ŁAŹNIA 2 2013 - KINOPORTRETY – LESZEK DAWID
Ul. Strajku Dokerów 5, GDAŃSK – NOWY PORT
Sobota, 13.07.2013, godz. 18.00 i 19.00
Niedziela, 14.07.2013, godz. 17.00 i 20.00
 
W połowie lipca w ramach projektu Kinematograf.pl będziemy gościć w KinoPorcie znakomitego polskiego reżysera młodszego pokolenia Leszka Dawida, twórcy głośnego ostatnio obrazu „Jesteś Bogiem”. Po przeglądzie filmów dokumentalnych i fabularnych tego twórcy publiczność będzie miała okazję spotkać się i porozmawiać z reżyserem. Prowadzenie spotkania – Magda Zelent.
 
 
 
PROGRAM
 
____________Sobota, 13.07.2013
 
18.00 (WSTĘP WOLNY)
Etiudy studenckie
 
19.00 (WSTĘP WOLNY)
Filmy dokumentalne:
BAR NA VIKTORII
2003 I 55’ I Polska I reż. Leszek Dawid
 
W DRODZE
2010 I 43’ I Polska I reż. Leszek Dawid
 
 
____________Niedziela, 14.07.2013 
 
17.00
KI
2011 I 93 ‘ I Polska I reż. Leszek Dawid
 
18.45
Spotkanie z reżyserem - Leszkiem Dawidem
 
20.00
JESTEŚ BOGIEM
2012 I 110’ I Polska I reż. Leszek Dawid
 
 
OPISY
 
BAR NA VIKTORII
2003 I 55’ I Polska I reż. Leszek Dawid
 
Gorąco przyjęty przez krytykę studencki film Leszka Dawida ukazuje problemy, przed którymi od lat staje wielu Polaków. Wyjeżdżają za granicę za chlebem, w poszukiwaniu swojej życiowej szansy, często nie znając języka i kompletnie nie zdając sobie sprawy, co ich czeka w kraju, który miał być ziemią obiecaną. Bohaterami filmu są dwaj niewykształceni młodzi ludzie z niewielkiego miasteczka niedaleko Opola, poszukujący pracy w Londynie. Ich zagraniczna przygoda rozpoczyna się na Victoria Coach Station, słynnym londyńskim dworcu autobusowym, pamiętającym lata 30. ubiegłego wieku, dokąd, zwłaszcza po przystąpieniu naszego kraju do Unii Europejskiej i otwarciu granic, dojeżdżają polskie autokary wypełnione pełnymi nadziei rodakami. 
[filmpolski.pl]
 
Nagrody i wyróżnienia:
Srebrny Smok wKonkursie Międzynarodowy, Krakowski Festiwal Filmowy 2004
Srebrny Lajkonik w Konkursie Krajowym, Krakowski Festiwal Filmowy 2004
Złota Rybka dla najlepszego filmu polskiego, Ińskie Lato Filmowe 2004
Grand Prix na festiwalu Dokument-Art  2004
 
W DRODZE
2010 I 43’ I Polska I reż. Leszek Dawid
 
Relacja z podróży po Polsce, w której główną role grają przypadkowi autostopowicze a ściślej ujmując - ich opowieści. Wypowiadają się na różne tematy takie jak życie, miłość czy szczęście. Mówią o planach na przyszłość lub opowiadają o swojej przeszłości. Pasażerowie zmieniają się jak w kalejdoskopie. Niekiedy wywołują uśmiech na twarzy, innym razem zaś wręcz przeciwnie.
[filmweb.pl]
 
KI
2011 I 93 ‘ I Polska I reż. Leszek Dawid
 
 
Ki (Kinga) jest jak tornado. Nim zdążysz zamienić z nią słowo, zamieszka u ciebie ze swoim 2-letnim synkiem, rozleje wino, a do drzwi zapuka wietnamski student, prosząc, żebyś pomógł mu wnieść jej pralkę. Zanim się obejrzysz, poprosi o kilka stów pożyczki i odebranie dziecka z przedszkola. Wykorzysta każdego, kto stanie jej na drodze. Czy zdoła ją zatrzymać facet z zasadami ?Świat według Ki jest kolorowy, zachłanny i nigdy nie stoi w miejscu. Ona sama irytuje i fascynuje, nikogo nie pozostawia obojętnym. 
 
 
 
JESTEŚ BOGIEM
2012 I 110’ I Polska I reż. Leszek Dawid
 
 
Za sprawą niezwykłej historii Piotra Łuszcza - „Magika”, Sebastiana Salberta - „Rahima” i Wojciecha Alszera - „Fokusa” rzesze wiernych fanów PFK, a także kinomani spragnieni prawdziwego obrazu Polski, prześledzą losy trzech kumpli z Mikołowa i Katowic, którzy dzięki oryginalnym utworom, takim jak słynny „Jestem Bogiem”, stali się głosem pokolenia młodych Polaków. Obraz „Jesteś Bogiem” ukaże dramatyczne losy zwykłych kumpli z osiedla, którzy za miłość do muzyki, wolności i niezależności gotowi byli zapłacić najwyższą cenę.
 
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska