ŁAŹNIA 2 2014 - ŚWIATŁOCZUŁA KLASYKA | Pół żartem, pół serio
"Filmy, które powstały na taśmie filmowej powinny być zachowane na taśmie filmowej.
Kino nie może być zachowane w żadnej innej technologii.
Jest specjalna energia, która pochodzi od światła kinowego projektora, która nie istnieje w przypadku technologii wideo."
 
Jonas Mekas
(fragment z manifestu dotyczącego wyższości taśmy filmowej nad zapisem cyfrowym)
 
 
W dobie powszechnej cyfryzacji i coraz większej ingerencji nowych technologii w każdą dziedzinę życia, chcielibyśmy przekonać Państwa do uroku projekcji z użyciem tradycyjnego nośnika, czyli taśmy filmowej 35 mm. Raz w miesiącu będą Państwo mieli możliwość obejrzenia klasyki światowego kina, wyświetlanej na materiale światłoczułym.
W maju zapraszamy na niezapomnianą komedię "Pół żartem, pół serio" w reżyserii mistrza gatunku Billy'ego Wildera.
 
31.05.2014
Godz. 17.00
 
 
PÓŁ ŻARTEM, PÓŁ SERIO
1959 | 120’ | USA | reż. Billy Wilder
Amerykańska Akademia Filmowa – Oscar za Najlepsze kostiumy
Złoty Glob w kategorii Najlepsza komedia, Najlepszy aktor w komedii lub musicalu dla Jacka Lemmona, Najlepsza aktorka w komedii lub musicalu dla Marilyn Monroe
 
Uwielbiana po dziś dzień komedia „Pół żartem, pół serio” to film uznawany za klasykę gatunku. Dwaj uzdolnieni, choć bezrobotni muzycy muszą uciekać z Chicago po brutalnych porachunkach między gangsterami, których byli świadkami. W obawie o swoje życie szukają jak najlepszego kamuflażu, mającego im zapewnić bezpieczeństwo i ostatecznie decydują się w kobiecym przebraniu dołączyć do damskiego zespołu jazzowego, który właśnie rusza w trasę koncertową. Wszystko potoczyłoby się bez większych problemów, gdyby nie urocza Sugar Kane, którą są zainteresowani obaj ukrywający się panowie.
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska