ŁAŹNIA 2 2013 - Mikołaj Trzaska gościem KinoPortu
W ramach projekcji dokumentu „Miłość” w reżyserii Filipa Dzierżawskiego po filmie odbędzie się spotkanie z Mikołajem Trzaską, które poprowadzi Przemysław Gulda.
 
NIEDZIELA 8.09.2013
- godz. 18:30 „Miłość”, projekcja filmowa
- godz. 20:00 spotkanie z Mikołajem Trzaską

„Nie ma też znaczenia, czy na scenie Trzasce towarzyszy akurat McPhee, Vandermark lub Brötzmann, czy tylko muzycy polscy. Szczerość przekazu i wrażliwość powstającej muzyki są takie same, jak też to, ile możemy z niej czerpać” – pisze Piotr Lewandowski. Jak Mikołąj Trzaska mówi w jednym z wywiadów „Moja muzyka zawsze była niszowa, a ja nigdy nie zacząłem grać inaczej. Zawsze tak samo grałem. Musiałem tylko znaleźć sobie właściwy adres, swoją rodzinę. I żeby tę rodzinę, ludzi, którzy myślą i chcą grać podobnie znaleźć, musiałem wziąć saksofon po pachę. Pojechać w świat i rzeczywiście odnaleźć to miejsce.”
 
Na przełomie lat 80-tych i 90-tych Trójmiasto było miejscem, które oprócz jodu zapewniało nieustanny transfer świeżej muzyki z Zachodu.  Okno w żelaznej kurtynie. Tak właśnie tłumaczono fenomen tamtejszej sceny muzycznej – odważnej i jaskrawej na tle reszty rodzimej alternatywy. Przez całe lata 80 - te w Trójmieście rządził rockowy underground, później nadszedł czas na Miłość.
 
Mikołaj Trzaska (ur. 7 kwietnia 1966 w Gdańsku) – polski muzyk, kompozytor, saksofonista, klarnecista i lider bądź współlider zespołów: Miłość, Łoskot, The Users, NRD, Gdańskie Słoniki, Masło i wielu innych. Jest autorem muzyki do spektakli teatralnych oraz filmów dokumentalnych i fabularnych. Razem z żoną Aleksandrą Trzaską prowadzi wydawnictwo Kilogram Records.
 
Miłość
2013 I 92' Polska I reż. Filip Dzierżawski

KFF Nagroda Publiczności - Filip Dzierżawski
KFF Złoty Lajkonik Nagroda dla reżysera najlepszego filmu polskiego - Filip Dzierżawski

Pięciu kumpli i pięć wyrazistych osobowości, które szukały sposobu na wyrażenie siebie. Pięć muzycznych wizji, które często się kłóciły. Jeden zespół – Miłość. „Miłość” Filipa Dzierżawskiego to jeden z najwybitniejszych polskich filmów dokumentalnych ostatnich lat. Zwycięzca tegorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego i laureat Nagrody Publiczności. Rozgrywająca się na przestrzeni dwóch dekad pasjonująca opowieść o pięciu wybitnie uzdolnionych muzykach - Tymańskim, Trzasce, Możdżerze, Olterze i Sikale. To też historia młodości, mierzenia się z przeciwnościami, wspólnych szaleństw, rywalizacji, wielkich przyjaźni, konfliktów i rozczarowań. Pasjonujący film o pięciu przyjaciołach, którzy stworzyli zespół i zrobili muzyczną rewolucję. (opis dystrybutora)
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska