Artyści
NASZE PUBLIKACJE
Katalog książek
dla artystów i kuratorów
PROJEKTY DŁUGOTERMINOWE
e-flux
MAGAZYN ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI
grudzień 2018
PN WT ŚR CZ PT SB ND
26272829300102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31010203040506
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
ul. Jaskółcza 1
80-767 Gdańsk
Phone +48 58 305 40 50
Fax +48 58 305 26 80
office@laznia.pl
www.laznia.pl
Artyści
A    B    C    D    E    F    G    H    I    J    K    L    Ł    M    N    O    P    R    S    Ś    T    U    V    W    Z    Ż    Ź    
Modzelewski Jarosław
Malarz, rysownik, pedagog. Urodzony w 1955 roku.
 
Modzelewski nazywany jest "malarzem ikon codzienności". W swoich obrazach podejmuje wątki polityczne, literackie, historyczne czy egzystencjalne. Poza człowiekiem, któremu poświęca najwięcej uwagi, interesuje go także martwa natura i pejzaż. Cechą charakterystyczną jego obrazów jest lapidarna forma i momentalna narracja, którą maluje ulotne chwile. Za każdym razem ujmuje temat w sposób umowny, uproszczony, nie przekraczając jednak granicy realizmu.  
Jego prace znajdują się w zbiorach m.in.: Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. 
 
W 2016 roku w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia zaprezentowano wystawę Jarosława Modzelewskiego i Marka Sobczyka pt. Tabela Co? Czym? [Polityka]. Na wystawie znalazło się kilkadziesiąt prac indywidualnych oraz namalowanych wspólnie przez artystów w latach 2000-2014. Z Gdańskiem związana jest część artystycznych projektów Modzelewskiego i Sobczyka, między innymi te, które powstały podczas ich wspólnego pobytu studyjnego w tym mieście.

Jarosław Modzelewski i Marek Sobczyk są absolwentami Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W roku 1982 założyli formację artystyczną GRUPPA, której członkowie (m.in. Ryszard Woźniak, Paweł Kowalewski, Włodzimierz Pawlak, Ryszard Grzyb) reprezentowali popularny w sztuce lat 80. nurt neokspresjonizmu. Głównym tematem działań GRUPPY, na które składały się działalność malarska, wydawnicza, koncerty i odczyty, były ironiczne nawiązania do realiów stanu wojennego.

Modzelewski i Sobczyk od 1984 r., niezależnie od indywidualnej działalności artystycznej, okazjonalnie podejmują wspólne malowanie wielkoformatowych obrazów, które powstają zawsze poza pracowniami, podczas swoistych „podróży artystycznych”.

culture.pl/pl/tworca/jaroslaw-modzelewski

 
 

EDUKACJA:

W 1980 dyplom z malarstwa w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Był współzałożycielem "Gruppy", z która wystawiał w latach 1983-92. W połowie lat 80-tych powstaje cykl obrazów przedstawiających ilustracje do nauki języka rosyjskiego, m. in. "Umywajetsia, utirajetsia, odiewajetsia" W tym też okresie w obrazach artysty znajdują odbicie wydarzenia , którymi żyła Polska - wspólnie z Markiem Sobczykiem tworzy pracę "Modlitwa niemieckiego księdza albo próba ołówka". Była to reakcja artystów na zamordowanie księdza Popiełuszki. Jest uważany za jedną z głównych postaci "Ekspresji lat 80-tych". We własnym odczuciu artysta uważa lata 90-te , za okres twórczości o wiele ważniejszy niż wcześniejsze dokonania.W latach 90-tych prowadził, wspólnie z Markiem Sobczykiem prywatną Szkołę Sztuki w Warszawie. Stale wystawia w Galerii Zderzak w Krakowie.

Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa figuratywnego w Polsce. Wypracował własny, rozpoznawalny na pierwszy rzut oka styl, inspirowany z jednej strony szkołą czystego malarstwa, wyniesioną z pracowni Stefana Gierowskiego, z drugiej sugestywną figuracją Andrzeja Wroblewskiego. Sztuka Modzelewskiego stała się ważnym punktem odniesienia dla Grupy Ładnie.
Nazywany jest malarzem ikon codzienności. Podejmuje wątki polityczne, literackie (inspirowane twórczością Josepha Conrada), historyczne (powstanie styczniowe, II wojna światowa) i egzystencjalne. Głównym tematem jego płócien jest człowiek, ale artystę interesuje także martwa natura i pejzaż (cykl Niedokończony dom). Często przedstawia banalne, chociaż nie pozbawione napięcia emocjonalnego sytuacje. Operuje lapidarną formą i momentalną narracją maluje chwile zobaczone w rzeczywistości i zatrzymane jak stop klatka w kadrze obrazu: prosta czynność wykonywana przez człowieka, fragment wnętrza albo pejzażu. Każdy obraz mieści się w granicach realizmu. A jednak sposób ujęcia tematu umowny, uproszczony, monumentalizowany bierze w cudzysłów świat przedstawiony, sprawia, że to co powszednie, zamienia się w to, co uniwersalne. Stanąłem po stronie rzeczywistości, realności mówi artysta Wydaje mi się, że właśnie poprzez nią daje się mówić rzeczy ważne, rzeczy wysokiej próby. Specyficzna atmosfera obrazów Modzelewskiego i filmowy sposób kadrowania tematu sprawia, że krytycy chętnie porównują go do Edwarda Hoppera. Modzelewski brał udział w najważniejszych wystawach ostatnich dziesięcioleci.

WYBRANE WYSTAWY INDYWIDUALNE:

2009 – Wystawa Pana Jarosława Modzelewskiego w Galerii Otwarta Pracownia w
Krakowie, Otwarta Pracownia, Kraków
- Elektrociepłownia – impresje, Mieszkanie 23, Kraków
2008 – Obrazy rozproszone, Galeria Le Guern, Warszawa
2006 – Malarstwo, Galeria DAP, Warszawa, (z okazji przyznania nagrody im. Cybisa)
2005 – Kilka wątków, Muzeum Górnośląskie, Bytom
2004 – Wisła, Galeria Zderzak, Kraków
2000 – Przegląd z malarstwa, Bunkier Sztuki, Kraków
1998 – Szesnaście wspólnie namalowanych obrazów, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa
(wspólnie z Markiem Sobczykiem)
1994 – Nadzieja jako wynik uporczywego trwania w smutku i samotności, CSW Zamek
Ujazdowski, Warszawa, PGS Sopot, Galeria BWA Katowice
1992 – Samotność człowieka wobec wykonywanych czynności w ujęciu plastycznym,
Galeria Zderzak, Kraków, Galeria ZPAP, Warszawa, Galeria Miejska, Poznań
1989 – Tato, rączki to ludziki! Tato, rączki to armatki!, Galeria Zderzak, Kraków
1987 – Mam 32 lata i mieszkam w Warszawie, Pawilon SARP, Warszawa
1981 – Malarstwo, Galeria Sztuki Współczesnej, Warszawa

WYBRANE WYSTAWY ZBIOROWE:

2008 – Sztuka cenniejsza niż złoto, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa (wspólnie z Markiem Sobczykiem.
2006 – Malarstwo Polskie na początku XXI wieku, Galeria Zachęta, Warszawa
2005 – Moskwa – Warszawa, Galeria Zachęta, Warszawa, Galeria Trietiakowska, Moskwa
2004 – Powinność i bunt, Galeria Zachęta, Warszawa
2001 – Irreligia, Atelier 340, Bruksela
2000 – Negocjatorzy sztuki, CSW Łaźnia, Gdańsk
1992 – Kunst, Europa - Polen, Bonner Kunstverein, Bonn
1990 – Bakunin in Dresden, Kunstmuseum, Dusseldorf
1988 – Polish realities, The Third Eye Center, Glasgow
1987 – Co słychać?, d. Fabryka Norblina, Warszawa
1986 – Ekspresja lat osiemdziesiątych, BWA Sopot
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska