ŁAŹNIA 2 2014 - Festiwal Wilno w Gdańsku
„Tekstylne auto-refleksje”
Kuratorka:  Severija Inčirauskaitė-Kriaunevičienė Galeria „Artifex“ Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych

5 września godz. 18.00 Wernisaż wystawy „Sztuka vs. Design?”
5.09.2014 - 26.10.2014
Artyści: Eglė Bogdanienė, Lina Jonikė, Kazimieras Inčirauskas, Severija Inčirauskaitė- Kriaunevičienė, Egidijus i Remigijus Praspaliauskai “Mother Eleganza”, Monika Žaltauskaitė-Grašienė.
Miejsce: CSW Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5
 
6 września godz. 18: 00 Wernisaż wystawy Egle Ridikaite  Dziedzictwo. Babcina chusta
6.09.2014 - 28.09.2014
Miejsce: Gdańska Galeria Miejska  2 Aneks, ul. Powroźnicza 13/15
 
W tegorocznej edycji Festiwalu Wilno w Gdańsku przyjrzymy się bliżej wzajemnym związkom sztuki i designu. Prace prezentowane w ramach wystaw balansują na granicy, wymuszają pytanie - czy to już sztuka czy jeszcze design?  Artyści  zaproszeni do projektu przewrotnie obnażają bezsensowność tej opozycji.  Znak zapytania postawiony na końcu  tytułu jednej z wystaw nie jest bowiem przypadkowy. Obiekty prezentowane na wystawach  z jednej strony, mogą być potraktowane jako  twórcze, oryginalne funkcyjnie obiekty design’u, z drugiej jednak niepokojąco zbliżają się do „bezużyteczności” dzieła sztuki.

Na projekt złożą się dwie prezentacje, których punktem wyjścia stały się obecnie aktualne pytania dotyczące tkaniny artystycznej. Na pierwszej „Sztuka vs. Design?” zaprezentowane zostaną prace artystów, czołowych dla litewskiego designu. Wystawa poddaje w wątpliwość czysto formalne zastosowanie projektowania przedmiotów.  Czy T-shirt albo sweter może stać się dziełem sztuki, obiektem estetycznej kontemplacji? Wystawa „Sztuka vs. Design?” podają w wątpliwość jedną z podstawowych cech designu, jakim jest jego przeznaczenie formalne.
 

W Aneksie Gdańskiej Galerii Miejskiej zaprezentowane zostanie indywidualny projekt Eglė Ridikaitė,  jednej z ciekawszych litewskich malarek, inspiracje czerpiącej z  estetyki codzienności.  Artystka w swojej twórczości często sięga po staromodne, radzieckie meble, naczynia codziennego użytku, elementy gospodarstwa domowego jako elementy przechowujące wspomnienia dzieciństwa. Do stworzenia, składającego się z siedemnastu prac cyklu, “Dziedzictwo. Babcina chusta“ artystka wykorzystała chusty swojej babci. Odświętne i codzienne, kolorowe i nie, trzymane w babcinej skrzyneczce, wyciągane w zależności od okazji - ”na targ”, “na wieś idąc do krewnych“, „na dwór, do ogrodu“ - dialektyczne zapiski pod każdą pracą tworzą zarys codzienności człowieka z prowincjonalnego miasteczka. Chusty stają się zapisem rytuału codzienności. łącząc delikatność osobistego doświadczenia z typowym dla sztuki ulicznej wyrazem przekazu. Artystka pieczołowicie  maluje odziedziczoną po swojej babci kolekcję chust, używając typowego dla sztuki ulicznej sposobu przekazu – aerozolowych rozpylaczy farby na płótnie.

Projekt „Tekstylne auto-refleksje” powstał we współpracy z wileńska galerią Artifex, specjalizującą się w wystawach związanych ze współczesną tkaniną artystyczną, słynącą z interdyscyplinarności w podejściu do tematu. Tkanina w projektach galerii potraktowana jest w jej najszerszym znaczeniu, nie ogranicza się tylko do nici czy innego rodzaju włókien. Projekty miejsca sukcesywnie udowadniają, że już sama informacja o tekstyliach może stać się podstawowym materiałem do tworzenia.
WIĘCEJ
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska