ŁAŹNIA 1 2013 - JACEK MALINOWSKI
14 CZERWCA 2013, GODZ. 19:00
ul. Jaskółcza 1, GDAŃSK - DOLNE MIASTO
 
1. "HalfaAWoman 2", 2005, 30 min
2. Po staremu, 2002, 13 min
3. Celebracja Erwina Koloczka, 2007, 15 min
4. Spotkanie (pokaz premierowy), 2013, 28 min
 
Nosferatu. Dyktator Lęku, 2011 - 2 kanałowa projekcja w przestrzeni CSW Łaźnia
 
Praktyka artystyczna Jacka Malinowskiego obejmuje rzeźbę, fotografię, instalację, a zwłaszcza film (wideo), który ewoluował od prostych obiektów wideo i projekcji w kierunku opartych na scenariuszu, grze aktorskiej i dokumentalnym obrazowaniu fikcyjnych dokumentów.
Tworzone z zachowaniem zasad i technik dokumentalnego obiektywizmu i emocjonalnej powściągliwości prace, w pewien sposób manipulują uczuciami widza. Choć w rzeczywistości są precyzyjnymi artystycznymi konstrukcjami, zachowują pozór autentyczności, w czym pomaga warsztat artysty: specyficzny montaż, naturalistyczne przestrzenie/scenografia, a przede wszystkim doskonale dobrani, wiarygodni aktorzy: profesjonaliści lub naturszczycy.
Artysta podejmuje ważne, egzystencjalne zagadnienia, jak samotność, choroba, poświęcenie, polityczne uzależnienie czy opór wobec wszechogarniającej globalizacji. W rezultacie, obierając perspektywę analityczną, zachowuje neutralność, unika wartościowania lub narzucania widzom kierunku interpretacji. Mimo użycia specyficznie filmowych zabiegów, takich jak linearna narracja, puentowanie, punkty zwrotne akcji – jego prace pozostają otwarte, gdyż zabieg „nicowania prawdy na drugą stronę”, zwykle pozostawia widza w niepewności. W mentalnych przestrzeniach swoich filmów autor kwestionuje nie tylko wiarygodność dokumentalnego medium, ale też wiarygodność w sensie ogólnym.
 
 
Jacek Malinowski (ur. 1964) mieszka i pracuje w Warszawie. Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1987-1992), w Internationale Sommerakademie für Bildende Kunst w Salzburgu, Austrii (1992, 1993) oraz na Wydziale Sztuk Wizualnych Universytetu Rutgers, USA (1995-1999).
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska