Artyści
NASZE PUBLIKACJE
Katalog książek
dla artystów i kuratorów
PROJEKTY DŁUGOTERMINOWE
e-flux
MAGAZYN ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI
październik 2018
PN WT ŚR CZ PT SB ND
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
29303101020304
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
ul. Jaskółcza 1
80-767 Gdańsk
Phone +48 58 305 40 50
Fax +48 58 305 26 80
office@laznia.pl
www.laznia.pl
Artyści
A    B    C    D    E    F    G    H    I    J    K    L    Ł    M    N    O    P    R    S    Ś    T    U    V    W    Z    Ż    Ź    
Goldberg Thorsten
Niemiecki artysta którego twórczość koncentruje się wokół sztuki w przestrzeni publicznej. Twórca instalacji, pedagog i wykładowca. Zwycięzca licznych konkursów artystycznych, m.in. w Berlinie, Oberswaldzie i Gdańsku. Wiele z jego projektów jest na stałe umieszczona w przestrzeni publicznej. Prace Thorstena Goldberga najczęściej odnoszą się do wizji popularnych idylli i motywów tęsknoty za rajem.
 
Urodził się w 1960 roku. W 1991 ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Stuttgarcie ze specjalizacją w zakresie rzeźby. Od 1995 roku realizuje liczne prace w przestrzeniach publicznych w całej Europie. Jest członkiem wielu komitetów i paneli doradczych, w ramach których jest zaangażowany w organizację konkursów na dzieła sztuki w przestrzeni publicznej i selekcję prac. Ponadto jest inicjatorem i współwydawcą „Public Art Wiki, an Imagined Library“, niemieckiego internetowego archiwum sztuki publicznej w krajach niemieckojęzycznych (www.publicartwiki.org).
 
Wykładał, m.in. fotografię i sztukę instalacji, na licznych uniwersytetach i szkołach artystycznych, takich jak Akademia Sztuk Pięknych w Monachium, Art Academy w Munster. Był wykładowcą kontraktowym Sztuki w Przestrzeni Publicznej na Akademii Sztuki w Linzu i profesorem sztuki i mediów na Muthesius Art Academy w Kilonii. Od 1990 roku mieszka i pracuje jako artysta w Berlinie.
 
W 2010 roku Thorsten Goldberg zgłosił się do IV edycji międzynarodowego konkursu „Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska” organizowanego przez Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. W 2011 roku jury konkursu zdecydowało o nagrodzeniu i realizacji projektu artysty, pt. Zjawisko (Occurence). Tytułowe zjawisko” to rodzaj chmurki, która ma pojawiać się w momencie, gdy pieszy wchodzący do Dolnego Miasta (zaniedbanej dzielnicy Gdańska, której rewitalizacji podejmują się artyści współpracujący z CSW Łaźnia) przekracza most przy ulicy Toruńskiej. Intencją artysty było stworzenie nietypowej formy powitania dla gości odwiedzających tę zapomnianą” część miasta. 
 
Artysta opisuje swój projekt następująco: „Chmurka będzie jasnoróżowa i będzie pojawiać się na betonowych schodach tarasu sąsiadującego z mostem. Wydmuchiwana z dysz wywołujących mgłę, błyskawicznie będzie formować się w chmurę wielkości 3x5m. Zjawisko będzie trwało moment – około minuty. Kolor i forma będą nawiązywały do waty cukrowej i do osiadającego cumulusa. Czujniki wywołujące pojawienie się chmurki nie będą reagować na przejeżdżające samochody, tylko na co dziesiątego pieszego udającego się przez most w kierunku wschodnim. Zjawisko będzie skierowane bezpośrednio do niego – będzie jego własną chmurką. Jednocześnie światło i mglista forma będą pełniły funkcję sygnału widocznego z oddali. Realizacja projektu zaplanowana jest na rok 2014.
 
W 2013 roku, w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, odbyła się wystawa Thorstena Goldberga 54 Stopnie 24 Min. Ekspozycja stanowiła podsumowanie dwudziestu lat twórczości artysty - przedstawiała rzeźby, obiekty, instalacje, szkice koncepcyjne, fotografie, fotomontaże, rysunki i projekcje projektów w przestrzeni publicznej.
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska