ŁAŹNIA 1 2011 - HERE & NOW Spotkanie z artystami Basharem Hroubem i Rafat Asadem
godz. 16.00
 
Kurator spotkania i wystawy: Agnieszka Kulazińska
 
Wystawa „Here & Now” odbyła się w Łaźni latem 2011, prezentowała młodą sztukę z Palestyny. Projekt wynikał z diagnozy nieznajomości twórczości artystycznej tego obszaru prezentowanego jedynie jako region konfliktu i wojny. Wystawa „Here & Now” proponowała spojrzenie na Palestynę oczami kilku młodych artystów. Prace pokazywane w jej ramach starały się być wolne od polityki, opowiadały o tym co „Tu i Teraz” jest ważne dla młodych Palestyńczyków nie popadając w patos i nie epatując wielkimi słowami. Instalacje, wideo opowiadały o zwykłych ludziach, mieszkańcach Jerozolimy, Nablus, Ramallah.
 
W najbliższą sobotę, 15 października o godz. 16.00 zapraszamy na spotkanie z dwójką artystów Rafat Asadem i Basharem Hroubem, podczas którego artyści podejmą próbę odpowiedzi na pytania postawione w wystawie. Czy skupienie się na codzienności pozwala uciec od binarnych opozycji, kulturowych podziałów? Wyjść poza medialny obraz konfliktu i postawić pytania o źródła tożsamości regionu. Pytania te szczególnie ciekawie brzmią w Gdańsku. Mieście o skomplikowanej historii, którego bycie „Tu i Teraz” ciągle definiowane jest w oparciu o zbiorową „nie-pamięć”.
 
Więcej o wystawie: http://www.obieg.pl/ksi%C4%85%C5%BCki/21826
 
Rafat Asad urodzony w Nablus w 1974 roku. W 1998 roku ukończył An Najah University w Nablus. Brał udział w szeregu wystaw m.in.: na terenie Palestyny i krajów arabskich, Europy, Japonii, Stanów Zjednoczonych. W 2006 roku odbył rezydencję w Gaswork w Londynie. Jest jednym z założycieli Al Mahatta Gallery w Ramallah. Asad w swojej twórczości często bada środowisko miejskie, a w szczególności wielość doświadczeń, jakimi otoczony jest współczesny użytkownik przestrzeni miasta - ruch, prędkość, mapy, zgiełk.
 
Bashar Hroub, urodzony w 1978 roku w Jerozolimie. W 2001 ukończył studia licencjackie na Al-Najah National University w Nablus. W 2009 roku zdobył stypendium Ford Foundation na studia magisterskie w Winchester School of Art, University of Southampton, Wielka Brytania. Hroub brał udział w wielu wystawach, projektach, festiwalach na terenie Palestyna i poza jej granicą. Jest jednym z założycieli Al-Mahatta Gallery w Ramallah, której celem jest popularyzacja sztuki regionu. Hroub w swojej twórczości sięga po różne media, malarstwo, fotografię, instalację, wideo, graffiti, interesują go zagadnienie miejsca, „zadomowienia”, relacji człowiek, otoczenie. W pracach poszukuje przestrzeni pomiędzy poetyką a politycznością codzienności.
 
 
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska