ŁAŹNIA 1 2006 - Fundacja Młodego kina prezentuje:DWA OBRAZY O KOBIETACH
08.03.2006
 
PERFORMERKI, reż .Przemek Młyńczyk, zdjecia Andrzej Musiał, montaż Marek Krol, dźwięk Agata Chodyra, produkcja FMK 2005, 27 min.

METRUM 3, scenariusz i reżyseria: Przemek Młyńczyk, zdjęcia Andrzej Musiał, montaż Marek Krol, dzwiek Marcin Ejsmund, występują : Magda Bielesz, Paul Wertico, produkcja FMK 2005, 5 min.

Film dokumentalny PERFORMERKI jest zapisem działań jednej z najradykalniejszych polskich grup performerskich ostatnich lat pod nazwą „Sędzia Główny” na tle innych osiągnięć polskiej sztuki performance. Grupę tworzą Karolina Wiktor i Aleksandra Kubiak z Zielonej Góry. Artystki posługują się w swoich realizacjach własnym ciałem jako narzędziem i przestrzenią interwencji artystycznej. Ich performance dotyczy tożsamości płciowej, ograniczania ról społecznych, przemocy i dławienia seksualności. O bohaterkach mówi Wojtek Kozłowski, jeden z wykładowców i promotorów ich twórczości (szef BWA w Zielonej Górze). Występują miedzy innymi: Dorota Kleszcz (Paryż), Władysław Kazimierczak(Slupsk), Arti Grabowski (Kraków), Darek Fodczuk.

Drugi z filmów to dokument dotyczący wspólnego działania polskiej artystki malarki Magdy Bielesz (rocznik1977) i znanego perkusisty amerykańskiego Paula Wertico. Wertico i Bielesz nie znają się i nigdy się nie spotkali. A jednak ich prace łączy wspólny impuls. Magda Bielesz jest absolwentką wydziału malarstwa ASP w Warszawie. Porusza w swych pracach tematy związane z kondycją fizyczną, cielesnością i zdrowiem ale również dzieciństwem i potrzebą szczęścia. Inspiracja jest dla niej współczesna pop - kultura.

Wertico (rocznik 53) zwany jest ‘impresjonistą perkusji’ opracował swój własny styl gry na elektronicznych instrumentach perkusyjnych, bierze udział w projektach z pogranicza jazzu i rocka. Jest wykładowcą w Northwestern University, oraz w Bloom School of Jazz a ostatnio dołączył do wydziału Chicago College of Performing Arts na Roosevelt University. Artysta brał udział w XIV Międzynarodowym Festiwalu Perkusyjnym w Warszawie.

Wstęp wolny

Współpraca: Fundacja Młodego Kina
 
  
 

        
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska