ŁAŹNIA 1 2012 - Intermedialność obrazu i polityka:

Główny retrospektywny pokaz prac wideo słoweńskich artystek w Polsce, zorganizowany z okazji trzydziestolecia ich działalności twórczej.


Marina Gržinić i Aina Šmid współpracują razem tworząc wideo od roku 1982. Wcześniej należały do alternatywnej podziemnej sceny muzycznej w byłej Jugosławii, łączyły sztukę perfromens z nurtem punk. Wspólny dorobek artystek to przeszło 40 projektów wideo-art, wideo instalacje, filmy, dokumenty, programy TV oraz instalacje nowych mediów. Artystki prezentowały swoje prace na ponad 100 festiwalach wideo i pokazach nowych mediów na całym świecie. Otrzymały za swój dorobek artystyczny wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Marina Gržinić jest artystką i profesorem na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, pracuje również w Instytucie Filozofii ZRC SAZU Slovenian Academy of Science w Lubljanie. Aina Šmid jest artystką oraz edytorem magazynu designu, wykłada historie sztuki w Lubljanie. 

 

Katarzyna Kosmala jest profesorem kulturoznawstwa i sztuki nowych mediów na University of the West of Scotland, w Wielkiej Brytanii, współpracuje naukowo z Instytutem Gender Studies GEXcel na Linköping University i Örebro University w Szwecji oraz Fundacao Getulio Vargas w Rio de Janeiro. Jest kuratorką i krytykiem sztuki współczesnej, regularnie pisze teksty krytyczne o sztuce wideo i nowych mediach. Mieszka w Edynburgu.

 

Pokaz z Gdańska pojedzie do Glasgow do Wielkiej Brytanii, gdzie w ramach multimedialnej imprezy Translating Russian and East European Cultures zostanie zaprezentowany w Centre for Contemporary Arts w dniach 28-29 września.


Program pokazu:

Moscow Portraits (1990) video 12 min 11 sec

Luna 10 (1994) video 10 min 35 sec

Post-socialism + Retro avant-garde + Irwin (1997) video 22 min 05 sec

Cindy Sherman (1984) video 3 min

The Girl with Orange (1987) video 9 min 35 sec

Naked freedom (2010) video  19 min 50 sec

 
Całkowity czas pokazu:  77 min 16 sec
 
Więcej informacji o wydarzeniu

Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska