ŁAŹNIA 2 2015 - Grete Aagaard / Rum 46
Grete Aagaard / Rum 46
Zapiski z dzielnicy  / Neighbourhood Remarks / Nowy Port
Termin rezydencji: Data: 4 marca – 15 sierpnia
 
Projekt Grety Aagard „Zapiski z dzielnicy” bazuje na bliskiej współpracy z lokalną społecznością dzielnicy Nowy Port. Artystka postrzega swoją rolę jako moderatorki, oddelegowując większą część kompetencji grupie zaangażowanych w projekt uczestników / współautorów. Działania w ramach „Zapisków dzielnicy” mają stanowić pewnego rodzaju laboratorium badające społeczny i kulturowy obszar dzielnicy. Celem projektu jest demokratyzacja przestrzeni, jej ponowne odkrycie i przedefiniowanie roli jej mieszkańców. Poszukiwania artystki i współautorów będą stanowić proces zawłaszczania tych rejonów miasta, które mentalnie i fizycznie postrzegane są jako marginalne.
W efekcie spotkań i dyskusji Grety Aagard, pracowników CSW Łaźnia oraz członków lokalnej społeczności pojawiła się potrzeba stworzenia lokalnej gazety. Ma ona z jednej strony pokazywać aktualne wydarzenia dzielnicy, a z drugiej stworzyć symboliczny most pomiędzy marginalizowaną, stereotypowo postrzeganą dzielnicą jaką stanowi Nowy Port a innymi częściami Gdańska.
Zespół redakcyjny gazety składa się z mieszkańców Nowego Portu. Projekt graficzny zostanie wykonany przez Grete Aagard. Fotografie wykorzystane w druku będą efektem warsztatów oraz konsultacji uczestników projektu z koreańskimi fotografami Youngdon Jungiem oraz Taejoong Kimem. Artyści przebywają w ramach programu rezydencji artystycznych do końca sierpnia 2014.
Druk zaplanowany został na przełom lipca i sierpnia 2014.
 
 
Youngdon Junga oraz Taejoong Kima
Termin rezydencji: Youngdon Jung oraz Taejoong Kim
Kurator: Kyungwoo Chun
Koordynatorka: Aleksandra Księżopolska

Youngdon Jung oraz Taejoong Kim należą do najmłodszego pokolenia współczesnych artystów w Korei Południowej. W swojej twórczości stawiają pytania dotyczące wybranych aspektów z życia ich rówieśników. Będąc uważnymi obserwatorami, kwestionują zastany ład społeczny. Dokumentując członków ich pokolenia,  prezentują specyficzną i subiektywną wizję części społeczeństwa, nowego społeczeństwa.
 
Studiowali na Wydziale Fotografii Uniwersytetu Chung-ang w Seulu. Wystawiali w ramach Breda Photo Festival(2012) w Holandii, 5th European Month of Photography Berlin, IN TRANSIT (2012) w Niemczech, Alt. +1000 Festival de Photographie (2013) w Szwajcarii i Lianzhou Foto(2013) w Chinach. Ich prace prezentowane były także w Arko Art Center oraz Muzeum Fotografii Hanmi.
 
Kuyngwoo Chun jest artystą, kuratorem oraz wykładowcą na uczelniach w Niemczech oraz Korei Południowej. Jego prace znajdują się w kolekcjach wielu muzeów w tym min. Museum of Fine Arts, Houston, Gemeentemuseum, The Hague, Museet for Fotokunst Odense(DK), the Museum of Photography w Seulu, National Museum of Contemporary Art of Korea.
Rezydencja odbywa się w ramach programu Inkubator.
Działania w ramach rezydencji Youngdon Junga i Tajooing Kima .umieszczane będą na bieżąco.
 
 
 
 
Artystki zaproszone do realizacji projektów w ramach otwartego konkursu na rezydencje artystyczne.
 
Ruth Le Gear
Pobyt badawczy: 21.04-03.05
Pobyt realizacyjny: listopad, grudzień 2014
 
Irlandzką artystkę Ruth Le Gear fascynują metody badania zjawisk niefizycznych, a zwłaszcza biologicznej pamięci wody. Jej projekty to wielowymiarowe kompozycje łączące sztukę z badaniami naukowymi oraz metodami niekonwencjonalnymi jak homeopatia. W jednej ze swoich ostatnich realizacji wyhodowała kryształ z ludzkich łez. Aktualne poszukiwania artystki wynikają z kolei z pobytu badawczego na Spitsbergenie w 2012 roku gdzie analizowała zjawiska związane z dynamiką wycofujących się lodowców.
 
Ruth Le Gear ukończyła Galway Mayo Institute of Technology w 2007 roku. W swojej pracy wykorzystuje fotografię, dźwięk oraz wideo.
 
 
Tania Candiani „Atlas Nowego Portu”
Pobyt badawczy: lipiec 2014
Pobyt realizacyjny: październik, listopad 2014
Język, tekst, dźwięk, skojarzenia polityczne związane z przestrzenią prywatną, stanowią punkt wyjścia dla działań meksykańskiej artystki Tani Candiani. Interesuje się tym co wspólne i prywatne, oraz należy do “innych”. Jej prace przewrotnie reinterpretują rzeczywistość i  poddają w wątpliwość tradycyjne sposoby jej postrzegania. Bada strategie ukryte w systemach  – językowych, wizualnych, dźwiękowych.
Projekt „Atlas Nowego Portu”, który Tania Candiani planuje zrealizować w CSW Łaźnia wpisuje się w założenia artystki oparte na działaniach przeprowadzanych w ścisłej współpracy z lokalną społecznością.
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska