ŁAŹNIA 1 2015 - Krytyczny Przegląd Prasy w CSW Łaźnia
Wydarzenie towarzyszące wystawie "Dryfując"
 
10 października 2015, godz.12.00
Jaskółcza 1, Dolne Miasto - Gdańsk
 
Maria Klaman i Elżbieta Rutkowska poprowadzą Krytyczny Przegląd Prasy w CSW Łaźnia. Spotkanie jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie „Dryfując” duńskiego duetu Nielsen & Johnsen.
 
Krytyczny Przegląd Prasy jest przeglądem najważniejszych wydarzeń medialnych ostatnich dni. Tematami zaproponowanymi do dyskusji będą m.in. wydarzenia związane z uchodźcami oraz imigrantami podejmowanymi zarówno w Polsce, jak i na świecie. Lęk, wrogość i niechęć w stosunku do uchodźców przezwyciężymy mówiąc o wspólnych wartościach, szczególnie tych najbardziej istotnych w „mieście solidarności”. Nie zabraknie również próby spojrzenia na tą samą informację „oczami” różnych mediów i podjęcia wysiłku zrozumienia interpretacji przez media przedstawianych faktów.
 
Krytyczny Przegląd Prasy jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie „Dryfując” duńskiego duetu Nielsen & Johnsen, w której artystki podejmują temat Innego, wyrzuconego poza granice systemu. Człowieka funkcjonującego na marginesie, na granicy ogólnie przyjętych norm i zasad. Kraje zachodnie budują coraz szczelniejsze granice, a miliony ludzi wyrusza w podroż do Europy w poszukiwaniu bezpiecznego życia.
Hanne Nielsen i Birgit Johnsen zwracają też uwagę na alternatywne sposoby konstruowania historii, metody budowania dyskursu publicznego, to co oficjalne kontra prywatne. Intrygująca jest dla nich wartość ‘newsa’, który aktualny może być tylko tu i teraz. Istnieje wyłącznie w teraźniejszości.
Fragment z opisu wystawy organizatora CSW Łaźnia
 
Krytyczny Przegląd Prasy prowadzony przez Marię Klaman i Elżbietę Rutkowską odbędzie się w sobotę, 10 października o godz. 12.00 w Sali Parakina – I piętro, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, ul Jaskółcza 1, Gdańsk.
 
Maria Klaman – animatorka i aktywistka społeczna. Absolwentka filologii polskiej i filozofii Uniwersytetu Gdańskiego, wieloletnia organizatorka spotkań w Świetlicy Krytyki Politycznej
w Trójmieście, aktualnie mieszkająca w Warszawie i związana z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych ę oraz w dalszym ciągu z Krytyką Polityczną.  
 
Elżbieta Rutkowska – animatorka i dziennikarka. Absolwentka uniwersytetów w Warszawie i Poznaniu. Doświadczenie dziennikarskie zdobywała w Telewizji Polskiej, przygotowując cykle tematyczne, magazyny, reportaże oraz filmy dokumentalne. W Krytyce Politycznej od 2012, gdzie prowadzi liczne projekty związane z promocją czytelnictwa, ekologią, partycypacją społeczną, ekonomią społeczną oraz polityką miejską.
 
Organizatorem Krytycznego Przeglądu Prasy jest CSW Łaźnia w partnerstwie ze Świetlicą Krytyki Politycznej w Trójmieście.
 
Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście to miejsce wydarzeń kulturalnych i społecznych, powstała w 2009 roku. Podejmuje działania na rzecz kształtowania otwartego i różnorodnego Trójmiasta zarówno w sferze kultury, jak i życiu społecznym. Jako środowisko budujące nowoczesną lewicę w Polsce działa na rzecz partycypacji i poszerzenia udziału obywateli w życiu publicznym oraz długotrwałej zmiany społecznej.
 
Osoba do kontaktu:
Elżbieta Rutkowska, Tel. 503 696 231, elzbieta.rutkowska@poczta.krytykapolityczna.pl
 
 
STOWARZYSZENIE IM. STANISŁAWA BRZOZOWSKIEGO
ŚWIETLICA KRYTYKI POLITYCZNEJ W TRÓJMIEŚCIE       
UL. NOWE OGRODY 35, II PIĘTRO,
80–802 GDAŃSK, Tel. 58 304 75 22
 
 
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska