ŁAŹNIA 1 2014 - Odsłonięcie instalacji KRYSTIANA „TRUTH” CZAPLICKIEGO oraz koncerty: ASIA I KOTY + SONIA PISZE PIOSENKI
19 lipca 2014 / godz. 20:00
Brzeg Opływu Motławy przy Reducie Wyskok
 
 
19 lipca na Dolnym Mieście w Gdańsku, na brzegu Opływu Motławy przy Reducie Wyskok odbędzie się niecodzienne wydarzenie – odsłonięcie rzeźby Krystiana „Truth" Czaplickiego oraz 2 koncerty z cyklu „Dolne Miasto na żywo”: Asia i Koty oraz Sonia pisze piosenki.
 
Tymczasowa instalacja Krystiana "Truth" Czaplickiego została zaplanowana do realizacji w ramach czasowych projektów Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska, komplementarnych do dużych, permanentnych przedsięwzięć artystycznych - dzieł sztuki wpisanych na stałe w przestrzeń Dolnego Miasta wybieranych przez międzynarodowe jury.
 
Każdego roku CSW Łaźnia zaprasza do przeprowadzenia akcji artystycznych w przestrzeni publicznej w ramach GZMG młodych twórców polskich i zagranicznych, którzy mają już na koncie znaczne osiągnięcia w świecie sztuki, publikacje, realizacje projektów artystycznych we współpracy z instytucjami kultury w Polsce i na świecie.
 
W zeszłym roku był to Konrad Smoleński, który ze swoją grupą BNNT przeprowadził dwudniową akcję artystyczną „Sound Bombing" na terenie Dolnego Miasta. http://outdoorgallerygdansk.eu/karnawal-w-sierpniu-czyli-bnnt-na-dolnym-miescie/. Wydarzenie to stało się częścią finisażu wystawy indywidualnej artysty w CSW Łaźnia. Tego samego roku Smoleński reprezentował też Polskę na Biennale Sztuki w Wenecji.
 
W 2014 roku staraliśmy się zaprosić do udziału w działaniach Galerii Zewnętrznej KRYSTIANA „TRUTH" CZAPLICKIEGO, jednego z najciekawszych artystów młodego pokolenia działającego w przestrzeni publicznej. Jego realizacje wyraźnie odróżniają się od wszechobecnego street artu. Subtelne prace w naturalny sposób wpisują się w otoczenie, jakby przez osmozę przenikając do niego i nie sprawiając wrażenia ciała obcego próbującego zdominować przestrzeń. Nie „krzyczą”, ale wchodzą w dialog z zastanym otoczeniem. Ponadto charakteryzują się mocną warstwą intelektualną, wyczuciem estetycznym, a do tego poczuciem pure-nonsensowego humoru. Interesujące, że realizacje Czaplickiego podobają się zarówno wytrawnym znawcom sztuki, jak i zwykłym przechodniom nie obcującym na co dzień ze sztuką współczesną. Instalacje te jednak często są na tyle subtelne, że jak zauważa sam artysta w wywiadzie dla culture.pl (http://culture.pl/pl/tworca/krystian-truth-czaplicki): „Większość przechodniów jest zbyt zaabsorbowana swoimi sprawami, by dostrzec moje prace. Jedynie ludzie, którzy są naprawdę ciekawi tego, co się dzieje w ich dzielnicy i otoczeniu, zwracają na nie uwagę".
 
 
Krystian Czaplicki przyjechał do Gdańska w kwietniu 2014 na wizytę studyjną, podczas której zapoznał się z przestrzeniami dzielnicy Dolne Miasto. Miejscem, które najbardziej go urzekło i zainspirowało były zielone tereny bastionów i opływu Motławy. Praca, którą zaproponował nawiązuje do specyfiki tej przestrzeni, może stać się naturalną jej częścią, a także oddaje pokłon mieszkańcom, którzy spędzają tam wolny czas, m.in. wędkując (czasem posługując się własnoręcznie skonstruowanymi wędkami i podbierakami).
 
Wybór „Trutha” okazał się celny, gdyż jednym z głównych celów Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska jest właśnie zwrócenie uwagi gdańszczan na rejony zrewitalizowanych kilka lat temu bastionów i fortyfikacji. Permanentne i tymczasowe realizacje GZMG miały zachęcać mieszkańców i turystów do przekraczania niewidzialnej granicy oddzielającej Główne Miasto od Dolnego Miasta i częstszego korzystania z uroków tych niezwykłych zielonych terenów. Umieszczenie tam pracy Krystiana Czaplickiego stanie się klejnym takim kierunkowskazem.
 
Rzeźba będzie eksponowana tylko w sezonie letnim, a następnie zostanie przeniesiona do zbiorów CSW Łaźnia. Jednocześnie zakładamy, że pod wpływem działania warunków zewnętrznych i ewentualnej interakcji publiki praca może z czasem nabrać nowej, zaskakującej formy, albo nawet ulec ogólnej dezintegracji.
 
Odsłonięcie instalacji 19 lipca będzie połączone z dwoma koncertami akustycznymi z cyklu „Dolne Miasto na żywo" na brzegu Opływu Motławy. Na malowniczej łące zagrają: Asia i Koty oraz Sonia pisze piosenki.
 
Pod nazwą ASIA I KOTY kryje się solowy projekt Joanny Kuźmy. Wokalistka wciela się w rolę singer/songwriterki, przywołując skojarzenia ze złotymi latami 60’. Akompaniując sobie na gitarze lub na pianinie śpiewa piękne, melodyjne i niezwykle smutne piosenki. Jej przejmujący głos i pełne emocji interpretacje nasuwają skojarzenia z takimi artystkami jak PJ Harvey, Tori Amos czy Cat Power. Hipnotyzujące songi Asi często opierają się zaledwie na kilku prostych akordach. Wystarczy jednak, by zaczęła śpiewać, a akompaniament (a w zasadzie całe otoczenie) przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie. Asia i Koty to muzyka skrajnie introwertyczna. Nie flirtuje z publicznością, nie kokietuje słuchaczy. Samoistnieje we własnym wszechświecie, do którego trzeba się wybrać osobiście.
 
SONIA PISZE PIOSENKI ma wszelkie predyspozycje, aby stać się jednym z czołowych głosów polskiej sceny niezależnej, a Friends to Lovers może być jednym z ciekawszych wydawnictw tego roku. Właśnie zadebiutowała. Pochodzi z Łomianek koło Warszawy, na poważnie komponuje od zaledwie roku. Zaczęła od wieczorków songwriterskich w Klubojadalni Eufemia, potem przyszły wspólne koncerty z Lilly Hates Roses, wyjazd do Wielkiej Brytanii i… pierwszy oficjalny singiel. Długo czekaliśmy z Sonią na udostępnienie, a premiera Movie Quotes miała miejsce zaledwie kilka dni temu, 21 czerwca 2014. Teraz przyszedł czas na pierwsze wydawnictwo Sonia pisze piosenki. Pierwsze i to najważniejsze. A jakie dojrzałe! Mało jest w Polsce dziewczyn z gitarą, a jeszcze mniej, które swoje uczucia przelewają w muzykę w taki sposób. Chociaż to na razie muzyczna przygoda, to drzwi do kariery już się przed Sonią otworzyły. Od niej zależy, czy tę szansę wykorzysta. My wierzymy, że tak. 
 
 
 
Informacje o projekcie: www.outdoorgallerygdansk.pl
 
 
CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ ŁAŹNIA
Ul. Jaskółcza 1 |80-767 Gdańsk | Tel.: +48 58 305 40 50 | www.laznia.pl
 
Projekt realizowany w ramach GALERII ZEWNĘTRZNEJ MIASTA GDAŃSKA
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska