ŁAŹNIA 1 2006 - 46 Krakowski Festiwal Filmowy-wybór filmów nagrodzonych i wyróżnionych podczas ostatniej edycji
21-22.09.2006, godz.18:00
 
Krakowska Fundacja Filmowa przedstawia wybrane obrazy filmowe z jednej z najstarszych europejskich imprez poświęconych filmowi krótkometrażowemu, dokumentalnemu i fabularnemu.W trakcie dwu dni pokazów zobaczymy filmy dokumentalne o odniesieniu historycznym, min. poruszającą ‘Blokadę’ Siergieja Loznitsa czy żartobliwy ‘Jeden dzień w PRL’ Macieja Drygasa ale także film o społecznym wykluczeniu pt.: „Nasiona ‘ w reżyserii Wojciecha Kasperskiego ( film nagrodzony już prestiżowym Sterling Award a także Wielkim Srebrnym Nanukiem). Zobaczymy piękne role dziecięce we francuskiej fabule pt.’ Z całej siły’ w reżyserii Katell Quillevére oraz animowany ‘Solowe duety’ w reż. Brytyjczyka Josefa Feltus z muzyką Erica Satie.
Krakowski Festiwal Filmowy trwa nieprzerwanie od 46 lat. Początkowo festiwal był prezentacją ogólnopolską adresowaną do twórców filmów krótkometrażowych. Przez lata charakter imprezy zmieniał się, poszerzono ją o konkurs międzynarodowy. Na początku lat 90., w związku z przemianami politycznymi i ekonomicznymi, które spowodowały w Europie Środkowo-Wschodniej drastyczny spadek produkcji filmowej zaprzestano organizacji festiwalu ogólnopolskiego.Do roku 1997 Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych gościł wyłącznie filmy zagraniczne. Sytuacja uległa zmianie wraz z 37. edycją, kiedy do festiwalowego regulaminu wrócił na dobre konkurs ogólnopolski. Od 1997 r. program festiwalu stopniowo ewoluował a sama impreza obecnie różni się od dawnych Festiwali Filmów Krótkometrażowych. Przede wszystkim w związku z wydłużeniem czasu trwania produkowanych przez stacje telewizyjne filmów dokumentalnych, maksymalny, regulaminowy czas projekcji filmów konkursowych zmieniony został na 60 minut. Programową nowością ostatnich lat jest przyznawanie nagrody za całokształt twórczości w dziedzinie filmu dokumentalnego i krótkometrażowego, zwanej Nagrodą Smoka Smoków, podczas ostatniej edycji imprezy otrzymał ją Kazimierz Karabasz. Krakowski Festiwal Filmowy to także imprezy towarzyszące, m.in. Premiery Dokumentalne Świata, Refleksy, Noc Wideoklipów, Pokazy Szkół Filmowych, prezentacje filmów netowych. Dużą popularnością cieszą się także liczne bloki tematyczne oraz retrospektywy interesujących twórców, w tym laureatów Nagrody Specjalnej Smok Smoków.

21.09.2006, godz. 18.00 – 20.30
Blokada, reż. Sergiej Loznits (Rosja) dokument; 52’, Złoty Smok
Film montażowy złożony z unikalnych materiałów archiwalnych nakręconych podczas blokady Leningradu w latach 1941-44. Życie codzienne cywilów i żołnierzy pokazane zostało bez komentarza i muzyki, z wykorzystaniem jedynie naturalnych odgłosów. Dzięki temu widz ma wrażenie, jakby to wszystko zdarzyło się zaledwie wczoraj.

Jeden Dzień w PRL, reż. Maciej Drygas(Polska), dokument, 58’, Srebrny Smok
Tego dnia nie zdarzyło się w PRL nic szczególnego. Prognoza pogody przewidywała zachmurzenie umiarkowane. Ponad 1600 obywateli przyszło na świat, około 600 zmarło. Dzień jak co dzień... Meldunki policyjne, protokoły z kontroli, zażalenia, listy z wojska i do więzienia, a także kierowane do gazety czy radiowej „Fali 56”, wiersz ks. Twardowskiego zdjęty przez cenzurę, a wszystko to sygnowano datą 27 września 1962 r.

A Bras Le Corps [ Z całych sił,] reż. Katell Quillevére (Francja) fabuła, 19’, Srebrny Smok
Ten dzień miał być podobny do wszystkich. Dwójka swawolnych chłopców budzi się, czekając, aż mama wyprawi ich do szkoły. Mama jednak nie wstaje. Co gorsza – nie sposób jej w ogóle obudzić. Chłopcy będą musieli sami zorganizować sobie dzień. Być może już zawsze przyjdzie im liczyć tylko na siebie

Solo Duets, reż. J.Feltus (Wlk. Brytania), animacja, 9’ Srebrny Smok
Zainspirowana czwartą z „Elegii Duinejskich” Rilkego poetycka animacja lalkowa. Przejmująca opowieść o samotności, poczuciu utraty i nieubłaganym upływie czasu. Ilustrowana m.in. muzyką Erica Satie, nawiązująca także do surrealistycznego malarstwa Balthusa. Bohater opowieści Rainer uosabia samego autora filmu, który tak właśnie wyobraża sobie siebie w przyszłości.

22.09.2006, godz. 18.00 - 20.00
Nasiona, reż. Wojciech Kasperski (Polska),dokument, 27', Złoty Lajkonik
W chacie na uboczu wioski otoczonej łańcuchem ałtajskich gór mieszka wielodzietne małżeństwo całkowicie odrzucone przez resztę społeczności. Rodzina wiedzie żywot na skraju nędzy, ledwo wiążąc koniec z końcem. Kiedyś doszło tu do ogromnej tragedii, teraz wszyscy – rodzice i ich dzieci – płacą za niegdysiejszy grzech. Film zrealizowany w ramach programu „Polska – Rosja. Nowe spojrzenie”.

Boże Ciało reż. Adam Sikora(Polska), dokument, 50', Srebrny Lajkonik
Opowieść o współczesnym Śląsku i jego ludziach – bezrobocie, bieda, beznadzieja. „Śląsk się traci. Tu nie ma przyszłości” – skarży się bezrobotny mężczyzna. „Śląsk jest Śląskiem, jo se tego nie dom wziąć” – mówi starsza kobieta. „Najważniejsze, żeby się nie poddać, kurde, nigdy” – wyrzuca z siebie młody chłopak, któremu marzy się kariera rapera. Wszyscy pewno się spotkają na dorocznej procesji z okazji Bożego Ciała...

Cały Dzień Razem, reż. Marcin Koszałka (Polska), dokument, 2005, 25’ Wyróżnienie w konkursie międzynarodowym.
„Przyjechało dwóch frajerów z Polski, siedzą w domu u Japonki, która ciągle jest zajęta albo jej nie ma, i pragną o niej zrobić film” – tak Marcin Koszałka wyjaśnia na planie ideę swego pomysłu. Polscy filmowcy chcą nakręcić dokument o japońskiej kobiecie, ona sama stara się jednak kierować ich zainteresowania raczej na okoliczne krajobrazy. Bariery kulturowe i – przede wszystkim – językowe są jednak zbyt duże...

7xMoskwa, reż. Piotr Stasik (Polska), zdj. Piotr Rosołowski, dokument, 2005, 18', Nagroda Prezesa TVP SA dla autora najlepszych zdjęć w filmie dokumentalnym. Siedem długich statycznych ujęć pokazujących Moskwę. Punkty, w których ustawiono kamerę, nie zostały bynajmniej wybrane przypadkowo – to charakterystyczne, newralgiczne, a zarazem jakże różnorodne w swym charakterze miejsca rosyjskiej stolicy. Z każdym ujęciem coraz głębiej wchodzimy w materię miasta i odkrywamy jego rzeczywiste oblicze. Film zrealizowany w ramach programu „Nowe spojrzenie. Polska – Rosja”.

Współpraca: Krakowska Fundacja Filmowa http://www.cracowfilmfestival.pl
Kurator: Małgorzata Taraszkiewicz -Zwolicka

Wstęp wolny 
 
  
 

 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska