ŁAŹNIA 2 2014 - ZWIASTUNY I OPISY FILMÓW - LISTOPAD 2014
ALFABET >>> ŚRODA Z PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL
2013 | 90’ | Austria | reż. Erwin Wagenhofer

Planete+ Doc Film Festival – nominacja do nagrody Millennium za udział w konkursie głównym
 
98% dzieci po urodzeniu ma wysokie IQ, ale po ukończeniu szkoły zaledwie takie wyniki osiąga zaledwie 2%. Jak twierdzą niektórzy, wszystkiemu winna jest ustandaryzowana edukacja, oparta na współzawodnictwie, zabijająca dziecięcą kreatywność. Film pokazuje, w jaki sposób system edukacji determinuje nasz sposób postrzegania rzeczywistości.

Seanse:
12.11.2014, godz. 18.00
18.11.2014, godz. 18.00
Zakup biletów online TUTAJ
 

 
BABCIA LO-FI/ GRANDMA LO-FI >>> ISLANDIA W NOWYM PORCIE      
2011 |65’ |Islandia, Dania| reż. Orri Jonsson, Kristín, Björk Kristjánsdóttir, Ingibjörg Birgisdóttir
        
Babcia Lo-fi to reżyserski debiut Orriego Jónssona, Kristín Björk Kristjánsdóttir i Ingibjörg Birgisdóttir. Dokument nakręcony głównie kamerą Super8 i 16mm, przypomina kolaż w stylu vintage albo dziecięcy pamiętnik, wypełniony wycinankami, rysunkami, zdjęciami i animacjami. Film opowiada historię życia i twórczości kultowej dla niezależnej islandzkiej sceny muzycznej postaci, artystki muzycznej i wizualnej, urodzonej w Danii w 1930 roku Sigrídur Níelsdóttir.


Seans:
9.11.2014, godz. 19.40
Wstęp bezpłatny
Rezerwacje można przesyłać na adres: rezerwacje_kino@laznia.pl

 
 
DUŻY ZESZYT
2013 | 100’ |  Austria, Francja, Niemcy, Węgry | reż. János Szász
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach – Kryształowy Globus w kategorii Najlepszy film
 
II wojna światowa. Ojciec przed rozstaniem z dwoma trzynastoletnimi synami daje im zeszyt przykazując, aby zapisywali w nim codzienne doświadczenia. Chłopcy mają znaleźć schronienie na wsi, u babci. Jednak kobietę bardziej interesuje zawartość butelki niż jej własne wnuki. Zamiast azylu chłopców czeka brak miłości, walka o przetrwanie i doświadczenie w pełni okrucieństw wojny. Koszmarna rzeczywistość znajduje odzwierciedlenie w rzeczowych, pozbawionych uczuć wpisach w zeszycie. Film pokazuje drastyczny obraz wojny widzianej oczami dziecka, choć nieco inny niż kino zdążyło nas przyzwyczaić. Obserwujemy proces utraty złudzeń i wymuszone, przyspieszone przejście głównych bohaterów w dorosłość.

Seans:
30.11.2014, godz. 17.00
Zakup biletów online
 TUTAJ
 
 
 
ELEKTRYCZNY REYKJAVIK /ELECTRONICA REYKJAVIK >>> ISLANDIA W NOWYM PORCIE
2008 | 50’ |Islandia | reż. Arnar Jonasson  
 
Dokument o clubbingu i muzyce elektronicznej w stolicy Islandii. "Electronica Reykjavik" to opowieść o muzycznej rewolucji. Muzyka elektroniczna późnych lat 80. i wczesnych lat 90. wpłynęła na całą generację twórców. W Islandii wyłoniła się scena złożona z awangardowych i podziemnych artystów - wielu z których pojawia się w filmie. Przygotujcie się na najgłębsze rytmy natury i - przede wszystkim - na świetną imprezę. W filmie pojawiają się m.in. tacy twórcy jak: Anonymous, Biogen, Gus Gus i Ghostigital.

Seans:
8.11.2014, godz. 17.45
Wstęp bezpłatny.
Rezerwacje można przesyłać na adres: rezerwacje_kino@laznia.pl
 
 
 

GDZIE JEST GWIAZDKA? >>> KINO RODZINNE
2012 | 80’ | Norwegia | reż. Nils Gau
Norweski Międzynarodowy Festiwal Filmowy Amanda – nominacja do nagrody Amanda w kategorii Najlepszy film dla dzieci i młodzieży
 
Film Nilsa Gaupa jest najnowszą adaptacją ulubionej skandynawskiej baśni, bez której norweskie dzieci nie wyobrażają sobie świąt. Powstał na podstawie klasycznej sztuki Sverre Brandta, często granej w norweskich teatrach przed Bożym Narodzeniem. Teraz i polskie maluchy wraz z rodzicami mają okazję poznać tę piękną historię. Ponadczasowe wartości, które przekazuje film, takie jak wiara w to, że Dobro zwycięża Zło, a trud zostaje wynagrodzony, wraz z zawartymi w nim fantazją i magią, czynią „Gdzie jest Gwiazdka?” doskonałą rozrywką dla całej rodziny.
W polskiej wersji językowej głosów użyczyli: Krzysztof Kowalewski, Małgorzata Socha, Małgorzata Kożuchowska.
 
Seans:
9.11.2014, godz. 13.30
Zakup biletów online TUTAJ
 
 
 
GOTTLAND
2014 | 100’ | Czechy, Polska, Słowacja | reż. L. Kokeš, P. Hátle, V. Čákanyová, R. Kohoutová, K. Tasovská, R. Síbrt    
 
Pełnometrażowy film dokumentalny oraz seria dokumentalnych epizodów oparte na bestsellerowym zbiorze reportaży Mariusza Szczygła pod tym samym tytułem. Zainspirowani książką dokumentaliści, studenci słynnej praskiej szkoły filmowej FAMU, z wnikliwością przyglądają się powojennej Czechosłowacji i Czechom i poszukują narodowych bohaterów– tak zapomnianych, jak i nigdy nieodkrytych oraz tych, których z kart historii brutalnie wymazano. Wychodząc od wydarzeń z okresu Pierwszej Republiki Czechosłowackiej i II wojny światowej,  przez lata 50. i 60., a na okresie normalizacji kończąc, stawiają pytanie o współczesne konsekwencje przełomowych wydarzeń. Czy jednak zawsze trafnie rozpoznajemy, które zdarzenia były kluczowe, a ich echo wybrzmiewa do dziś? Kto w opowieści, którą wydaje nam się, że znamy, tak naprawdę jest bohaterem, a kto zdrajcą?

Seanse:
13.11.2014, godz. 18.00
16.11.2014, godz. 17.00
19.11.2014, godz. 18.00
Zakup biletów online TUTAJ
 
 
 
ISLANDIA W RUCHOMYCH OBRAZACH / ICELAND IN LIVING  >>> ISLANDIA W NOWYM PORCIE         
1925 | 93’ |Islandia |  reż. Loftur Guðmundsson
 
Jedyny zachowany długometrażowy islandzki film dokumentalny z lat dwudziestych XX wieku. Guðmundsson ze smakiem zawodowego fotografa i pasją pioniera dokumentalizmu przedstawia nam Islandię z przeszłości, która wydaje się ożywioną pocztówką prezentującą z dumą widzom zarówno dynamiczny rozwój Reykjaviku i rosnącą siłę krajowego przemysłu, jak i uroki bezkresnych krajobrazów oraz zalety życia na wsi.

Seans:
7.11.2014, godz. 19.00
Wstęp bezpłatny.
Rezerwacje można przesyłać na adres: rezerwacje_kino@laznia.pl
 
 
 
 
LEWIATAN
2014 | 140’ | Rosja | reż. Andriej Zwiagincew
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes – Złota Palma w kategorii Najlepszy scenariusz    
 
Kola mieszka z młodą żona Lilą i nastoletnim synem Romą w małym miasteczku nad morzem w północnej Rosji. Ma stary drewniany dom, położony nad zatoką, który odziedziczył po ojcu. Mer miasteczka Wadim Szelewiat, w którego gabinecie wisi na ścianie portret Władimira Putina, wygrał z Kolą sprawę sądową i zamierza wyrzucić go z domu. Na pomoc przybywa Dimitri – znajomy prawnik z Moskwy, który wie jak uratować majątek Koli. Rozpoczyna się walka o przetrwanie ze skorumpowaną strukturą władzy, która zaczyna być coraz bardziej agresywna. Sytuacja się komplikuje, gdy prawnik okazuje się kochankiem Lili. Brutalna miasteczkowa klika zmusza go do wyjazdu, a rodzina Koli zostaje sam na sam z bezwzględnym, pożerającym wszystko Lewiatanem, którym okazuje się współczesna Rosja. 

Seanse:
16.11.2014, godz. 19.00
19.11.2014, godz. 19.45

Zakup biletów online TUTAJ
 

 
MAMA
2014 | 140’ | Kanada | reż. Xavier Dolan           
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes – Nagroda Jury w kategorii Najlepszy film
 
Owdowiała kobieta wychowuje samotnie agresywnego syna. Chłopak ma piętnaście lat i cierpi na ADHD. Wspólnie próbują związać koniec z końcem i stawić czoła problemom. Nieoczekiwanie w ich życiu pojawia się Kyla, tajemnicza sąsiadka mieszkająca po drugiej stronie drogi. Dziewczyna sprawia, że w życiu matki i syna znów pojawia się nadzieja na lepszą przyszłość.

Seanse:
6.11.2014, godz. 19.45
13.11.2014, godz. 19.45

Zakup biletów online TUTAJ
 

 
MISTRZOWIE WRZASKU/SCREAMING  MASTERPIECE >>> ISLANDIA W NOWYM PORCIE                                                                                                        
2005 | 84‘ |Islandia |reż. Ari Alexander, Ergis Magnusson    
 
Najbardziej znany islandzki film dokumentalny portretujący życie muzyczne wyspy z perspektywy ponad trzech dekad. W filmie pojawiają się między innymi tacy artyści jak Björk, Mugison oraz grupy Múm, GusGus i Amiina. 

Seans:
8.11.2014, godz. 19.30
Wstęp bezpłatny.
Rezerwacje można przesyłać na adres: rezerwacje_kino@laznia.pl
 
 
 
 
MOJA MAMA JEST W AMERYCE I SPOTKAŁA BUFFALO BILLA >>> KINO RODZINNE     
2013 | 75’ | Francja | reż. T. Chatel, M. Boreal 

Francuska Akademia Sztuki i Techniki Filmowej – nominacja do nagrody Cezar w kategorii Najlepszy film animowany
 
Jeanem opiekuje się niania i zapracowany tata. Chłopiec nie wie, że jego mama nie żyje. Bliscy utrzymują go w przekonaniu, że jest w podróży. Aby prawda nie wyszła na jaw, przyjaciółka Jeana wysyła do niego pocztówki. Dziewczynka, podając się za jego mamę, opisuje wakacyjne przygody i pełne niesłychanych wydarzeń sytuacje. Jean rozpoczyna naukę w szkole – stawia czoła nowym problemom. Z czasem musi również oswoić się ze smutną prawdą o odejściu mamy. Film dla całej rodziny. Opowieść o relacjach między dziećmi i dorosłymi, przyjaźni i wyzwaniach stojących przed najmłodszymi.

Seanse:
16.11.2014, godz. 13.30
30.11.2014, godz. 13.30

Zakup biletów online TUTAJ 
 

 
ROCK W REYKJAVIKU / ROCK IN REYKJAVIK >>> ISLANDIA W NOWYM PORCIE    
1982 | 87’ |Islandia | reż. Fridrik Thor Fridriksson

 
Film jest anarchizującym portretem rodzącej się na początku lat osiemdziesiątych niezależnej sceny muzycznej, w którym obejrzeć możemy między innymi szalejącą na scenie i śpiewającą po islandzku młodziutką Björk, kultowy już w Islandii nowofalowy zespół Þeyr oraz równie egzotycznie brzmiące jak i ekscentrycznie wyglądające grupy Grýlurnar, Ego, Fræbblarnir, czy Q4U.

Seans:
8.11.2014, godz. 16.00
Wstęp bezpłatny.
Rezerwacje można przesyłać na adres: rezerwacje_kino@laznia.pl

 
 
SIOSTRY I SCHILLER (PREMIERA)
2014 | 171’ | Austria, Niemcy, Szwajcaria | reż. Dominik Graf       
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie – nominacja do nagrody Złoty Niedźwiedź za udział konkursie głównym
 
Rudolstadt, lato 1788 roku. Zbuntowany poeta, Friedrich Schiller, i dwie zubożałe arystokratki przeżywają niezapomniany czas, który koniec końców zwiąże ich ze sobą. Nieszczęśliwa w małżeństwie Caroline von Beulwitz i jej nieśmiała siostra, Charlotte von Lengefeld, serio traktują przysięgę, że będą się wszystkim dzielić. Charlotte wychodzi za mąż za Schillera, żeby mogli nadal wszyscy troje żyć razem zachowując pozory. Caroline opuszcza męża, a potem zachodzi w ciążę, co zachwieje kruchą równowagą trójkąta. Jednak Schiller jest zdecydowany walczyć o obie siostry. Pełna namiętności historia z Weimarem i Rewolucją Francuską w tle.

Seans:
30.11.2014, godz. 19.00
Zakup biletów online TUTAJ
 

 
 
 
ŚMIERĆ PIĘKNYCH SAREN >>> ŚWIATŁOCZUŁA KLASYKA
1986 | 91’ | Czechosłowacja | reż. Karel Kachyna

 
Film oparty na autobiograficznym opowiadaniu Oty Pavela przedstawiający losy żydowsko - czeskiej rodziny z Pragi przed i w czasie okupacji niemieckiej. Głowa rodziny Popperów - ojciec staje się najlepszym sprzedawcą odkurzaczy w Europie. Jest on tragikomicznym antybohaterem traktującym życie jak wielkie wyzwanie. Jego życie składające się z ciepła rodzinnego, łowienia ryb i sąsiedzkich spotkań zmienia się diametralnie, gdy przychodzi mu chronić swoich synów mających pójść do transportu.

Seans:
6.11.2014, godz. 18.00
Zakup biletów online TUTAJ


 
 
UKRYTE ISTOTY/ HULDUFÓLK 102 >>> ISLANDIA W NOWYM PORCIE   
2006 | 80‘ |Islandia | reż. Nisha Inalsingh         

Pośród ludności islandzkiej żyją tajemnicze, ukryte istoty. To fascynujące zjawisko, rzadko omawiane z zewnątrz, nie tylko przenika kulturę Islandii, ale także wpływa na wiele kwestii związanych choćby z budową dróg. Huldufólk 102 to wciągający i uroczy film dokumentalny, który pozwala poznać tajemnice świata przyrody.

 
Seans:
9.11.2014, godz. 17.00
Wstęp bezpłatny.
Rezerwacje można przesyłać na adres: rezerwacje_kino@laznia.pl
 
 

 
ZIMOWY SEN        
2014 | 196’ | Francja, Niemcy, Turcja | reż. Nuri Bilge Ceylan        

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes – Złota Palma w kategorii Najlepszy film, Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI)             

Aydin, emerytowany aktor prowadzi mały hotel w centralnej Anatolii. Towarzyszy mu młoda żona Nihal oraz siostra Necla. Zimą, w miarę jak śnieg pokrywa step, hotel staje się schronieniem, ale także sceną ich dramatów. Film jest studium relacji trzech bliskich, ale odosobnionych i zdanych na siebie osób - ich oczekiwań, lęków, wzajemnych pretensji i zależności. Oszołamiające plenery Kapadocji kontrastują z kameralnym portretem małżeńskim, opartym na pełnych napięcia, mistrzowskich dialogach.

Seanse:
4.11.2014, godz. 18.00
20.11.2014, godz. 18.00
Zakup biletów online TUTAJ

 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska