ŁAŹNIA 1 2011 - FINISAŻ WYSTAWY ZUZANNY JANIN DREAMING OF SPEED & ADVENTURE / MARZĄC O PĘDZIE I PRZYGODZIE
27.02.2011, godz. 18:00
 
Spotkanie z artystką i przegląd prac wideo
 
Spotkanie z Zuzanną Janin odbędzie się w ostatnich dniach trwania jej wystawy indywidualnej Dreaming of Speed & Adventure / Marząc o pędzie i przygodzie w CSW Łaźnia w Gdańsku. 
Artystka opowie zarówno o prezentowanych na niej najnowszych obiektach, instalacjach rzeźbiarskich i wideo, jak i o swych starszych pracach, spośród których część zostanie pokazana. Będzie to więc niezwykła okazja do zapoznania się z jej twórczością, interesującymi ją tematami i wątkami, do których powraca konsekwentnie w swych kolejnych realizacjach nadając im nowe formy i znaczenia. Wideo instalacja Majka z Filmu, stworzona na podstawie popularnego w latach 70. serialu Szaleństwo Majki Skowron, w którym w roli głównej występowała sama Zuzanna Janin, stanie się też punktem wyjścia do rozmowy o dalszych zamierzeniach artystki, bowiem prezentowane w Łaźni odcinki są częścią wciąż realizowanego projektu, do udziału w którym zaprasza ona znane osobistości ze świata kultury i polityki. Podczas pobytu w Gdańsku Zuzanna Janin spotka się m.in. z Henryką Krzywonos w celu stworzenia kolejnego epizodu, w którym główną rolę będą odgrywać heroiny naszych czasów (zarówno te realne jak i filmowe).
 
W ramach spotkania, które poprowadzi Kamila Wielebska pokazane zostaną następujące prace Zuzanny Janin: Walka (2001-2008), Pas de Deux (2001), 7 śmierci (2003-2006), Ceremonie i Zabawy (2003), Pomiędzy (2006), Muzeum idealne (2006) i tryptyk Szpital Przemienienia. Dziedziniec Obłąkanych, Thorichte Hof (2010).
 
ZUZANNA JANIN - autorka obiektów i instalacji multimedialnych, fotografii, wideo, akcji artystycznych. Jej sztuka ma charakter dialogu pomiędzy dopracowaną, czystą formą a emocjami, które przywołuje artystka. 
W swoich pracach zajmuje się tematyką miejsca (przestrzenne instalacje Pokrowce), pamięci (projekt Moja pamięć) i czasu (nakładane fotografie z serii Idź za mną, zmień mnie, już czas). Jest autorką 'rysowanych w przestrzeni' rzeźb z drutu i waty cukrowej (rzeźby Słodka dziewczyna, Słodki chłopak) oraz słynnej videoinstalcji Walka / ILoveYouToo, w której walczy na ringu w sfingowanej walce z zawodowym bokserem, Przemysławem Saletą. W 2003 roku stworzyła projekt Widziałam swoją śmierć, polegający na symulacji nieobecności: niebytu samej artystki.
 
Jest twórczynią fikcyjnej telewizji o sztuce studio_telewiZyJne: prowadzi ART_TALK_SHOW z ludźmi sztuki. http://www.culture.pl/pl/culture/artykuly/os_janin_zuzanna, http://lokal30.pl/zuzanna__janin
 
Kamila Wielebska – krytyczka i historyczka sztuki, kuratorka wystaw. Zajmuje się sztuką współczesną widzianą w szerokim kontekście kulturowym. Redaktorka strony Intertekst (www.intertekst.com) wydawanej przez CSW Łaźnia w Gdańsku. Redaktorka (wraz z Kubą Mikurdą) książki Dzieje grzechu. Surrealizm w kinie polskim. Publikowała m.in. w „Odrze”, „Czasie kultury”, „Ha!arcie”, „Panoptikum”, „Obiegu”, a także w katalogach wystaw.
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska