ŁAŹNIA 2 2013 - DNI ANIMACJI W KINOPORCIE
24-27 PAŹDZIERNIKA 2013
CEA Łaźnia 2 ul. Strajku Dokerów 5,  
Gdańsk - NOWY PORT
 
Dni Animacji w KinoPorcie

Międzynarodowy Dzień Animacji został ustanowiony na pamiątkę pierwszego publicznego pokazu animacji „Theatre Optique” Emile'a Reynauda, który odbył się 28 października 1892 roku w Grevin Museum w Paryżu.
 
W Polsce obchody Międzynarodowego Dnia Animacji (MDA) odbywają się od 4 lat równolegle w największych miastach. W ramach imprezy prezentowane są najnowsze polskie animacje autorskie, a także filmy animowane z całego świata (m.in. Australia, Brazylia, Francja, Indie, Niemcy, Rosja, USA) selekcjonowane przez członków Stowarzyszenia ASIFA z poszczególnych krajów. Program Międzynarodowego Dnia Animacji  powstał przy współpracy ze stowarzyszeniem Hamulec Bezpieczeństwa.
 
Na wszystkie projekcje wstęp jest bezpłatny.
 
PROGRAM:
 
24.10.2013
- godz. 18.00 Zestaw I 
- godz. 19.00 Zestaw II 
 
25.10.2013
- godz. 18.00 blok festiwalowych animacji z Rosji oraz z Konkursu Głównego International TrickFilm Festival Stuttgart - 12. Międzynarodowy Dzień Animacji Gdańsk 2013 (część filmów w angielskiej wersji językowej) 
 
26.10.2013
- godz. 14.00 "Opowieści nocy" -  12. Święto Kina Animowanego
- godz. 15.45 "Obraz" -  12. Święto Kina Animowanego
- godz. 18.00 spotkanie z przedstawicielami Poznańskiej Szkoły Animacji połączone z przeglądem filmów Jacka Adamczaka, Macieja Ćwieka, Hieronima Neumanna i Piotra Musialskiego.
 
27.10.2013
- godz. 13.00 "Dzień wron" - 12. Święto Kina Animowanego
- godz. 15.00 blok filmów festiwalowych z  Portugalii oraz z Konkursu Głównego International TrickFilm Festival Stuttgart - 12. Międzynarodowy Dzień Animacji Gdańsk 2013 (część filmów w angielskiej wersji językowej) 
 
 
NA DNI ANIMACJI SKŁADAJĄ SIĘ:
 
1) 12. Międzynarodowy Dzień Animacji Gdańsk 2013 (pokazy animacji z całego świata selekcjonowane przez członków Stowarzyszenia ASIFA z poszczególnych krajów)
 W tegorocznej edycji w Kinoporcie zostaną wyświetlone filmy animowane z Rosji oraz Portugalii.
 
2) 12. Święto Kina Animowanego (długometrażowe filmy animowane dla dzieci, dwa bloki krótkometrażowych animacji francuskich dla dorosłych pokazywanych na słynnym francuskim festiwalu filmów animowanych w Annecy. Filmy są pokazywane we współpracy z Alliance Francaise.
 
- "Opowieści nocy" reż. Michel Ocelot, 2011, 84 min., od 9 lat, lektor
 
Na film składa się sześć osobnych opowieści, rozgrywanych w wyjątkowych lokalizacjach, od Tybetu, średniowiecznej Europy czy imperium Azteków po afrykańskie równiny i świat umarłych. Historie te opowiadają sobie dwójka dzieci i technik ze starego kina. W animacji Ocelota historia miesza się z bajką, która przenosi widzów do zaczarowanych krain pełnych smoków, wilkołaków, księżniczek w niewoli czarnoksiężników oraz ogromnych gadających pszczół.
opis: Kino Pod Baranami
 
- "Dzień wron" reż. Jean-Christophe Dessaint, 2012, 96 min, od 12 lat, film z napisami po polsku
 
Mały Kabaczek mieszka w sercu lasu, którym rządzi jego ojciec, olbrzym i despota. Chłopiec ma zakaz wychodzenia z lasu.  Nie zna świata ludzi i rośnie jak dzikie zwierzątko za całe towarzystwo mając dobre leśne duchy. Pewnego dnia, musi jednak udać się do pobliskiej wioski, gdzie spotyka dziewczynkę o imieniu Manon...
 
-  "Obraz" reż. Jean-François Laguionie, 2011, 76 min., od 12 lat, film z polskimi napisami

Zamek, ukwiecone ogrody, groźny las – z niewiadomych przyczyn Malarz nie ukończył swojego Obrazu.  Żyją tu trzy rodzaje postaci : Namalowani, Niedokończeni, którym brakuje niektórych kolorów, i Bohomazy – zaledwie szkice. Namalowani uważają, że są lepsi od innych. Przejmują władzę, wyganiają Niedokończonych z Zamku, a Bohomazy traktują jak niewolników. Ramo, Lola i Piórko wyruszają na poszukiwanie Malarza, w przekonaniu, że tylko on – kończąc Obraz - jest w stanie przywrócić ich światu zakłóconą harmonię.
 
- "Zestaw I - filmy animowane dla dorosłych, 76 min., filmy  z polskimi napisami
 
Zestaw filmów krótkometrażowych dla dorosłych pokazywanych na słynnym francuskim festiwalu filmów animowanych w Annecy. Zrealizowane w najróżniejszych technikach filmy opowiedzą między innymi o trudnym życiu pewnego psa, księciu dbającym o środowisko, czy pewnym fakirze rzucającym wyzwanie śmierci…
 
- "Zestaw II"- filmy animowane dla dorosłych, 73 min., filmy z polskimi napisami

Zestaw filmów krótkometrażowych dla dorosłych pokazywanych na słynnym francuskim festiwalu filmów animowanych w Annecy. Zrealizowane w najróżniejszych technikach filmy opowiedzą między innymi historię miłości w rytmie tanga, anioła, który spadł na ziemię i ślimaków przejmujących władzę…
 
3) Polska Szkoła Animacji - Fenomen Artystyczny
 
- spotkanie z przedstawicielami Poznańskiej Szkoły Animacji połączone z przeglądem filmów Jacka Adamczaka, Macieja Ćwieka, Hieronima Neumanna i Piotra Musialskiego. Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu Polska Szkoła Animacji – Fenomen Artystyczny.
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska