ŁAŹNIA 1 2014 - THE INTERNATIONAL NOTHING (De)

THE INTERNATIONAL NOTHING (De)
15 lutego 2014, godz. 20.00

 

Kai Fagaschinski - klarnet, kompozycje

Michael Thieke - klarnet, kompozycje

 

Michael Thieke i Kai Fagaschinski samodzielnie stworzyli zespół muzyki kameralnej, wspólnie pracując nad własnymi kompozycjami. Wyjątkowy styl duetu opiera się na subtelnym użyciu multifonii, częstotliwości dudnienia i tonów różnicowych. Chociaż ich muzyka jest całkowicie akustyczna, budzi silne skojarzenia z elektroniką. Dwa klarnety nie zachowują się jak bliźnięta pogrążone w dialogu, a raczej jak wielowarstwowa stereofoniczna rzeźba z dźwięku. W muzyce duetu na pierwszy plan wychodzi delikatna dynamika kompozycji, które tworzą jednak jasne i precyzyjne formy.

 

Duet występował w całej Europie i koncertował w Ameryce Północnej. Thieke i Fagaschinski prezentowali swoją muzykę na wielu festiwalach, m.in. Donaueschinger Musiktage (2007), Konfrontationen (Nickelsdorf, 2008), Experimental Intermedia (Nowy Jork, 2009), Maerzmusik (Berlin, 2009), Serrales em Festo (Porto, 2010), Internationale Ferienkurse für Neue Musik (Darmstadt, 2012), i Météo Festival (Mulhouse, 2012).

 

Duet planuje wydać swój trzeci album na początku 2014 roku. W jego skład wejdzie sześć kompozycji o nowej dźwiękowej głębi, które artyści skomponowali wspólnie w latach 2010 – 2013.

Kai Fagaschinski łączy abstrakcję z melodyjnością, jak gdyby nigdy nie istniała pomiędzy nimi sprzeczność. Jako samouk stworzył własny język gry swoim instrumencie, oparty o subtelne użycie multifonii. Ze swoimi projektami koncertował na całej północnej półkuli globu. Wchodzi w skład takich zespołów, jak Los Glissandinos (z Klausem Filipem), duet z Burkhardem Stanglem (Musik – Trilogy), The Dogmatics (z pianistą Chrisem Abrahamsem) i Here Comes The Sun (z Barbarą Romen i Gunterem Schneiderem).

 

Michael Thieke uczestniczy w licznych projektach, które koncentrują się na różnorodnych i sprzecznych odcieniach jego muzycznych zainteresowań: od odległych rubieży jazzu, poprzez free jazz, kompozycje aż po bardziej abstrakcyjne obszary improwizacji. Koncertował w Europie, Ameryce Północnej i Japonii.

 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska