ŁAŹNIA 1 2007 - Risa Takita, Emiter PERFORMANCE, TANIEC, MUZYKA
11.10.2007, godz 18:00

Risa Takita (Japonia)_Emiter (Polska) to spotkanie artystów działających w sferze ruchu i dźwięku. Łączy ich improwizacja i performatywny charakter ich poszukiwań i wystąpień.

Performerka i tancerka Risa Takita mówi, że słucha własnego organizmu i akceptuje zarówno dobrą, jak i złą jego kondycję. Gdy jest zmęczona lub coś ją boli - też tańczy. Zwykle występuje sama, koncentrując się na przeniesieniu wrażeń, które budzi w niej świat, ze swojego wnętrza - z powrotem na zewnątrz. Jej performance, inspirowany japońskim tańcem butoh - zrodzonej japońskim japońskiemu tańcowi butoh - zrodzonej przed półwieczem artystycznej ekspresji, polegającej na spowolnieniu ruchów wykonawcy"przypomina oddychanie. Jest drobna, lekka jak cień, tańcząc, reaguje na otoczenie, jego zapach i dźwięki.

Emiter -Marcin Dymiter (elektronika, gitara, generator, loopy, taśmy) porusza się w obszarze elektroniki, muzyki improwizowanej i elektroakustycznej. Eksperymentuje z brzmieniem, przetwarzaniem dźwięków towarzyszących naszemu życiu. Poszukuje nowego pola dźwiękowego dla gitary elektrycznej. Współpracował i grał z muzykami z obszarów elektroniki, jazzu i awangardy: Paulem Wirkusem, Rosą Arruti, Le Quan Ninhem, Johnem Butcherem, Axelem Dornerem, Andrew Sharpleyem, Mikołajem Trzaską, Buniem, poetą Marcinem Świetlickim, Raphaelem Roginskim, Markiem Chołoniewskim, Tomaszem Chołoniewskim, Dagną Sadkowską, Michałem Górczyńskim, Matthiasem Muellerem, formacją Chlupot Mózgu, Entropy Współpracuje i komponuje dla off'owych teatrów, gra na żywo do niemych filmów, współpracuje z artystami wizualnymi. Jest również producentem muzycznym. Prowadzi warsztaty i tworzy instalacje dźwiękowe. Grał w krajach Europy i USA. Wspólnie z Krzysztofem Topolskim tworzy projekt emiter.arszyn. Z pisarzem Danielem Odiją gra w projekcie literacko-muzycznym Linie Północne. Prowadzi oficynę wydawniczą sojuz emiter rec.

Płyty:"#1" (2000), "#2:static" (2002), "#3" (2003), emiter/ Krzysztof Topolski "16.03.2003" (2003), emiter/ Tomasz Gadomski "#4" (2004), emiter.arszyn.emiszyn "s/ t" (2005), emiter.arszyn "07.05.05" (2005), emiter.arszyn "07.11.05" (2006), emiter "sinus" (2007) Albumy otrzymały bardzo dobre recenzje w prasie muzycznej; w recenzjach podkreślano niecodzienny klimat i muzyczny eklektyzm.

Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska