ŁAŹNIA 1 2011 - Druga edycja warsztatów Edukacja wizualna KLISZE i PIKSELE

Jeśli interesujesz się fotografią i wideo albo chcesz je poznać, wykonać własne zdjęcia i filmy, poznać programy do ich obróbki, a na koniec opublikować je na wirtualnej mapie Gdańska, zgłoś się na bezpłatne warsztaty!

Stowarzyszenie Arteria zaprasza osoby w wieku od 13 do 18 lat na cykl bezpłatnych warsztatów fotograficznych i wideo odbywających się w ramach projektu „Klisze i piksele. Edukacja wizualna”.
Warsztaty odbywać się będą w czterech cyklach, w czterech dzielnicach Gdańska: Dolnym Mieście, Brzeźnie, Oruni i Wrzeszczu.

Zapraszamy do zapisów na drugą edycję warsztatów:

Terminy spotkań:

28 marca, o godzinie 16:00
– spotkanie wstępne w Dworku Artura GAK na Oruni (ul. Dworcowa 9)
1-2, 8-9, 15-16, 29-30 kwietnia – warsztaty w grupach w Dworku Artura GAK na Oruni oraz
w salce komputerowej przy kościele filialnym Świętego Krzyża, ul. Mickiewicza 24
(przy krzyżowaniu z Hallera) we Wrzeszczu.

Prowadzący: Anna Domańska, Krzysztof Miękus

Zapisy: kliszeipiksele@gmail.com, 502 559 813

Więcej informacji: www.kliszeipiksele.pl

Partner projektu: Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”

Projekt realizowany w ramach programu Akademia Orange

 


O Projekcie

Projekt odpowiada na potrzebę prowadzenia edukacji wizualnej i wykształcenia wrażliwości estetycznej dzieci i młodzieży na polu nowych mediów poprzez ich aktywne użytkowanie.

Na potrzebę zwrócenia się w edukacji w stronę mediów wizualnych - fotografii i filmu wskazuje wprowadzenie do programów szkolnych dzieł filmowych oraz zainteresowanie edukacją wizualną prowadzona poza szkołą. Współczesna kultura zdominowana jest przez obrazy, które wypierają słowo pisane, dlatego istnieje potrzeba przygotowania młodych ludzi do ich odbioru. Obrazy są bardzo ważną częścią codziennego doświadczenia każdego z nas – obrazy w komputerze, telewizorze, telefonie komórkowym, na billboardach, plakatach w tramwajach. Obrazy pojawiają się na obrazach, odbicia się odbijają. Obrazy wyszły z pracowni artystycznych, muzeów i galerii. Oswajamy się z nimi w codziennym doświadczeniu. Jesteśmy samoukami. Znamy sposoby obrony przed manipulacjami słownymi, grami językowymi, potrafimy zachować dystans wobec komunikatów werbalnych. Projekt ma być próbą wyposażenia w analogiczne narzędzia w stosunku do obrazów.

Warsztaty odbędą się w dzielnicach miasta oddalonych od centrum kulturalnego, poddawanych rewitalizacji: Dolnym Mieście, Oruni, Brzeźnie i Wrzeszczu. Prace będą dokumentowały miasto w procesie zmiany, miejsca, które za chwilę znikną albo zostaną odrestaurowane. Nowe media staną się narzędziami ocalania licznych obiektów i wyglądów dla pamięci i oczu. Dodatkowo warsztaty prowadzone w Projektorni GAK zbiegną się z przygotowaniami do obchodów 200-lecia Brzeźna jako kurortu.

Uczestnicy i uczestniczki otrzymają aparaty fotograficzne i będą fotografować oraz filmować swoje najbliższe otoczenie, a także, jeśli zechcą, swoje rodziny. Poznają fotograficzny i filmowy savoir vivre oraz programy do obróbki i montowania prac. Swój prywatny świat umieszczą na wirtualnej mapie Gdańska – każda osoba odwiedzająca stronę będzie mogła obejrzeć ważne dla uczestników
i uczestniczek miejsca. Młodzi ludzie stworzą mentalną mapę swojego najbliższego świata. Będzie to jednak poparte wiedzą o tym, że świat, który opisują nowe media jest rzeczywistością nowych mediów. Fotografia czy film nie odbijają rzeczywistości, ale ją kreują, mogą być dziełami sztuki, świadectwem wyboru twórcy czy twórczyni, wyrazem jego/jej osobowości.

Podczas projektu, którego rezultaty będą dostępne na licencji CC uznanie Autorstwa 3.0 Polska, uczestniczki i uczestnicy będą się posługiwały i posługiwali darmowym oprogramowaniem.

Rezultat warsztatów w postaci wirtualnej mapy zostanie zaprezentowany podczas Nocy Muzeów
w CSW „Łaźnia” oraz w miejscach odbywania się projektu.

O „Akademii Orange”

Celem programu grantowego „Akademia Orange” jest promowanie nowoczesnej edukacji dzieci
i młodzieży poprzez wspieranie innowacyjnych projektów edukacyjnych, które w nowatorski
i atrakcyjny sposób zachęcają do zdobywania wiedzy. Dodatkowym celem Programu jest pokazanie, że Internet i nowoczesne technologie mogą i powinny być narzędziem edukacji, dzięki którym można odkrywać otaczający nas świat.
Patronem medialnym II edycji jest portal organizacji pozarządowych NGO.pl

Fundacja Orange wierzy, że kultura łączy ludzi, rozwija kreatywność, poszerza horyzonty oraz uczy otwartości na innych. Dlatego właśnie stawiamy na edukację kulturalną dzieci i młodzieży. Ale taką edukację, która odbiega od schematów i opiera się na innowacyjnych, niestereotypowych rozwiązaniach. Edukację, która włącza do świata kultury młodych ludzi, szczególnie tych - zagrożonych wykluczeniem społecznym.

W województwie pomorskim tylko dwa projekty otrzymały dofinansowanie w ramach programu „Akademia Orange". W całym kraju z 461 wniosków, zostały wybrane 42.
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska