ŁAŹNIA 2 2015 - Niepamięć, Instalacja
Yiumsiri VANTANAPINDU
 
Fotografia, tkanina, światło
Wernisaż: 15.12.2015 godz. 19.00
Wystawa czynna: 16 – 19.12.2015 w godzinach 12.00 – 21.00
 
Ludzka pamięć sprawia, że wspomnienia zachowują swoją świeżość, czyniąc przeszłość wciąż obecną. Nigdy do końca nie przemija… Pamięć ma wartość emocjonalną, dzięki czemu jest w stanie łączyć ludzi... To ona wpływa na powstawanie społeczności i wspólnot.
Moja osobista podróż, zainicjowana właśnie tematem pamięci, skłoniła mnie do wyboru czarno -białego zdjęcia zrobionego podczas obchodów Dnia Wszystkich Świętych w Gdańsku. Przedstawia ono wspomnienie, będące próbą czynnego zachowywania pamięci o zmarłym. Starałam się uchwycić wspomnienie związane z tematyką funeralną, jednocześnie przedstawiając współczesną symbolikę i miejsce pamięci w dzisiejszym świecie. Moja praca, tak jak zatrzymane w czasie wspomnienie, to niezwykle delikatna wizja, uratowana od zapomnienia siłą ducha, religii i kultury.
 
Yiumsiri VANTANAPINDU (ur. 1980) – rzeźbiarka urodzona w Tajlandii, obecnie mieszka i pracuje we Francji. W swojej twórczości pracuje głównie z ceramiką, tworzy biżuterię współczesną oraz instalacje. Ukończyła HEAR (École supérieure des arts décoratifs de Strasbourg) w Strasburgu na kierunku Obiekt Sztuki, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Asystowała w pracy wielu francuskim artystom oraz uczestniczyła w licznych wystawach we Francji i za granicą.
 
W roku 2015 prace Yiumsiri Vantanapindu pokazywane były m.in. w: Kunstverein Freiburg (Niemcy), Pont Vauban (Francja), FRAC Alsace (Francja), Galler Studio 411 (Francja). Artystka brała również udział w następujących rezydencjach artystycznych: Institut français de Jérusalem Romain Gary oraz Bezalel Academy (Izrael, 2015), “Terre plein” St.Dié des vosges (Francja, 2014), Centre Européen d’Actions Artistiques Contemporaines (Francja, 2013).

 
Obecnie artystka odbywa rezydencję artystyczną w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, w ramach prowadzonego od 2011 roku projektu wymian rezydencji artystycznych przez Stowarzyszenie Apollonia ze Strasburga, Miasto Strasburg, Miasto Gdańsk oraz Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. W poprzednich edycjach w programie wymiany bilateralnej wzięli udział: Ahmet Dogan, Patrick Bogner, Jia Qiu oraz Dorothee Haller. Wśród polskich artystów, wyjeżdżających na pobyt rezydencyjny do Strasburga znaleźli się: Dominika Skutnik, Dorota Walentynowicz, Michał Pecko, Angelika Fojtuch oraz – obecnie – Grzegorz Stefański.
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska