Artyści
NASZE PUBLIKACJE
Katalog książek
dla artystów i kuratorów
PROJEKTY DŁUGOTERMINOWE
e-flux
MAGAZYN ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI
grudzień 2018
PN WT ŚR CZ PT SB ND
26272829300102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31010203040506
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
ul. Jaskółcza 1
80-767 Gdańsk
Phone +48 58 305 40 50
Fax +48 58 305 26 80
office@laznia.pl
www.laznia.pl
Artyści
A    B    C    D    E    F    G    H    I    J    K    L    Ł    M    N    O    P    R    S    Ś    T    U    V    W    Z    Ż    Ź    
Wilson Brent
Australijski artysta. Skończył College of Arts w Brisbane. Laureat Wilson HTM Natinal Art Prize organizowanej przez Jan Murphy Gallery. Współpracuje z Gabriellą Szablewską.
 
Gabriella Szablewska i Brent Wilson są artystami, którzy posiadają sumienie, przymuszające ich do komentowania chorób współczesnego społeczeństwa. Poszukują oni form dialogu z odbiorcą wykraczających poza ramy galeryjnego „white cube`a”. Obydwoje odebrali wykształcenie malarskie, będąc absolwentami Wydziału Sztuk Wizualnych Queensland College of Art i Griffith University w Brisbane w Australii. Od ostatnich kilku lat, ich twórcze zainteresowania skupiły się na eksploracji komunikacyjnego potencjał przedmiotów - ich zdolności do wyrażania idei, prowokowania myśli. Artyści wykorzystują trójwymiarowe obiekty z pełną świadomością zmian zachodzących w malarstwie współczesnym, aby podkreślić istotę użytego materiału oraz zaniedbany potencjał sztuki do posiadania głębszych znaczeń. Szablewska i Wilson tworząc komunikaty, sięgają do źródła wybierając obiekty o pewnym potencjale znaczeniowym. Pełne czarnego humoru prace, inspirowane są m.in. działalnością amerykańskiego komika, pisarza i muzyka Billa Hicks`a, zaangażowanymi społecznie rysunkami Davida Shrigley`a oraz ilustracjami kojarzonego z ruchem punk, Raymonda Pettibon, ujawniają zaangażowanie artystów w zagadnienia sprawiedliwość społecznej oraz fascynacje estetykę street art-u.

Od czasu rozpoczęcia współpracy wystawą It`s the thought that counts (Liczą się tylko myśli, Flipbook Gallery, Brsibane) artyści pracują nad oczyszczeniem wizualnego język swoich prac. W tych poszukiwaniach umiejętnie łączą emocjonalne, intuicyjne podejście Szablewskiej z technicznie biegłą metodą Wilsona. Scalanie postawy artysty i społecznego aktywisty staje się punktem wyjścia ich sztuki.

Wystawa zaprezentowana w CSW Łaźnia w 2012 roku, pt. Głos ponad sprawą, skupia się na pojęcie wolności słowa. Temat ten jest szczególnie ważny dla Gabrielli Szablewskiej, ze względu na jej polsko-australijskie pochodzenie i tradycje walki Polaków o ten przywilej. Praca artystów analizuje ideę demokracji, jej potencjał do uwalniania jednostki. Świadomi polskiej walki o wolność w czasach opresyjnego reżimu, artyści zachowują się jak prowokatorzy kwestionujący istniejące status quo. Swoją instalacją starają się wzbudzić wątpliwości, nie podważają przy tym politycznego systemu, który proponuje wolność jako ideał.
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska