ŁAŹNIA 2 2013 - KinoPasja: Jedna historia, dwa spojrzenia
ul.Strajku Dokerów 5, GDAŃSK - NOWY PORT
start: 9 czerwca 2013 (niedziela), godz.18.00
W niedzielne popołudnie będą Państwo mieli okazję porównać dwie ekranizacje dotyczące Westerplatte. Wszelkie wątpliwości historyczne, jak i filmoznawcze rozwieje prof. UG, dr hab. Krzysztof Kornacki.
 
__________________Niedziela, 09.06.2013
17.00 KinoPasja: Polskie kino wg prof. UG, dr hab. Krzysztofa Kornackiego (0zł)
Jedna historia, dwa spojrzenia
WESTERPLATTE
1967 I 91’ I Polska I reż. Stanisław Różewicz
19.00 Jedna historia, dwa spojrzenia
TAJEMNICA WESTERPLATTE
2013 I 118’ I Polska, Litwa I reż. Paweł Chochew

Po seansach dyskusja na temat dwóch ekranizacji, prowadzenie – prof. UG, dr hab. Krzysztof Kornacki
 

UWAGA!
Film "Westerplatte"(1967) w ramach cyklu KinoPasja jest bezpłatny
Film "Tajemnica Westerplatte"(2013)- seans płatny.
 
_____________________OPISY FILMÓW
WESTERPLATTE
1967 I 91’ I Polska I reż. Stanisław Różewicz
Złota Kaczka za najlepszy film
 
„Westerplatte - półwysep u wejścia do portu gdańskiego - polska składnica amunicyjna na terenie Wolnego Miasta Gdańska, zbudowana na mocy postanowienia Rady Ligi Narodów. Jej załogę stanowił oddział wartowniczy w sile jednej kompanii piechoty i grupa pracowników cywilnych - razem 182 ludzi. Jedyna straż polska u ujścia Wisły - 5 wartowni, 1 działo polowe, 2 działka przeciwpancerne, 4 moździerze. Westerplatte stało się pierwszą zaporą na drodze zaborczego pochodu Hitlera przez Europę. Tu padły pierwsze strzały II wojny światowej" - tymi słowami rozpoczyna się „Westerplatte" Stanisława Różewicza, uznane przez polskich krytyków za jeden z najwybitniejszych rodzimych filmów o wojnie. Scenariusz powstał na podstawie skrzętnie zgromadzonej i zbadanej dokumentacji, w której niepoślednią rolę odegrały zapiski majora Henryka Sucharskiego - dowódcy westerplatczyków. Film Stanisława Różewicza z drobiazgową dokładnością ukazuje 7 dni i nocy walki z nazistowskim najeźdźcą. Mistrzowskie zdjęcia Jerzego Wójcika wiernie oddają stan nieustannego napięcia, psychiczną ewolucję bohaterów od wiary w rychłą pomoc do tłumionej rozpaczy i poczucia osamotnienia.
 
 
 
TAJEMNICA WESTERPLATTE
2013 I 118’ I Polska, Litwa I reż. Paweł Chochew
 
Tajemnica Westerplatte to projekt wysokobudżetowego filmu, którego akcja dzieje się podczas pierwszych dni II wojny światowej. Jest to epicka opowieść o obronie polskiej placówki Westerplatte przed niemiecką armię. Akcja obejmuje siedem dni września 1939 roku. Atak Niemców na Westerplatte rozpoczął II wojnę światową. Atutem projektu jest szereg scen batalistycznych, wartka i wciągająca fabuła, oraz efekty specjalne. Niebagatelne znaczenie ma też właściwy dobór obsady – zarówno aktorskiej, jak i ekipy realizatorów.
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska