ŁAŹNIA 2 2015 - Dorothee Haller - Dzień za dniem Jutro znika / Performance
Dzień za dniem Jutro znika
Performance
Dorothee Haller
 
Rezydencja artystyczna: Styczeń – Kwiecień 2015
Kuratorka: Aleksandra Księżopolska
 
Projekt Dzień za dniem Jutro znika rozgrywał się w czasie, miał charakter procesualny, konfrontował publiczność ze współczesnymi praktykami sztuki. Dorothee Haller używając subtelnej i nienarzucającej się narracji, starała się ukazać z nowej perspektywy praktykę artystyczną opartą na akcie wymiany. W swojej pracy sięga do alternatywnej koncepcji ekonomii daru, poszukuje związku między darczyńcą a obdarowanym, sztuką a codziennym życiem.
Performance Dzień za dniem Jutro znika odbył się w witrynie dawnego sklepu rybnego, którą artystka przekształciła w tymczasowy warsztat pracy.  Haller pracowała z tkaniną, z której uszyła torby. Artystka zaprosiła publiczność do swojej pracowni, gdzie zainscenizował sytuację społecznej wymiany. Przypadkowym przechodniom oddała wykonane przedmioty w prostym i bezpośrednim geście współdzielenia.
Motywem obecnym na torbach stały się obrazy, wyjątkowe obserwacje, efemeryczne i subtelne sytuacje, poczynione przez artystkę w trakcie jej licznych spacerów ulicami Gdańska. Ofiarowane podczas Dzień za dniem Jutro znika prace stały się pamiątką dla doświadczeń tych przeszłych jak i aktualnych. Ich kolejne warstwy nakładały się, nachodziły, zwielokrotniały.
 
Tym prostym działaniem Haller pragnęła zwrócić uwagę nie tylko na system produkcji, obiegu i wymiany towarów, ale dotknąć też zagadnienia ciągle zmieniających się okoliczności, które kwestionują pojęcie trwałości. Jaka umowa społeczna wynika z tego rodzaju dobrowolnego gestu ‘ofiarowania’ przez artystkę? W jaki sposób traktujemy przedmioty, które dostajemy za darmo?
 
Performance Dzień za dniem Jutro znika odbył się Świetlicy w Rybnym w terminie 30.03 – 03.04.2015. Pragniemy podziękować Fundacji Wspólnota Gdańska za współpracę przy zrealizowaniu tego przedsięwzięcia. 
 
 
Dorothee Haller
ur. 1984, Bühl (Niemcy)
mieszka i pracuje w Strasburgu (Francja)
 
Dorothee Haller ukończyła studia licencjackie na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Linzu (Austria) w 2010 r. W 2013 r. otrzymała dyplom z Haute école des arts du Rhin (HEAR). W 2014r. wzięła udział w rezydencji artystycznej „MiXER” w studiu D’CLINIC w Lendawie (Słowenia).
 
Tworzy głównie instalacje i performance, które stanowią dla niej narzędzie do sprawdzania własnych granic jak i tych społecznych. Bada i kwestionuje związki między artystą a widzem. Prace niemieckiej artystki można opisać jako proste w przekazie, skromne, anty-monumentalne i przelotne.
 
Dorothee Haller wzięła udział w Programie Rezydencji Artystycznych CSW Łaźnia w ramach bilateralnej wymiany organizowanej od 2011 r. przez Apollonia Association ze Strasburga, Miasto Strasburg, Miasto Gdańsk i Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Do tej pory w programie udział wzięli: Angelika Fojtuch, Dominika Skutnik, Dorota Walentynowicz, Michał Pecko, Ahmet Dogan, Patrick Bogner i Jia Qiu. Jesienią 2015 kolejnymi artystami zostali: Yiumsiri Vantanapindu oraz Grzegorz Stefański.
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska