ŁAŹNIA 2 2017 - Cykl wykładów o sztuce współczesnej: Co to jest performance art?
Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu wykładów o sztuce współczesnej. Tym razem poruszymy temat „Co to jest performance art?”. Wykład poprowadzi dr Leszek Karczewski, adiunkt w Instytucie Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego, kierownik Działu Edukacji Muzeum Sztuki w Łodzi.
 
 
-----
Co to jest performance art?
Termin: 8 marca 2017, godz. 18.00
Uczestnicy: młodzież, dorośli, seniorzy
Prowadzenie: dr Leszek Karczewski
-----
 
 
Kim jest człowiek, który nie udaje, że jest kimś innym? Kim jest człowiek, który działa bez pośrednictwa? Kim jest człowiek, który demonstruje swoje czynności? Kim jest człowiek, który robi publicznie rzeczy prywatne? Kim jest artysta-performer i czym się zajmuje? Odpowiedzi można znaleźć w gabinecie osobliwości, w filharmonii, w cyrku, w galerii sztuki i na ulicy.
 
 
-----
dr Leszek Karczewski (ur. 1978 r.), adiunkt w Instytucie Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego, kierownik Działu Edukacji Muzeum Sztuki w Łodzi. Autor prac poświęconych teorii podmiotowości, teorii interpretacji i edukacji muzealnej, inspirowanych filozofią amerykańskiego pragmatyzmu. Pomysłodawca i realizator „Kulturanka”, programu o sztuce współczesnej skierowanego do najmłodszych (dla TVP Kultura), nagrodzonego w XXXIII konkursie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2012 w kategorii Przedsięwzięcia Edukacyjne. Kurator akcji społeczno-artystycznych, m.in. „Galerii Dżinsów”, „WIKIzeum” i „ms3 Re:akcja” (nominowanej do nagrody Sybilla 2009). Członek Rady Programowej Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Wyróżniony m.in. honorową odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.
 
 
-----
Cykl wykładów o sztuce współczesnej  – opis.
 
W powszechnym obiegu  sztuka współczesna to przestrzeń niezrozumiała,  niedostępna i skierowana do wąskiego grona odbiorców. Tymczasem dyskusje o sztuce nie muszą być hermetyczne. Każdy   z   nas   zadaje   sobie   jakieś   pytania   na   jej   temat.   Jak   odróżnić arcydzieło od sztampy? Kto jest dzisiaj artystą? Podczas cyklu spotkań będziemy szukali odpowiedzi na pytania, które może postawić sobie każdy z nas - a  będące jednocześnie ścisłym obszarem zainteresowań sztuki współczesnej jak np.: Czy każdy jest sobą, jeśli to w ogóle ważne?
 
 
-----
Program wykładów:
 
 
15 marca 2017 I godz. 18.00 I Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2 I Nowy Port
Jak czytać sztukę dziś?  – dyskusja wokół książki „Sztuka w naszym wieku
 
 
21 marca 2017 I godz. 18.00 I Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2 I Nowy Port
dr Hubert Bilewicz Ciało jako materiał sztuki
 
 
 
 
 
 
Cykl wykładów o sztuce współczesnej realizowany jest w ramach zadanie „Nowy Port. W Centrum”, realizowanego w ramach projektu „Rewitalizacja Nowego Portu w Gdańsku”.
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska