ŁAŹNIA 2 2014 - MISTRZOWIE KINA: Paolo Sorrentino
 
 
 
Na zdjęciu: Paolo Sorrentino
 
 
 
"Wielkie piękno"/ "La grande bellezza" to najbardziej oczekiwana premiera początku roku. W lutym w cyklu Mistrzowie Kina, będą Państwo mogli obejrzeć pozostałe filmy włoskiego reżysera Paolo Sorrentino, czyli "Boski" - filmowy portret Giulio Andreottiego, jednej z najbardziej niezwykłych postaci XX wieku oraz "Wszystkie odloty Cheyenne'a" z niezapomniana kreacją Seana Penna.
Wszystkie wyżej wymienione tytuły zyskały sobie uznanie międzynarodowej krytyki, czego dowodem są liczne wyróżnienia oraz nagrody m. in. na MFF w Cannes.
 
 
 
 
BOSKI
2008 | 110’ | Francja, Włochy | reż. Paolo Sorrentino
MFF w Cannes – udział w Konkursie Głównym, Nagroda Jury za Najlepszy film
 
Seans:
9.02.2014 (nd), godz. 17.00
 
 
 
„Boski” to fascynujący filmowy portret Giulio Andreottiego, jednej z najbardziej niezwykłych postaci XX wieku. Związany z chrześcijańskimi demokratami, Andreotti był głównym rozgrywającym na włoskiej scenie politycznej, przez lata pełniącym różne funkcje w rządzie Italii: był ministrem w kilku rządach, trzykrotnie powierzono mu stanowisko premiera. Wytrawny polityk i człowiek zagadka, potrafił lawirować pomiędzy stawianymi mu zarzutami ze strony mediów i mimo wielu procesów utrzymać się na powierzchni.
 
 
 
WIELKIE PIĘKNO
2013 | 142’ | Francja, Włochy | reż. Paolo Sorrentino
MFF w Cannes – udział w Konkursie Głównym
Amerykańska Akademia Filmowa – nominacja do Oscara w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny
 
Seanse:
7.02.2014, godz. 19.00
8.02.2014, godz. 18.45
9.02.2014, godz. 19.00
13.02.2014, godz. 19.45
22.02.2014, godz. 18.30
23.02.2014, godz. 17.00
 
Link do sprzedaży online TUTAJ
 
 
 
Najnowszy film Sorrentino, zbierający liczne nagrody i nominacje na festiwalach filmowych, jest przez wielu krytyków porównywany do dzieł Felliniego, ze względu na użytą scenografię czy sposób poprowadzenia narracji. „Wielkie piękno” to historia podstarzałego libertyna, który w wieku sześćdziesięciu pięciu lat zaczyna odczuwać dyskomfort z powodu zaniedbania duchowej sfery swojej egzystencji. Choć motywy skłaniające bohatera do działania można nazwać „fundamentalnymi” bądź „wzniosłymi” to czynione przez bohatera rozważania nad sensem życia nie są pozbawione humoru w swej słodko gorzkiej tonacji.WSZYSTKIE ODLOTY CHEYENNE’A
2011 | 118’ | Francja, Irlandia, Włochy | reż. Paolo Sorrentino
MFF w Cannes – Nagroda Jury Ekumenicznego, udział w Konkursie Głównym
 
Seans:
6.02.2014 (czw), godz. 20.00
 
 
Główny bohater filmu Sorrentino to zapomniany muzyk, który (jeśli sugerować się jego wizerunkiem) bardziej żyje przeszłością niż teraźniejszością. Zgodnie z zasadą kina drogi wyrusza w podróż, odmieniającą jego postrzeganie rzeczywistości i historii własnej rodziny. Spotkanie z umierającym ojcem i wyznanie przez niego uczynione, otwiera Cheyenne’a na nowe doświadczenia oraz próbę zrozumienia samego siebie. Niekwestionowaną siłą tego filmu są kreacje aktorskie stworzone przez tak wybitnych aktorów jak: Sean Penn, Frances McDormand czy Harry Dean Stanton.
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska