ŁAŹNIA 1 2007 - REPLIKA 47. KRAKOWSKIEGO FESTIWALU FILMOWEGO
22.06.2007, godz.18:00
 
Krakowski Festiwal Filmowy to najstarsza impreza filmowa w Polsce poświęcona filmowi. Edycja ostatnia trwała od 31.maja – 5 czerwca 2007. Festiwal przez lata ewoluował, w tegorocznej edycji poza tradycyjnymi konkurencjami: konkurs międzynarodowy, konkurs polski (animacja i fabuła do 30’ oraz dokument do 60’) zrealizowany został konkurs 10 długich dokumentów wybranych z około 200 zgłoszonych i 100 dostrzeżonych na zagranicznych festiwalach tytułów. Festiwal Krakowski to także prezentacje specjalne, retrospektywa Laureata Smoka Smoków, w tym roku belgijskiego reżysera filmów animowanych Raoula Servais’a, prezentacje panoramy kina światowego oraz tematyczne imprezy jak m.in. Dzień Chiński, Prowincje Europy czy Salony PRL’u.

Konkursowe prezentacje polskie objeły 37 tytułów. W konkursie międzynarodowym pojawiły się filmy reprezentantów Białorusi, Danii, Estonii, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Indii, Iranu, Izraela, Niemiec, Norwegii, Rosji, Rumunii, USA, Wielkiej Brytanii, Węgier łącznie 46 obrazów animowanych, dokumentów i fabuł.

Program
   * Laureat Grand Prix- Złoty Smok dla najlepszego filmu w konkursie
międzynarodowym oraz Prix UIP Cracow – nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii filmu krótkometrażowego:
“Dad” / „Tato” w reżyserii Daniela Mulloya (Wielka Brytania), 2006, fabuła, 7’
Para starszych ludzi uprawia seks. Ich dorosły syn przysłuchuje się dochodzącym zza ściany odgłosom. Być może zazdrości rodzicom tej bliskości. Sam skazany jest na oglądanie filmów pornograficznych. Beznadziejnie samotny, próbuje popsuć im chwile szczęścia.

* Laureat Grand Prix-Złoty Lajkonik dla najlepszego filmu w konkursie polskim:
 „52 procent” w reżyserii Rafała Skajskiego (Polska), 2006, dokument, 19’

Ałła bardzo chce zostać baletnicą. Po raz kolejny próbuje dostać się do słynnej Rosyjskiej Akademii Baletu im. A.J. Waganowej w Sankt Petersburgu. Egzaminy wstępne są dla niej wyjątkowo ciężkie. Ałła musi dodatkowo ćwiczyć, by wydłużyć sobie nogi, gdyż jej proporcje nie są właściwe. 52% to idealny stosunek proporcji długości nóg do wzrostu. Film powstał w ramach drugiej edycji projektu “Rosja - Polska. Nowe spojrzenie”.

* Laureat Grand Prix- Złoty Róg dla najlepszego długometrażowego dokumentu
„Jimmy Rosenberg – The Father, The Son & The Talent / „Jimmy Rosenberg -  ojciec, syn i talent” w reżyserii Jeroena Berkvensa (Holandia), 2006, dokument, 78’.

Jako dziecko okrzyknięty został następcą czarodzieja gitary Django Reinhardta. Mając 12 lat, Jimmy Rosenberg, pochodzący z rodziny holenderskich Romów, stał u progu ogromnej kariery. Jednak narkotyki, problemy psychiczne, a także stojący za tym wszystkim brak ojca, który odsiadywał wyrok, zniszczyły mu życie osobiste i odebrały radość grania. Po latach próbuje powrócić do społeczeństwa, rodziny, muzyki.

* Srebrny Smok dla reżyserki najlepszego filmu animowanego
 Joannie Quinn za film “Dreams and Desires – Family Ties”/ „Marzenia i pragnienie – więzi rodzinne” (Wielka Brytania), 10’

Beryl, korpulentna niewiasta w kwiecie wieku, odnalazła wreszcie sens swego życia: za pomocą kamery cyfrowej skrupulatnie notuje swoje obsesje, marzenia i myśli. Pewnego dnia postanawia sfilmować ślub swojej koleżanki. Dzięki temu będzie mogła w pełni wyżyć się jako rasowa reżyserka. Nie zdoła jednak okiełznać chaosu zdarzeń.

* Srebrny Smok dla reżyserki najlepszego filmu dokumentalnego:                Galina Adamovich za film „Zawiedionka” / „Jak to oni” (Białoruś), 2006, 19’, dokument
12 dzieci, 9 wnucząt, 4 krowy, rozklekotana ciężarówka i szklarnia z ogórkami – oto całe bogactwo należące do Iwana i Tatiany, mieszkających w białoruskiej wiosce. Z czułością i humorem kamera podpatruje ich, jak pracują, modlą się i bawią. Sielski z pozoru “żywot człowieka poczciwego” to przede wszystkim trudna walka o byt, ale także przebłyski szczęścia i momenty zadumy.

* Srebrny Smok dla reżysera najlepszego filmu fabularnego:                       Radu Jude za film “Lampa cu caciula” / „Lampa z kapturkiem” (Rumunia), 2006, 23’, fabuła
Stary telewizor z lampą dziś kojarzyć się może z oldskulowym gadżetem. Są jednak miejsca, gdzie jest on ciągle oknem na świat i jedyną rozrywką. Mały chłopiec z ubogiej rumuńskiej wioski jest w rozpaczy: telewizor przestał działać, a wieczorem ma być wyświetlany film z Bruce’em Lee! Mobilizuje więc ojca, by podjął się wyprawy do miasta i oddał przedpotopowy odbiornik do błyskawicznej naprawy.

* Srebrny Lajkonik dla najlepszego filmu animowanego:
„Arka” w reżyserii Grzegorza Jonkajtysa, (Polska), 2006, 8’

Nieznany groźny wirus sieje ogromne spustoszenie wśród ludzkiej populacji. Pozostali przy życiu, nieświadomi jego prawdziwej istoty, usiłują uciec przez ocean ku niezamieszkanym rejonom kuli ziemskiej. W ogromnych tankowcach podążają w poszukiwaniu krainy wolnej od śmiercionośnej zarazy. Rozpoczyna się exodus, przewodzi mu jeden człowiek... Animacja komputerowa zrealizowana w technice 3D.

Producentem Krakowskiego Festiwalu Filmowego jest Krakowska Fundacja Filmowa.
 
Kuratorka Parakina: Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka

Wstęp wolny.
 
  
 
  
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska