ŁAŹNIA 2 2013 - Artyści wyłonieni w ramach otwartego naboru na rezydencje artystyczne 2013
Artyści wyłonieni w ramach otwartego naboru na rezydencje artystyczne 2013:
 
 
Sigbjorn Bratlie
Pobyt studyjny: 23.04-07.05.2013
Pobyt rezydencyjny: październik, listopad 2013
 
 Sigbjorn Bratlie, artysta norweski łączący w swoich projektach klasyczne techniki plastyczne oraz współczesne środki wyrazu. Do swojej pracy podchodzi koncepcyjnie i analitycznie, tworząc zarazem fikcyjne narracje. Kluczowa dla niego jak sam podkreśla jest postać ‘artysty jako antybohatera’, desperacko starającego się stworzyć przełomowe i głęboko poruszające dzieło. Strategia ta pozwala Sigbjornomi podejść do wielu zagadnień ze szczyptą humoru, spoglądając na sprawy istotne z nieoczekiwanej perspektywy.
Czas pomiędzy wizytą studyjną a dwu miesięcznym pobytem rezydencyjnym, Sigbjorn spędzi na uczeniu się języka polskiego: wymowy, gramatyki, słownictwa. Zapisał się na kurs języka polskiego dla początkujących, zaopatrzył się w wiele audiobooków, został członkiem biblioteki wojewódzkiej z możliwością korzystania on-line z jej zasobów. Czas pomiędzy wizytami w Gdańsku spędzi na kolekcjonowaniu opowieści polskich emigrantów mieszkających w Norwegii. Posłużą one Sgbjornowi do stworzenia video instalacji oraz performance’u w trakcie jego pobytu rezydencyjnego w Polsce.
 
Llobet & Pons
Pobyt studyjny: czerwiec 2013
Pobyt rezydencyjny: sierpień 2013
 
 
Llobet & Pons, hiszpański kolektyw artystyczny działający gdzieś  pomiędzy Barceloną a Berlinem. Tworzą instalacje, rzeźby oraz sztukę w przestrzeni publicznej. Poszukują i obrabiają  przedmioty codziennej użyteczności, starając się nadać im nowe znaczenia.
Podczas swojego pobytu rezydencyjnego zamierzają odkryć ważne i charakterystyczne dla Gdańska obiekty, wzbogacając je o własne interpretacje i refleksje. 
Hiszpański kolektyw fascynuje się obowiązującymi systemami, ich regułami, zasadami, ograniczeniami, logiką (często pozorną), nieomylnością, a w konsekwencji przewidywalnością, chaosem i omylnością.
Ich pełne ironii i humoru podejście do zastanej rzeczywistości pozwala na analizę, która w efekcie oferuje nowe, alternatywne funkcje przedmiotom z określonego otoczenia. Zakłócając zastane, obowiązujące normy, sugerują ich inne, odmienne oblicze.
 
 
Artyści rezydenci na zaproszenie CSW Łaźni:
 
Kamila Szejnoch
Pobyt studyjny: czerwiec 2013
Pobyt rezydencyjny: wrzesień / październik 2013
 
 
Artystka pracuje głównie w przestrzeni publicznej. Tworzy instalacje, rzeźby, obiekty. Do zastanych budynków dodaje nowe warstwy w opozycji do dotychczasowego stylu czy funkcji. Artystkę, jak sama podkreśla interesuje historia, symbole miejskie oraz ideologia w różnych postaciach - elementy, które mają wpływ na naszą tożsamość.
Podczas rezydencji w Gdańsku podejmie próbę ożywienia martwego od wielu lat budynku byłego Morskiego Domu Kultury w Nowym Porcie. Miejsce, niegdyś tętniące życiem, dziś jest puste i niedostępne dla osób z zewnątrz. 
Punktem wyjścia do realizacji pracy będą archiwalne zdjęcia, kroniki i wspomnienia osób uczestniczących w życiu MDK.
Osoby pragnące podzielić się swoimi materiałami lub historiami związanymi z Morskim Domem Kultury  prosimy o kontakt z Aleksandrą Księżopolską (a.ksiezopolska@laznia.pl)
 

 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska