ŁAŹNIA 1 2014 - Grupa MWM Art Film / Zespół Filmowy Peryskop/ Marek Głuszczak
25 września 2014, godz. 19:00
Grupa MWM Art Film / Zespół Filmowy Peryskop/ Marek Głuszczak
Kino niezależne. Pokaz prac filmowców związanych z Uniwersytetem Gdańskim.
Łaźnia 1
Wstęp wolny!
 
Podczas spotkania zostaną pokazane prace niezależnych artystów filmowych związanych z Uniwersytetem Gdańskim. To prężnie działające środowisko zapaleńców, którzy z powodzeniem nie tylko tworzą filmy do szuflady ale pokazują je na całym świecie wygrywając konkursy. W programie zaplanowano pokazy prac Marka Głuszczaka, Zespołu  Filmowego Peryskop oraz Grupy MWM Art Film działającej na polu sztuki wideo.
 
Spotkanie poprowadzi prof. Krzysztof Kornacki
Filmoznawca, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego, współzałożyciel i pierwszy prezes Dyskusyjnego Klubu Filmowego Uniwersytetu Gdańskiego „Miłość blondynki”. Autor wielu publikacji i artykułów dotyczących współczesnego kina.
 
Program spotkania:
 
 
Analiza (2014), 8’37
Scenariusz, reżyseria, montaż: Marek Głuszczak
Zdjęcia: Marcin Kubacki, Damian Cejlowski
Muzyka: Michał Kłosowski
Charakteryzacja, kostiumy: Urszula Pociejkowicz
Plakat, grafika: Marta Sucherska
Fotosy: Marta Sucherska, Basia Bladowska
Dodatkowe ujęcia: Michał Toczek, Marek Głuszczak
Obróbka dźwięku: Damian Cejlowski

Obsada:
Chłopak - Aleksander Goll
Dziewczyna - Agnieszka Małucka
Ktoś - Michał Toczek
Nowa - Julia Lodańska
Grajek - Michał Kłosowski
Kelner (kawalarz) - Marcin Kubacki
Kelner (pijak) - Marek Głuszczak
 
Marek Głuszczak, student wiedzy o teatrze na Uniwersytecie Gdańskim. Jest też słuchaczem Południowobałtyckiej Akademii Teatru Niezależnego. Od 2010 roku działa w amatorskiej grupie filmowej Conejo Negro Studios, którą założył wraz z Michałem Toczkiem. Gra również w spektaklach i  filmach. Na swoim koncie mam już kilka sukcesów filmowych m.in. I miejsce w ogólnopolskim konkursie filmowym „Pokaż język!” za film „Jãzëk Starków”, Warszawa 2013 czy II miejsce (Srebrna Framuga) w kategorii fabularny film amatorski na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym DRZWI vol. VII za film pt. „Moje?”, Gliwice 2014
 
 
 
Krzyż (2014) 21’
 
Reżyseria, zdjęcia: Mariusz Wirski
Scenariusz: Wanda Dittrich
Montaż: Mariusz Hybiak, Mariusz Wirski
Muzyka: Piotr Zarzycki
Obsada: Mariusz Hybiak, Daria Tokaj, Wanda Dittrich, Anna Czaja, Mariusz Wirski, Michał Tuszyński
Dramat obyczajowy / film poetycki
Młody mężczyzna przyjeżdża do domu na wsi, pragnąc dokonać podsumowania swojego życia. Bohater w ciszy pragnie odnaleźć właściwą drogę dalszej egzystencji. Przypadkowe spotkanie z dziewczyną sprawia, że nic nie będzie dla niego oczywiste.
 
MWM Art Film to grupa artystyczna powstała w 2008 roku z inicjatywy studentów Filologii polskiej  na Uniwersytecie Gdańskim: Wandy Dittrich, Anny Jackowskiej, Karoliny Zbróg, Mariusza Hybiaka i Mariusza Wirskiego. Początkowo grupa zajmowała się przede wszystkim animacją imprez kulturalnych w Trójmieście. Działalność zaowocowała w 2010 roku nominacją do nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej dla Dyskusyjnego Klubu Filmowego UG „Miłość blondynki”. Utwory artystyczne grupy z tego okresu to przede wszystkim krótkometrażowe filmy fabularne, animowane i dokumentalne.
W późniejszym okresie prace MWM Art Film ewoluowały w kierunku artystycznego kina autorskiego nie mającego wiele wspólnego z polską twórczością niezależną. Są to w większości prace oparte na wizualizacji snów z licznymi odwołaniami do historii sztuki, teorii literatury i psychoanalizy. Od 2011 roku utwory MWM Art Film coraz wyraźniej wpisują się w tendencje neomodernizmu filmowego oraz nurtu slow cinema.
Filmy MWM Art Film takie jak Performance, Passerby, Possession, Nocna wyprawa, Past Perfect, Somnus Redux, Fa(e)ces oraz Proces, prezentowano i nagradzano na festiwalach w Polsce i na świecie m.in. Gdynia Film Festival, European Media Art Festival, Cologne One Minute Film Festival, Shoah Film Collection, The One Minutes, Filmowa Góra, OFAFA, O!PLA, KAN, Zoom-Zbliżenia, In Out, Snap Film Festival, Animocje. Prace prezentowano także w galeriach sztuki w Meksyku, Indiach, na Litwie, a w Polsce m.in. w CSW Zamek Ujazdowski oraz w Muzeum Historii Żydów Polskich.
 
Skład grupy:
 
Mariusz Wirski – doktorant polonistyki i filmoznawstwa w Katedrze Kulturoznawstwa oraz Katedrze Kultury i Sztuki na Uniwersytecie Gdańskim, wykładowca akademicki. Studiował Filologię polską na UG oraz Intermedia na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ukończył także warsztaty w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Autor kilkuset filmów eksperymentalnych, animowanych i dokumentalnych. Redaktor monografii naukowych, autor wielu artykułów.
 
Wanda Dittrich – absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim), obecnie doktorantka polonistyki w dziedzinie badań komparatystycznych w Katedrze Kultury i Sztuki UG oraz wykładowca akademicki. Scenarzystka i współautorka kilkudziesięciu filmów eksperymentalnych i animowanych. Redaktorka monografii naukowych, autorka wielu artykułów.
 
Mariusz Hybiak – absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim, obecnie doktorant polonistyki i filmoznawstwa w Katedrze Kultury i Sztuki na UG, wykładowca akademicki. Autor filmów eksperymentalnych oraz video artów. Redaktor monografii naukowych, autor wielu artykułów.
 
 
 
 
Wydech (2014)
 
Szymon funkcjonuje w skomplikowanym związku ze swoim ojcem, zawikłani w konsekwencje sekretu z ich przeszłości. Ta równowaga zostaje zaburzona, kiedy Szymon poznaję piękną dziewczynę
 
Zespół Filmowy Peryskop – grupa niezależnych twórców, działająca w obrębie filmu oraz  videoartu, skupiona w Trójmieście, ale nie tylko. Charakteryzuje się zatomizowaną horyzontalną strukturą o cechach neoartystycznej partyzantki oraz zamiłowaniem do skomplikowanych sformułowań. Jedną z dominant Peryskopu jest kompulsywny oddolny ruch odnowy polskiego kina, a także błoga niechęć do samookreślania się.
Maciej Wiktor: zawodowo - scenarzysta gier komputerowych. Z wyboru - pisarz, reżyser filmowy. Zamieszkały w Trójmieście.  Doktorant UG.
 
Maciej Wiktor nie może być obecny na przegladzie ale poprosił aby w jego imieniu wystąpiła Małgorzata Socha i Michał Labijak - kierownicy produkcji przy filmie Wydech, powiązani z Katowicką filmówką (wydział produkcji) . Przy filmie "Wydech" zajmowali się organizacją planu filmowego, lokacji , sprzętu, ekipy, koordynacja pracy całej ekipy oraz kontakty z producentami filmu. Byli obecni przy każdym etapie powstawania filmu. 
 
Filmografia:
Tell me who I am (2010, Norwegia). 11’. Reżyser, scenarzysta, montażysta.
Przepis na zniszczenie świata (2010, Polska). 9’. Reżyser, scenarzysta, montażysta.
Substytut (2012, Polska). 13’. Reżyser, współscenarzysta, producent.
Dotyk pośredni. (2013, Polska) 15’. Reżyser, współscenarzysta, producent.
 
Zfperyskop.pl
facebook.com/zfperyskop
 
 
 
Wstęp wolny!
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska