ŁAŹNIA 1 2010 - Annette Merrild THE ROOM
15.01-28.02.2010
Otwarcie wystawy 15.01.2010, godz. 18:00
 
Kurator ze strony CSW Łaźnia: Anna Szynwelska
 
W projekcie fotograficznym „The Room”, duńska artystka Annette Merrild (ur. 1972) obiera za punkt wyjścia pozycję „obcego”, nieznajomego gościa, przybysza z obcego kraju – stan, którego doświadczyła będąc studentką Akademii Sztuk Pięknych w Hamburgu. Zastanawiając się, czy z serii migawek i przelotnych spojrzeń byłaby w stanie złożyć obraz oddający charakter mieszkańców Niemiec i lepiej ich przez to poznać, zaczęła fotografować pokoje swoich sąsiadów.
 
W latach 2001-2005, w wielu krajach i w wielu miastach, Annette Merrild fotografowała pokoje dzienne w apartamentowcach i blokach zamieszkiwanych przez przedstawicieli klasy średniej. Kryterium wyboru salonu był przede wszystkim wymiar pokoju, stąd wszystkie fotografie są kwadratowe i prowadzą wzrok oglądającego poprzez pokój aż do okna na końcu ściany. W ten sposób fotografie z Hamburga, Nowego Jorku, Kopenhagi, Barcelony, Warszawy, Manchesteru, Tallina, Istambułu i Lyonu są do siebie podobne pod względem formalnym. Monotonia serii pokojów i ograniczenie się artystki do jednej grupy społecznej funkcjonuje jako rama, dzięki której uwypuklają się różnice kulturowe, a także indywidualny gust mieszkańców w urządzaniu własnego wnętrza.
 
Fotografiom nie towarzyszą dodatkowe informacje na temat poszczególnych lokatorów – jedynie nazwy miast, w których zamieszkują. Autorka proponuje widzom, żeby sami, na podstawie własnych spostrzeżeń i skojarzeń, wykreowali obraz mieszkańców. Drobne różnice widoczne na fotografiach i przesunięcia w relacji do powszechnie rozpoznawanych przedmiotów budzą w widzu chęć zdefiniowania pokoju w odniesieniu do statusu społecznego, kulturowego i narodowości. W ten sposób prace nakłaniają obserwatora do refleksji i zbadania jak nasze zaplecze kulturowe wpływa na sposób postrzegania tego, co dla nas obce.
 
Annette Merrild (ur. 1972) – duńska artystka pracującą i mieszkająca w Hamburgu i Barcelonie. W 2004 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych (Hochschule für Bildende Kunste) w Hamburgu. Uczyła się także drzeworytnictwa w Akamba Handcraft Industry w Mombasie (1995-96) oraz studiowała malarstwo w Wyższej Szkole Sztuk Wizualnych (School of Visual Arts) w Kopenhadze. Na koncie ma wystawy indywidualne w Turcji, Danii, Estonii, Niemczech i Polsce. 
Więcej informacji o artystce: www.annettemerrild.com 
 
Wystawa współorganizowana przez Duński Instytut Kultury i Statens Kunstrad.
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska