ŁAŹNIA 1 2010 - Marek Zygmunt
08.04.2010, godz. 18:00
 
MAREK ZYGMUNT (1975) urodził się, mieszka i pracuje w Gdyni. Jest absolwentem Architektury Politechniki Gdańskiej. Od 1995 nieprzerwanie tworzy performance, wideoperformance, instalacje multimedialne, filmy, fotografie i muzykę eksperymentalną, realizując własne postulaty filozoficzne za pomocą technik multimedialnych. Jego różnorodność form przekazu oscylująca wokół form wizualnych, jak akcentuje, wynika z procesu, w którym kolejne realizacje tworzą ciągłość osobowego rozwoju artysty.
W najważniejszej swojej realizacji zatytułowanej ELEMENT I, II, III pokazywanej min. na głośniej wystawie Novart w Krakowie udowodnił, że poza budowaniem świata zewnętrznego technika jest w stanie pomóc człowiekowi rozwijać również świadomość. W dalszych pracach (PIRAMIDA, MANDALA) będących następstwem ELEMENTU bada, jak jednostka poprzez rozwój świadomości buduje i ulepsza cywilizację.
Uprawia "sztukę laboratoryjną", która staje się dla niego poligonem doświadczalnym do wypracowywania nowych celów, wartości i znaczeń. Przez działania i realizacje sprawdza, udowadnia i konfrontuje stawiane przez siebie tezy, traktując sztukę jako jedno z narzędzi w procesie przenoszenia cywilizacji do nowo nakreślanych przez rozwój wymiarów. Twierdzi, iż cywilizacja zmierza do modelu społeczeństwa technologicznego opartego na zarządzaniu energią ciała. W tym modelu społeczeństwa (którego być może nie umiemy sobie nawet wyobrazić, przeczuwając jedynie instynktownie jego kształt) to co dziś nazywamy religią, filozofią, nauką i sztuką da nowy kształt dla materialnej obecności człowieka na ziemi, jak i nowo zdobywanych obszarów kosmosu. Natomiast istota procesu transformacji cywilizacyjnej, poza osiągnięciami technologicznymi, leży w doskonaleniu świadomości poszczególnej jednostki tworzącej społeczność.


Równolegle z indywidualnymi projektami od początku współpracuje z innymi artystami.
W latach 2000 -2002 bierze udział w projekcie „Poza postmodernizm” Galerii „Spiż 7” Marka Rogulskiego. Występuje w nim jako uczestnik i współorganizator wystaw. W ramach tego projektu powstała praca ELEMENT oraz następne realizacje video MEDYTACJE i SPACER oraz performance TRZYDZIEŚCI.
W latach 1998–2000 jest związany z zespołem Diffusion Ensemble duetu Mazzoll / Knuth. Wraz z nimi w scenicznych DYFUZJACH realizuje dźwiękowe fascynacje, łącząc je z performance. W latach 2002–2007 zaproszony do współpracy przez Dominika Lejmana przy realizacjach video, zajmuje się ich technologicznymi aspektami. Od 2006 roku tworzy projekcje wideo do scenografii teatralnych i operowych pracując z Katarzyną Zawistowską.
W 2003 roku wraz z Krzysztofem Tomaszewskim (znanym jako Zambari) założył zespół Z^2 [Zet Kwadrat], którego kluczowym osiągnięciem jest projekt „Fabryka Statków”. W kompozycji elektronicznej, poprzez etnografię industrialną stworzyli własną formułę widowiska multimedialnego. W 2008 roku założył Fundację Sztuki Współczesnej Element.
Zawodowo zajmuje się twórczością filmową i telewizyjną pracując jako dziennikarz, reżyser i operator.


Artysta prowadzi dokumentację działań dostępną pod adresem: www.marekzygmunt.art.pl
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska