ŁAŹNIA 2 2014 - ŚWIATŁOCZUŁA KLASYKA | Iwan Groźny cz.1 i cz.2
W dobie powszechnej cyfryzacji i coraz większej ingerencji nowych technologii w każdą dziedzinę życia, chcielibyśmy przekonać Państwa do uroku projekcji z użyciem tradycyjnego nośnika, czyli taśmy filmowej 35 mm. Raz w miesiącu będą Państwo mieli możliwość obejrzenia klasyki światowego kina, wyświetlanej na materiale światłoczułym.
 
 
"Filmy, które powstały na taśmie filmowej powinny być zachowane na taśmie filmowej.
Kino nie może być zachowane w żadnej innej technologii.
Jest specjalna energia, która pochodzi od światła kinowego projektora, która nie istnieje w przypadku technologii wideo."
 
Jonas Mekas
(fragment z manifestu dotyczącego wyższości taśmy filmowej nad zapisem cyfrowym)

 
 
Polecamy Państwa uwadze klasykę światowego kina, dzieło monumentalne, zrealizowane z zachwycającym jak na tamte czasy rozmachem, a także jeden z najlepiej rozpoznawalnych radziecki filmów - „Iwan Groźny” (cz.1 i cz.2) Sergieja Eisensteina. O ile pierwsza część spotkała się z entuzjastyczny odbiorem, to prezentacja drugiej, w której główny bohater przechodzi znaczącą metamorfozę, wzbudziła wśród radzieckich władz wiele wątpliwości (w zamyśle postać Iwana Groźnego miała być utożsamieniem Stalina), co poskutkowało zakazem rozpowszechniania przez następnych 12 lat.  Film ostatecznie ujrzał światło dzienne dopiero w 1958 r.
 
 
9.10.2014
Godz. 18.00 i 20.00
Łączna cena biletu na cz.1 i cz.2 - 10 zł

Iwan Groźny Cz.1
1944 | 99' | ZSRR | reż. Sergiej Eisenstein
Film opowiadający o życiu Iwana Groźnego (1530-1584). Pierwsza część zaczyna się około jego koronacji (1547) i opisuje początki jego panowania - ślub z Anastazją, wyprawy wojenne na Krym i Inflanty.
 
Iwan Groźny Cz. 2
1945 | 88' | ZSRR | reż. Sergiej Eisenstein
Druga część filmu pokazuje przemianę zachodzące w Iwanie Groźnym, który w pierwszej części został sportretowany jako idealistyczny i pełen dobrych chęci władca. Od czasu nieudanego zamachu na jego życie, w którym ginie otruta jego żona, i zdrady jego przyjaciela, Iwan zmienia się w podejrzliwego samotnika. Jego jedynym celem staje się zjednoczenie całej Rosji pod jego panowaniem.
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska