebiegają linie demarkacyjne pomiędzy społecznościami?
Szwajcarski paradoks – najbardziej pokojowa nacja Europy, która praktycznie nigdy nie brała udziału w wojnie, wydaje się przygotowywać do światowego konfliktu. Szwajcaria jest prawdopodobnie jedynym krajem na świecie, który teoretycznie posiada schrony dla wszystkich mieszkańców (teoretycznie, ponieważ nie wszystkie schrony odpowiadają normom wojskowym).
Léo Fabrizio przez cztery lata realizował dokumentalną pracę fotograficzną na temat szwajcarskich fortyfikacji, bunkrów i schronów. Początkowo artysta dostrzegał wyłącznie budowle łatwo rozróżnialne na tle krajobrazu, zlokalizowane blisko dróg, pobieżnie zakamuflowanych. Bardzo szybko badanie relacji między tymi budowlami o bardzo uproszczonej formie a okazałym krajobrazem, który je otacza, stało się esencją jego pracy. Ostatecznie fotograf zaczął poszukiwać bardziej spektakularnych budowli, o wysublimowanym kamuflażu, prawdziwe teatralne scenografie kryjące potencjalny azyl, zrealizowane z helwecką dbałością. Poprzez swój estetyzm Leo Fabrizio ukazuje Bunkers pod nowym kątem, wraz z całą symboliką krajobrazu i szwajcarskiej obronności w tle.
O granicach wyznaczonych przez obciążenia historyczne jak bitwa pod Verdun, traktuje projekt Manuela Litran Czerwona Strefa… Bez względu na konsekwencje i niebezpieczeństwo fotograf w 1966 roku przekroczył zakazaną linię, za którą rozciągają się tereny słabo porośnięte roślinnością, gdzie ślady wojny są wciąż widoczne na każdym kroku. Rzeczywistość zastaną zrekonstruował w zupełnie inny sposób Olivier Mirguet. Korea Północna – Inna Podróż to cykl, w którym artysta rozwija swoją refleksję fotograficzną na temat idei zamknięcia, nadzoru, mocy widocznej i tej ukrytej. Nagrodzone World Press Photo w 2003 fotografie dotyczą reprezentacji i zawłaszczania przez władzę prawdy. Slideshow Half Life Michaela Ackermana fotografa miejsc mrocznych, tajemniczych i onirycznych prezentuje świat odarty ze złudzeń, uniwersalny i nieprzewidywalny. Charakterystyczna formuła czarno białej nieostrości wystawia percepcję i wyobraźnię widzów na próbę.
 

 
Organizatorzy:
Fundacja Transfotografia
Maison de la Photographie Nord - Pas de Calais

Partnerzy:
InInstitut Français de Varsovie
CSW Łaźnia
Molo
Pomorski Park Naukowo Technologiczny
PGR ART
Dworek Sierakowskich
Pepperoni

Sponsorzy
Pro Helvetia
Elektrociepłownia Wybrzeże, Saur Neptun Gdańsk

Patronat honorowy:
Prezydent Miasta Gdańska
Gdynia
Sopot

www.leofabrizio.com
www.transfotografia.pl

 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska