ŁAŹNIA 2 2014 - 8. FESTIWAL IN OUT - pokazy filmów dokumentalnych
 
 
W dniach 25-27 kwietnia w CSW Łaźnia na Dolnym Mieście odbędzie się 8. Festiwal Filmowy IN OUT prezentujący różnorodne krótkie formy filmowe oraz wideo-arty. Celem organizatorów jest stworzenie trwałej platformy porozumienia pomiędzy artystami, którzy ukończyli akademie sztuk pięknych, a tymi, którzy studiowali w szkołach filmowych. Tematem tegorocznej edycji Festiwalu są BIO_GRAFIE. Jurorami, którzy zdecydują o przyznaniu nagród ufundowanych przez Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka i Narodowy Instytut Audiowizualny są: Michał Chaciński, Mark-Paul Mayer i Łukasz Skąpski.
 
W KinoPorcie, w ramach festiwalu, odbędą się dwie projekcje filmów dokumentalnych poświęconych artystom.
Wstęp bezpłatny
 
 
 
 
 
27.04.2014 | Godz. 17.00
JAN ŚWIDZIŃSKI. W KONTEKŚCIE SZTUKI
2009 | 42’ | Polska | reż. Piotr Weychert
 
Film „Jan Świdziński. W kontekście sztuki” jest próbą sportretowania artysty, który przez blisko cztery dekady był jednym z ważniejszych teoretyków sztuki oraz animatorów polskiej niezależnej sceny artystycznej w Polsce. Obraz tworzony był we współpracy z Janem Świdzińskim i zawiera, oprócz wątków dokumentalnych, także krótkie formy filmowe wykonane współcześnie na podstawie niepublikowanych dotąd scenariuszy artysty.
Jest to jednocześnie katalog wypowiedzi teoretycznych Świdzińskiego oraz uzupełniających całość: tekstów, fotografii i performance, rejestrowanych na potrzeby tej produkcji od blisko dwóch dekad.
Świdziński znany jest obecnie przede wszystkim jako autor sformułowanej w 1975 r. teorii sztuki kontekstualnej. Jej założenia stały się podstawą długiej rozmowy artysty z Josephem Kosuthem przeprowadzonej w 2007 roku w Rzymie. Fragmenty dyskusji stanowią istotny element filmowego portretu polskiego twórcy. Dorobek Świdzińskiego komentowany jest również przed kamerą przez Richarda Martela, koordynatora Centrum Sztuki Współczesnej Le Lieu w Quebecku, performera, teoretyka sztuki i wydawcę.
 
  
"Jan in wonderland" | dokumentacja fotograficzna działania | własność: Jan Świdziński   "Zamazywanie" | dokumentacja fotograficzna działania | własność: Jan Świdziński   
 
 

27.04.2014 | Godz. 18.00
OPAŁKA. JEDNO ŻYCIE, JEDNO DZIEŁO
2011 | 54’ | Polska | reż. Andrzej Sapija
 
Film dokumentalny w reżyserii Andrzeja Sapiji przedstawia sylwetkę i dzieło życia artysty – Romana Opałki. Dokument powstawał w latach 2008-2011 przy wsparciu ze strony Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Roman Opałka w 1965 roku rozpoczął projekt artystyczny „Opisywanie świata”, który miał być prowadzony przez całe życie artysty. Opałka utrwalał na płótnach swoją fotografię – dokumentując tym samym upływ czasu i proces starzenia się. Prócz wizerunku artysty na płótnach zapisywane były następujące po sobie liczby naturalne – w początkowej fazie projektu utrwalane białą farbą na czarnym tle. Jednak w miarę upływu czasu Opałka stosował coraz jaśniejsze barwy by w naturalny sposób poprzez dojście do momentu, gdy obraz na płótnie stanie się całkowicie niewidoczny zamknąć cały projekt.
 
 
 
 
 
Honorowy patronat na projektem objął Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.
Współorganizacja: Narodowy Instytut Audiowizualny
Partner: Województwo Pomorskie
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska