ŁAŹNIA 1 2009 - IMMEDIATE ART - Nina Czegledy SYNKRETYZM NIKOLI TESLI
16.02.2009, godz. 18:00
 
Nina Czegledy jest niezależną artystką mediów, kuratorem i teoretykiem. W ciągu ostatnich 10 lat przygotowała ponad 20 międzynarodowych wystaw sztuki mediów i wideo oraz popularyzujących tę tematykę prezentacji, które pokazywano, jak dotąd, w 28 krajach świata.
Wraz z Iliyaną Nedkovą organizowała warsztaty i program artystycznych atelier pt. The Crossing Over mający na celu wspieranie tworzenia i wystawiania krótkich filmów wideo. Prace powstałe w ten sposób prezentowane były w Sofii (1996, 1997), Ljubljanie (1999), Colombus, Ohio (2000) oraz w Liverpoolu (2001). Jedna z jej najnowszych prac nosi tytuł Digitazed Bodies – jest to interdyscyplinarny projekt traktujący o wpływie szybko powstających nowych technologii na percepcję naszego ciała. Realizowany był poprzez serię wydarzeń online, wystaw, performance, programów i prezentacji wideo oraz wykładów w Kanadzie (2000), na Węgrzech (2001) i w Słowenii (2001). Zasiada w radach wielu międzynarodowych stowarzyszeń artystycznych, takich jak ISEA Inter-Society for Electronic Arts, Images Festival, Interaccess Electronic Media Arts Centre czy Charles St. Video. Jest autorką niezliczonej ilości tekstów dotyczących sztuki mediów, które opublikowała zarówno w rodzinnych Węgrzech, jak i w wielu międzynarodowych periodykach.
Jej wykład w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia przybliży gdańskiej publiczności sylwetkę Nikoli Tesli – genialnego serbskiego konstruktora i wynalazcy.
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska